Hoşgeldiniz.

ses dalgası ve lazerle böbrek taşlarının kırılması hakkında bilgi lazım Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın e ödev Böbrek taşı nedir nasıl tedavi edilir Böbrek taşı
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Ses Dalgası Ve Lazerle Böbrek Taşı Nasıl Kırılır

  Sponsorlu Bağlantılar
  ses dalgası ve lazerle böbrek taşlarının kırılması hakkında bilgi lazım

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Ses Dalgası Ve Lazerle Böbrek Taşı Nasıl Kırılır

  Böbrek taşı hastaları tedavi için doktora göründüğünde, öncelikle kuvvetli ağrı kesicileri ile hastanın ağrısı dindirilir. Yapılan kontroller ile böbrek taşının büyüklüğü ve yeri saptanarak tedavi şekli önerilir.

  Böbrek taşlarının 6 mm’den küçük olduğu durumlarda, önerilen tedavi yöntemi ağrı kesici ilaç tedavisi ile birlikte bol bol su içerek böbrek taşının düşürülmesini sağlamaktır. 10 güne kadar bu tedavi ile düşmeyen taşlar, veya düşerek idrar kanalını tıkayıp ağrıya neden oluyorsa ya da böbrekte herhangi bir genişlemeye neden oluyorsa bu durumda diğer tedavi şekilleri uygulanır.

  Böbrek taşı ameliyatına girişmeden evvel ESWL yöntemi ile böbrek taşı kırma tedavisi tercih edilir.
  ESWL tedavi yönteminde böbrek taşları vücut dışından şok dalgaları (ses dalgaları) ile kırılmaya başlanır.
  ESWL böbrek taşı kırma tedavisinde başarı oranı %70 ila 80 arasında değişmektedir. Bu oran taşın büyüklüğü ve yerine göre değişebilir. Bazı böbrek taşı çeşitleri kırılmaya karşı dirençli olabilmektedir. Örneğin kalsiyum yapılı böbrek taşları sert yapıdadır ve zor kırılır. Sistin taşları da çok sert taşlar olup , ESWL tedavisi ile kırılma olasılığı düşüktür.
  ESWL tedavisi ile kırılamayan taşlar, veya kırıldıktan sonra üreter yolunun tıkanması gibi vakalarda Üreteroskopi denilen ameliyat yöntemi gerçekleştirilir. Kapalı böbrek taşı ameliyatı çeşiti olan Üreteroskopi ameliyatında böbrek taşlarının lazer ile kırılması yapılır.
  Üreteroskopi kapalı böbrek taşı ameliyatı hasta narkoz veya anestezi altında yapılır. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.