Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

geometrik c isim lerin özellikleri Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Geometrik cisimlerin alan ve hacim formülleri Geometrik Cisimlerin Açılımı Geometrik cisimlerin alan ve hacimleri Çokgenler
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 42      

 1. Misafir
  Sponsorlu Bağlantılar


  geometrik cisimlerin özellikleri

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Geometrik şekilleri her zaman görüyoruz fakat dikkatimizi çekmediği için ilgilenmiyoruz. bu şekiller ilk olarak okulda karışımıza çıktı.
  Geometrik şekiller her daim sınavlarda olsun, yazılılarda olsun hep karşımıza çıkar. Bunları çözebilmemiz için ilk önce onların formüllerini bilmemiz gerekir.
  Geometrik şekillerin formülleri öyle bir dizayn edilmişki bazı sorularda aa böyleymiş tarzında cevaplar bile alabiliyoruz. Geometri en sevdiğim derslerden birisidir.Bakmak ile görmek arasında o kadar fark varki.. Herkesin bakış açısına göre değişiyor çözümleri..

  Bir üçgen, düzlemde birbirine doğrusal olmayan üç noktayı birleştiren üç doğru parçasının birleşimidir.

  Düzlem geometrisinin temel şekillerinden biridir. Bir üçgenin üç köşesi ve bu köşeleri birleştiren, doğru parçalarından oluşan üç kenarı vardır. Bir Üçgenin iç açılarının toplamı 180° dış açılarının toplamı 360°'dir.

  Üçgenin iç açıları toplamı 180 derecedir.

  Bir ABC üçgenine, A tepe noktasından teğet geçecek ve BC ye paralel olacak şekilde bir doğru çizildiğinde, BC doğru parçasının açıları, iç ters açılar kuralından dolayı tepe açısının yanına gelerek bir doğru parçasının yarısını kaplarlar.

  Üçgende bir dış açı, kendisine komşu olmayan iki iç açının toplamına eşittir.

  Bir ABD üçgenine, D tepe noktasından teğet geçecek ve taban olan BC ye paralel olacak şekilde bir doğru çizilip kenarlar uzatıldığında, yöndeş açılar kuralı yardımıyla bu önerme kanıtlanabilir.

  Üçgenler, kendilerini oluşturan parçaların (köşe, kenar, açılar vb.) aynı düzlemde olup olmadığına göre sınıflandırılabilir. Eğer üçgenin tamamı tek bir düzlemdeyse düzlemsel, diğer durumlarda da örneğin küresel ya da hiperbolik üçgen terimleri kullanılır.

  Eşkenar üçgen

  Tüm kenarları eşit olan üçgendir. Tüm iç açıları 60°'dir. Tabanlara indirilen dikmeler hem açıortay, hem de kenarortaydır.

  İkizkenar üçgen

  İki kenarı eşit olan üçgenlerdir. Ayrıca iki açısı birbirine eşitir. Eşit olmayan kenara indirilen dikme hem açıortay hem kenarortay özelliği gösterir.

  Çeşitkenar üçgen
  Her kenarının uzunluğu farklı olan üçgenlerdir. Tüm iç açıları birbirinden farklıdır. Çeşitkenar üçgenin simetri ekseni yoktur.

  Dar Açılı Üçgen
  Açıları 90 dereceden küçük olan üçgenlere denir.

  Dik Açılı Üçgen
  Bir açısı dik (90°) olan üçgenlerdir. Bu üçgenlerde yükseklik dik kenarlardan biridir. En uzun kenarına hipotenüs denir.

  Geniş Açılı Üçgen
  Açılarından biri 90°den geniş olan üçgenlerdir. Sadece bir tek açısı geniş açı olabilir. Tabana ait yükseklik tabanın uzantısı ile kesişir. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri