Hoşgeldiniz.

dalton kimdir hayatı dalton atom teorisi Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın e ödev Dalton Atom Teorisi İle İlgili Aşağıdaki Yanlış İfadelerin Doğrusunu Yazını Democritus Kimdir?
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Misafir
  Sponsorlu Bağlantılar


  dalton kimdir hayatı dalton atom teorisi

  Sponsorlu Bağlantılar
  dalton kimdir hayatı dalton atom teorisi


  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar
  John Dalton (6 Eylül 1766 – 27 Temmuz 1844)

  İngiliz kimyager ve fizikçi, Cumberland Cockermouth yakınlarındaki Eaglesfield\'de doğdu. En çok atom teorisi\'ni savunması, kendi adı verilen atom modeli ve onuruna bazen Daltonizm de denen renk körlüğü hakkında yaptığı araştırmalarla tanınır.

  1790 civarında hukuk veya tıp okumayı planlıyordu fakat ailesi tarafından destek göremeyince 1793\'e kadar Kendal\'da kalmak zorunda kaldı. Daha sonra Manchester\'a taşındı ve bilimsel bilgisinin çoğunu borçlu olduğu kör filozof John Gough sayesinde Manchester Akademisine matematik ve doğa felsefesi konularında öğretmen olarak atandı. Kolejin York\'a taşındığı 1803 senesine kadar da bu pozisyonda kaldı. Daha sonra matematik ve kimya konularında özel ders vererek geçimini sağladı.

  Atom Teorisi

  Dalton\'un atom teorisinin beş ana noktası vardı:
  * Elementler, atom denen küçük parçacıklardan oluşmuştur
  * Herhangi bir elementin tüm atomları birbirinin aynıdır
  * Bir elementin atomları, başka bir elementin atomlarından farklıdır
  * Bir elementin atomları, başka bir elementin atomlarıyla birleşerek bileşikler oluşturabilir. Herhangi bir bileşik, farklı elementlerinden hep aynı oranda içerir.
  * Atomlar kimyasal bir süreç ile üretilemez, daha küçük parçalara bölünemez ve yok edilemez. Kimyasal reaksiyonlar sadece atomların birbirleriyle nasıl gruplandıklarını değiştirir.

  Ne yazık ki, bunların dışında bir madde daha vardı ve bu madde teorinin kabul görmesini yıllarca engelledi.
  Atomlar birleştiğinde aksine bir sebep yoksa hep bire bir bileşikler oluştururlar Daltonun bu maddeyi destekleyecek kanıtı yoktu ve bu madde yüzünden suyun formülünün OH ve amonyumunkinin NH olduğunu düşünüyordu. Deneysel veriler bu durumla uyuşmadığından teorisi yıllarca kabul görmedi.

  Dalton\'un atom teorisine ait maddelerden ikisi dışında hepsi reaksiyon sayılmazlar. Ayrıca \"Herhangi bir elementin tüm atomları birbirinin aynıdır\" maddesi de elementlerin farklı izotoplarının olması tarafından çürütülmektedir. İzotopların proton sayısı aynıdır fakat nötron sayıları farklıdır. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Kayıtsız Üye

  harika bir konu olmuş


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.