Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

5.sınıf Matematik Zaman Dilimleri Dünya 15 derecelik aralıklarla 24 saat dilimine ayrılmıştır. Her saat diliminin ortasından geçen meridyen o saat dilimini kullanan ülkelerin ortak saat
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  5.sınıf Matematik Zaman Dilimleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  5.sınıf Matematik Zaman Dilimleri

  Dünya 15 derecelik aralıklarla 24 saat dilimine ayrılmıştır. Her saat diliminin ortasından geçen meridyen o saat dilimini kullanan ülkelerin ortak saat ayar meridyenidir. Türkiye 2. Ve 3. Saat dilimlerinde yer alır.


  5.sýnýf Matematik Zaman Dilimleri-matematik-zaman-dilimleri.jpg
  Bir ülkede birden çok saat dilimi kullanılması için, ülkenin doğu - batı doğrultusunda en az 2 saat dilimini kapsayacak kadar geniş olması gerekir.
  Meridyen farkı hesaplanır.
  Meridyenler başlangıç boylamına göre aynı yönde ise çıkarma, farklı yönde ise toplama işlemi yapılarak meridyen farkı bulunur.
  Zaman farkı hesaplanır.
  Birbirini izleyen iki meridyen arasındaki zaman farkı 4 dakikadır. Meridyen farkı ile 4 dakika çarpılarak zaman farkı bulunur.
  Zaman farkı soruda verilen yerel saate eklenir veya çıkartılır.
  Doğuda olan bir yerin yerel saati ileridir. Bu nedenle soruda verilen yerin yerel saati ileri ise zaman farkı çıkarılır, yerel saati geri ise zaman farkı eklenir.
  20. Doğu meridyeni üzerindeki A noktasında yerel saat 21.00 iken, B noktasının yerel saati kaçtır? Çözüm :Meridyenler başlangıç boylamına göre aynı yönde oldukları için çıkarma işlemi yapılır. Meridyen farkı = 40 - 20 = 20 meridyen, zaman farkı = 4 * 20 = 80 dakika ise 80 / 60 = 1 saat 20 dakika B noktası A noktasına göre daha doğuda olduğu için yerel saati ileridir. B'nin yerel saati = 21.00 + 01.20 = 22.20 dir.
  Zamanın ölçümü en doğal ve düzenli olay üzerine kurulmuştur: dünyanın dönmesinden kaynaklanan gündüz ve gece değişim periyotları üzerine. Bu iki ardışık periyodun oluşturduğu toplam zaman sabittir. Sadece gece ve gündüzün uzunluğu değişir. Diğer bir sabit ise öğle vaktidir.
  Öğle, Güneşin en yüksek noktada olduğu andır. Dünya yuvarlak olduğu için değişik bölgelerde değişik zamanlarda öğle olmaktadır. Bu yerel zaman kavramını ortaya çıkarmıştır. İnsanlar zamanı pek çok birim kullanarak ölçerler, pek çoğu doğal bir olgu olan "öğle" ye bağlıdır. Aynı yerde bulunduğunuz sürece yerel zamanın ne olduğu önemli değildir.
  Uzak yerlerle haberleşme ihtiyacı ortaya çıkar çıkmaz, genel zaman kavramının zaruretini anlayacaksınız. Modern zamanlarda, dünyanın pek çok yeri diğer yerleri ile iletişim halindedir ve bu nedenle zamanı ölçmenin küresel bir standardı tanımlanmıştır. Bu zamana evrensel zaman denir (UT ya da UTC - evrensel zaman, resmi olarak Greenwich Mean Time, GMT olarak geçer, çünkü İngiltere'de ki Greenwich bölgesinin yerel zamanına göre ayarlanmıştır). Değişik yerel zamanlara sahip insanlar birbirleri ile haberleşme ihtiyacı duydukları zaman, zamanı evrensel saate çevirir ve böylece neyin ne zaman yapılması gerektiği ortaya çıkar.
  Her bir yerel zaman, zaman dilimi diye adlandırılır. Coğrafi şartlar, aynı anda öğle olan yerlerde aynı zaman dilimini kullanmaya imkan verirken, politikalar bunu zorlaştırmaktadır. Çok çeşitli sebeplerden dolayı, pek çok ülke yaz saati kullanmaktadır. Bu çalışırken daha fazla doğal ışık alabilmek için kendi saatlerini ileri almaları ve kış gelince geri çekmeleri anlamına gelir. Diğer ülkeler bunu yapmazlar. Bunu yapanlar, saatlerin ne zaman değiştirilmesi gerektiği konusunda anlaşamazlar ve kuralları her yıl değiştirirler. Bu da zaman bölgeleri değişimini çok önemsiz bir hale getirir.
  Zaman bölgeleri, en iyi, yerleşim bölgesine göre ya da evrensel zamandan olan farkı söylenerek adlandırılır. ABD ve diğer bazı ülkelerde yerel zaman isimlere ve üç harften oluşan kısaltmalara sahiptir. Kısaltmalar benzersiz değildir ve ülkenin adı belirtilmeden kullanılmamalıdır. En iyisi konuşurken Helsinki, Doğu Avrupa diye söylemektir. Çünkü bütün Doğu Avrupa ülkeleri aynı kuralları kullanmazlar.
  Linux bir zaman dilimleri paketine sahiptir ve bunun sayesinde bütün varolan zaman bölgelerini bilir ve gerekirse kolayca güncellenebilir. Bütün sistem yöneticileri kendilerine uygun zaman bölgesini seçmek zorundadırlar. Ayrıca, kullanıcılar kendi zaman ayarlarını yapabilirler, bu özellikle Internet üzerinden tek bir bilgisayarda çalışan ama farklı ülkelerde yaşayan kişiler için uygun olacaktır. İçinde bulunduğunuz zaman bölgesinde kullanılan yaz saati kuralları değiştiğinde, Linux sisteminin en azından bu bölümünü güncellediğinizden emin olun. Sistem zaman dilimini ayarlamak ve güncellemekten başka, zaman için endişelenmenizi gerektirecek çok az durum meydana gelir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. 2 sınıf matematik test soruları, ikinci sınıf testleri matematik
 3. 4 sınıf matematik bulmacaları ve cevapları
 4. Zaman Dilimleri Nasıl Belirlenmiştir Ve Neden Zaman Dilimlerine Gerek Duyulmuştur
 5. 9. Sınıf Matematik Kitabı Cevapları 21
 6. 4. Sınıf Matematik Testi Soru ve Cevapları, 4. Sınıf Test Çöz Matematik
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri