Hoşgeldiniz.

Petrol Doğalgaz Mühendisliği Bölümü – Meslek Tanıtımları Petrol bulunması , çıkarılması ve üretimi konularında eğitim ve araştırma yapılır. Enerji Bakanlığı , Petrol İşleri Genel Müdürlüğü

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Petrol Doğalgaz Mühendisliği Bölümü – Meslek Tanıtımları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Petrol Doğalgaz Mühendisliği Bölümü – Meslek Tanıtımları
  Petrol bulunması, çıkarılması ve üretimi konularında eğitim ve araştırma yapılır. Enerji Bakanlığı, Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, TPAO, ve ona bağlı şirketlerde, özel petrol şirketlerinde, MTA Enstitüsünde, DSİ ve BOTAŞ’ ta çalışılabilir.

  Petrol Doğalgaz Mühendisliği Programının Amacı : Petrol ve doğalgaz mühendisliği programı, petrolün ve doğalgazın bulunması, çıkarılması ve üretimi konularında eğitim yapar.

  Petrol Doğalgaz Mühendisliği Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Petrol ve doğalgaz mühendisliği programında fizik, matematik, kimya ve jeoloji gibi temel dersler; üçüncü ve dördüncü yıllarında ise petrol jeolojisi, petrol üretimi mühendisliği, doğalgaz mühendisliği, sondaj mühendisliği gibi petrol ve doğalgaz mühendisliği ile ilgili dersler verilmektedir. Dersler kuramsal ve uygulamalı olarak sürdürülmektedir ayrıca, öğrenciler yaz aylarında staj yapmak zorundadırlar.

  Petrol Doğalgaz Mühendisliği için Gereken Nitelikler : Petrol ve doğalgaz mühendisliği programına girebilmek için üstün bir akademik yeteneğe sahip ve fen derslerinde özellikle kimya konusunda başarılı olmak gereklidir.
  [g]
  Petrol Doğalgaz Mühendisliği Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Petrol ve doğalgaz mühendisliği bölümünü bitiren öğrenciye “Petrol ve Doğalgaz Mühendisi” ünvanı verilir. Petrol ve doğalgaz mühendisi, petrol yataklarının bulunması, çıkarılması ve üretimi ile uğraşır; bu işler yapılırken petrol arama ve sondaj çalışmaları jeologlarla birlikte yürütülmektedir. Jeotermal kaynakların bulunması ve üretimi çalışmaları da bu alanda yetişen mühendisler tarafından yapılır. Petrol ve doğalgaz mühendisleri sahada sondaj mühendisi, üretim mühendisi, rezervuar mühendisi, bankalarda yatırım mühendisi olarak görev yaparlar.

  Petrol Doğalgaz Mühendislerinin Çalışma Alanları : Petrol ve doğalgaz mühendisleri, Enerji Bakanlığı, Petrol İşleri Genel Müdürlüğünde; TPAO ve ona bağlı şirketlerde; özel petrol şirketlerinde, MTA, DSİ ve BOTAŞ’ta görev almaktadırlar.

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.