Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Barbaros Hayrettin Paşa'nın asıl adı nedir? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Kaptan-ı Derya Barbaros Hayrettin Paşa Asıl adı Ömer olan ve 4.Murat'la vezirlerinden Bayram Paşa'ya

 1. Misafir
  Sponsorlu Bağlantılar


  Barbaros Hayrettin Paşa'nın asıl adı nedir?

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar

  Aslen Vardar yenicesinden olan ve 1461 senesinde Midilli\'nin fethi sırasında Fatih Sultan Mehmed’in ordusunda bulunmuş, Yakup Ağa adlı bir Osmanlı sipahisinin oğlu olan Barbaros Hayreddin Paşa, 1478 yılı civarında Midilli\'de dünyaya geldi. Asıl adı Hızır olduğu halde Barbaros lakabıyla tanınan Barbaros Hayrettin’in bu lakabı, batılıların havuç rengine çalan kırmızı sakalından dolayı, ağabeyi Oruç\'a verdikleri \"Barbarossa\" adını daha sonra kendisi için de kullanmalarından gelir. Barbaros lakabıyla tanınan Hızır’a, Hayreddin lakabını da daha sonra, Yavuz Sultan Selim takmıştır.
  Barbaros Hayreddin Paşa, kardeşleri İlyas ve Oruç ile beraber birçok deniz savaşında bulunurken, diğer kardeşi İshak ise Midilli Adası’nda kaldı. Oruç Reis ile birlikte çıktığı Cezayir seferinde, Cezayir\'in fethedilmesinin ardından Oruç Reis, Cezayir\'e Bey oldu.
  İshak ve Oruç Reis\'lerin şehit olmalarının ardından Cezayir Beyliği\'ne atanan Barbaros Hayreddin, daha sonra Beylerbeyi ünvanını da aldı ve 1534 yılında İstanbul Kanatlarımın Altında\'a gelip Kaptan-ı Derya oldu.
  Bir çok zafer kazananarak, Avrupa\'da ün yapan Barbaros Hayreddin, 5 Temmuz 1546 tarihinde hayatını kaybetmesinin ardından, sağlığında Beşiktaş\'ta yaptırdığı medresenin yanındaki türbeye defnedildi.
  Barbaros Hayreddin zamanında, Osmanlı denizciliği gücünün zirvesine ulaşırken, ardından da, onun mektebinde yetişen değerli denizciler ve teşkilatlı tersane sayesinde bu güç varlığını uzunca bir süre daha devam ettirdi.
  Bilgili ve cesur bir komutan olarak tanınan ve ömrü denizlerde geçtiğinden Rumca, Arapça, İspanyolca, İtalyanca ve Fransızca gibi Akdeniz dillerini çok iyi bilen Barbaros Hayreddin Paşa’nın, Mehmed Paşa, Hasan Paşa ve Vali Paşa adında üç oğlu vardı. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri