Hoşgeldiniz.

Macid - Mecid Nedir Şerefli , soylu ve şanlı olmak , şerefte birinci ve üstün gelmek ve genişlik anlamındaki "m-c-d" kökünden türeyen mâcid , şan

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Macid - Mecid Nedir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Macid - Mecid Nedir

  Şerefli, soylu ve şanlı olmak, şerefte birinci ve üstün gelmek ve genişlik anlamındaki "m-c-d" kökünden türeyen mâcid, şan ve şeref sahibi, iyi ahlâklı, nazik ve kerem sahibi ulu kişi demektir. Çoğulu emcâddır. Mecîd, mâcid kelimesinin mübalağalı şeklidir.
  Kur'ân'da mâcid kelimesi geçmemiştir. Tirmizî'nin rivâyet ettiği hadiste zikredilen Allah'ın 99 ismi arasında geçmiştir (Deavat, 83). Mecîd safatı ise bir âyette Allah'ın sıfatı olarak kullanılmıştır: "O hamîddir, mecîddir." (Hûd, 11/73)
  Allah'ın sıfatı olarak "mâcid" ve "mecîd"; şan ve şeref sahibi, hayrı, ihsanı, keremi ve lütfu bol olan demektir. "Gerçekten Rabb'imizin şanı yücedir..." (Cin, 72/3) âyeti de Allah'ın mecîd olduğunu ifade etmektedir.
  Mecîd lafzı, şerefli ve eşsiz anlamında Kur'ân'ın (Kâf, 50/1), büyük anlamında Allah'ın arşının (Burûc, 85/15) sıfatı olarak da kullanılmıştır. (İ.K.)


  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.