Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

2 sayfa olsun Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın ilk kadın bakan kimdir, ilk bayan bakanımız kimdir Türkiye'nin ilk kadın başbakanı kimdir, ilk bayan başbakanımız kimdir

 1. Misafir
  Sponsorlu Bağlantılar


  Franceko TARREGA kimdir?

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar

  Francisco Tarrega (1852-1909)
  Francisco Tarega-Eixea 21 Kasım 1852 yılında , Villa-Real’de(Castello’nun yakınında-Valencia), Saint Pascha kilisesinin yanındaki bir evde doğmuştur. Babası Francisco Tarrega-Tirado ve annesi Antonia Eixea-Broch rahibe Claris kardeşlerin yanında hizmetkar olarak çalışıyorlardı.
  Ailesi çalışmak zorunda olduğu için, küçük Francisco’ya bir bakıcı tutulmuştu.O dönemde, bir gün Francisco bakıcısının elinden kaçar ve koşarken bir sulama kanalına düşer .Bu küçük kaza gözlerinde ömür boyu kalıcı olacak hasara yol açar
  Babası Francisco’nun görme yeteneğini kaybedeceğini düşünür. Bununla beraber Francisco’ yu müzik derslerine yönlendirmek için Castellana\'ya taşınırlar. En azından, kör olması halinde müzik sayesinde para kazanabilecektir. İlk müzik derslerini Eugine Ruiz adında kör bir müzisyenden alır. Başka bir kör müzisyen \"El cego de la Marina\" Manuel Gonzalez ona gitar dünyasını gösterir.
  Manuel Gonzalez, hayatını müzik icra ederek kazanıyordu ve dinleyicileri heyecanlandırmak için gerekli bütün bildiklerini Tarrega’ya öğretti.
  1862 yılında ünlü konsertist Julian Arcas Castellon da bu küçük çocuğu dinleme şansını yakaladı. Francisco’nun büyüleyici tekniğinden o kadar etkilendi ki babasına Francisco’yu müzik eğitimini geliştirmesi için Barcelona’ya getirmesini söyledi.
  Bundan dolayı Tarrega Barcelona’ya gitti. Ailesinin yanından ayrılan Tarrega, bir grup çingene genç müzisyene katılarak müzik okuluna gitmek yerine kafelerde barlarda çalmaya başladı. Babası, bunu duyduğu zaman Tarregayı geri getirmek için Barcelonaya gitti .
  Ailenin ekonomik durumu bozuk olduğu için Tarrega, ev bütçesine katkıda bulunuyordu. Çevre kasabalarda, bir kaç konserden sonra Burriana\'nın kumarhanesinde piyanist olarak çalışmaya başladı. O dönemlerde, piyanistlik ile gitaristliği beraber sürdürüyordu. Zengin bir iş adamı Antonio Canesa Tarregaya müzik bilgisini Madrid’deki İspanyol Müzik Konservatuarında geliştirmesi için maddi yardımda bulundu. Oraya vardığı zaman Sevilla’lı gitar yapımcısı Antonio Torres ile tanıştı ve ömür boyu kullanacağı Torres gitarını aldı.
  O yıllarda öğrencilik çok zordu. Piyano daha çok tercih edilen popüler bir enstruman olduğu için, gitar önceliğini ve de prestijini kaybetmişti. Bir konser enstrumanı olarak değil de, şarkıcılara eşlik enstrumanı olarak görülüyordu.
  İspanyol müzik konservatuarındaki hocası Arrieta, onun gitardaki kalitesini bir konser sırasında gördükten sonra Tarregaya sarılır ve şöyle der \"Gitarın sana ihtiyacı var ve sen onun için doğmuşsun. \"O andan itibaren Tarrega, piyano kariyerini bırakır ve kalben tercihi olan enstrumanına odaklanır.
  1880 yılının kışı sırasında Gitarist arkadaşı Luis de Soria’ nın Novelda (Alicante)şehrindeki konseri sırasında gelecekteki eşi Maria Rizo ile tanışır.
  Francisco Tarrega\'nın şöhreti artar ve duygulu gitar çalması, dinleyicileri büyülemeye devam eder.1881 yılında Fransa’ya gider. Lyon da verdiği harika bir konserden sonra Paris’te önemli kişilerle tanışır. Çeşitli tiyatro salonlarındaki konserlerden sonra İspanya Kraliçesi 2.İsabel için çalar ve turuna Londra’da devam eder. Ordan Novelda şehrine döner ve Maria Rizo ile evlenir.
  Yeni ailesi ile Madrid’e taşınır. İlk kızı Maria Josefa doğar ve kısa zaman sonra ölür. Bu üzücü olaydan sonra, önce Barcelona’ya ve konserler nedeni ile bir çok farklı şehre taşınırlar. Tarrega’nın olgunluk döneminde sık sık konser turları olur. Perpignan(Fransa), Cadiz(İspanya), Nice(Fransa), Mallorca (İspanya), Paris Valencia......
  Valencia’da zengin dul Conxa Martinez, Tarrega’nın sanatını koruması altına alır. Kendisine maddi yardım yaparak Sant Gerrasi(Barcelona)de kendisine bir ev verir. Tarrega birçok şaheserini burda besteler
  Granada\'dan bir yolculuk dönüşünde \"Recuerdos de la Alhambra’’ yı besteler. Alhambra hatıraları ve Cezayir de olmak ona Danza Morayı bestelemek için gerekli olan ilhamı verir. Orada Saint Saens ile tanınışır. Daha sonra Sevilla\'da \"Estudios\" etüdlerinin çoğunu yazar ve de yakın arkadaşı olan besteci Bretona’ya en güzel eserlerinden biri olan \"Capricho Arabe\" Arap kapriçosunu ithaf eder.
  1902 yılında 50 yaşında olan Tarrega gitarından çıkan tondan memnun olmadığından bütün prestijini ortaya koyarak, tırnaksız daha yumuşak bir ton elde etmek için, tırnaklarını yok oluncaya kadar keser.
  Konserlerine Bilbao, Genevre,Milano,Naple ve Roma’da devam eder. Bütün yeteneklerini ve virtiözitesini değişik şehirlerde göstererek, arkadaşlarının ve hayranlarının sayısını artırır.
  Şöhret Tarrega’nın karakterinde en ufak değişikliğe yol açmaz. Bu sevgi dolu hassas adam, tüm arkadaşlarını, ekonomik durumlarını ayırt etmeksizin evine davet eder. Tarrega, çekingen bir insan olduğundan dolayı arkadaşları için düzenlediği konserlerini, büyük ve kalabalık konserlere tercih eder.
  Bu davranışı kazandığı paranın çoğunu harcamasına yol açar. Kardeşi Vicente bir çok defa Tarrega konserdeyken onun öğrencilerine ders vererek ona yardım etmiştir.
  Fakat Tarrega’nın şansızlığı, bu kadar da değildi. 1906 yılının Ocak ayında, vücudunun sol tarafına inen felç yüzünden yavaşça acı çekmeye başladı. Bu uzun hastalık aile ekonomisini ciddi şekilde sarstı. Bundan dolayı, bir çok arkadaşı Tarrega’ya yardım için, kendilerine Tarrega’nın yaptığı iyiliklerin karşılığı olarak, ayda bir \"Tarrega hayranları\" konserleri düzenlediler.
  Böylece Tarrega tekrar konserlere başlar. 1908’de Castellon’a döner. 1909’da ordan, Novelde’ ye Cullera ve Alcoi’ de bazı konserler verir. Ordan da, Valencia’ ya döner. Picanya’da son eseri \"Oremus\"u 2 Aralıkta besteler. 3 Aralıkta fenalaşarak Barcelonaya döner. 15 Aralık 1909 sabahı gözlerini kapar ve hayata veda eder. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri