Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Kur'an niçin aklımızı kullanmamızı ister Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın İnsan neden bilmek ister Kuranın Aklımızı Kullanmaya Verdiği Önemi Anlatan Ayetler Kuranın Aklımızı Kullanmaya Verdiği

 1. Misafir
  Sponsorlu Bağlantılar


  Kur'an niçin aklımızı kullanmamızı ister

  Sponsorlu Bağlantılar










 2. Sponsorlu Bağlantılar




  Kur\'an hayatın her alanında insanın düşünce ve bilgiye göre hareket etmesini emreder. Yerin ve göklerin yaratılışı üzerinde düşünmemizi emreden ayetlerin hedeflediği amaç, insanların yaratıcıdan izler görerek O\'nu bulmasıdır. Aklını en çok kullananlar, bilgiyi en çok elde edenlerdir ve
  Allah\'ın kulları arasında O\'na (karşı gelmekten) en çok korkanlar alimlerdir.
  İslam dini aklın kullanılmasını ısrarla emreder. Kur\'an-ı Kerim, düşünen ve olaylar hakkında akıl yürüterek ders çıkaranları övmüştür. Kur\'an\'da pek çok ayette “düşünmez misiniz”, “anlamaz mısınız”, \"aklınızı kullanmaz mısınız” ihtarları yer alır.
  Düşünsel anlamda insan aklına hitap eden Kur\'an ayetlerinin sayısı 750\'yi aşkındır. Bu ayetlerde Yüce Allah, evrendeki çeşitli varlıkları örnek verir, onlar üzerinde düşünmemizi ister. İnsanın kendi yaratılışına bakmasını, doğmadan önceki halini ve daha sonra hayat içinde yol aldığı aşamaları incelemesini teklif eder. Evrenin her yanında bulunan yaratıcımıza ait izleri bir türlü göremeyen inkarcılarla ilgili olarak, Yüce Allah sitemle şöyle buyurur:
  Onların kalpleri var ama onunla idrak etmiyorlar, onların gözleri var fakat onlarla görmüyorlar; onların kulakları var fakat onlarla duymuyorlar. Sanki hayvan sürüsü... hayır, belki onlardan da aşağı! Körcesine dalıp gitmiş olanlar işte böyledir.
  Yüce Allah, putların önünde saygıyla eğilen, onlarda büyük güçler gören, istekleri ve dileklerinin gerçekleşmesi için putlara yalvarıp yakaran müşrikleri, omuzlarından tutup sarsarcasına şöyle buyuruyor:
  Kur\'an sadece Allah\'a iman konusunda değil, konuşmalarımızda, yargılarımızda ve karşılaştığımız problemlerin çözümünde aklımızı kullanmamızı, önyargılar ve peşin hükümlerle hareket etmemizi emreder. Bu konuda Kur\'an yine putperestleri kınayarak:
  Onların çoğu zanna (temelsiz inançlara, peşin hükümlere) dayanırlar. Halbuki zan, hakikat karşısında hiçbir şey ifade etmez. buyurur.
  Bizler, Allah\'ın canlılar içinde sadece biz insanlara bağışladığı aklımızı, doğru bir şekilde kullanmalıyız. Bilmeliyiz ki akıl büyük bir nimettir ve her nimet gibi sorumluluğu bulunmaktadır.



 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri