Hoşgeldiniz.

Kemik gelişimi için gerekli olan mineraller Kemik gelişimi için gerekli olan besinler , Kemik gelişimi için gerekli olan mineral ve vitaminler nelerdir Kısaca Benzer Konulara
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 13      

 1. Misafir
  Sponsorlu Bağlantılar


  Kemik gelişimi için gerekli olan mineral ve vitaminler hangisidir?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kemik gelişimi için gerekli olan mineraller
  Kemik gelişimi için gerekli olan besinler,
  Kemik gelişimi için gerekli olan mineral ve vitaminler nelerdir


  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

  Kemiklerin gelişip yenilene bilmesi için bazı minarallere ihtiyaç vardır. Bu minerallerden enönemlilerikalsiyum vefosfordür. Bu mineraller çoğu kişinin bildiği gibi en çok sütte bulunmaktadır. Bu minerallerin yeteri kadar tükelmesi gerekmektedir. Diğer bir etken ise D vitaminidir.
  Bu vitamin kemik gelişimiiçin önemli bir faktördür.
  D vitamini sayesinde mineraller etkin bir şekilde emilir. D vitamini en çok yumurta sarısında, karaciğerde, balık yağındabulunur. Süt ve taze sebzeler de bundan zengindir. Asılda deride güneş ışığının etkisiylede meydana gelir.
  Her canlının D vitaminine ihtiyacı vardır. Bu yüzden bütün canlılar besinlerle bu önemli vitamini almaya çalışır. D vitaminin eksikliği, çocuklarda raşitizm, büyüklerde ise osteomalazi denilen kemik hastalıklarını yapar.
  Mineral ve vitaminler kadar önemli olan diğer bir etken ise hormonlardır.Hipofiz bezinin büyüme hormonu, tiroid salgı bezinin tiroid hormonu, cinsiyet hormonları(androjen ve estrojen), paratiroid salgı bezinin hormonu sayılabilir.
  Bu hormonlar vucutta eksik veya fazla salgılanırsa kemikler üzerinde olumsuz etkilere neden olur.
  Şu unutulmamalıdır ki kemikler ne akdar kullanılırsa o kadar güclenilir.
  Bu yüzden kemikler etkin olarak hareket erilmelidir. Hareket ederek kemikleri hem biçimlendirir hemde güçlenmesine yardımcı olursunuz.
  Yaşlı insanların yatalak olmasını doktorların istememesinin sebebi de budur. Çünkü yatalak hastalarda kemikler güçsüzleşmeye başlar. Kemiklerimiz kullanıldıkça büyür, kullanılmadığı taktirde ise incelmeye başlar.
  Kolomuz veya ayağımız kırıldığında alçıya alınır.
  Alçı sırasında hareket etiremediğimizden kemikler incelir. Bu nedenle doktorlar alçı çıktıktan sonra bir egzersiz programı uygularlar, bunun nedeni zayıflıyan kemikleri tekrardan güçlendirmektir. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Misafir Üye

  Merhaba ben 18 yasindayim kemiklerim akranlarima gore birazdaha iyi hatta oldkca diylm,fakat ben birazdaha genislemesini ve daha fazla uzamayi istiyorum fitnes ypyrm, bunun icin taurin iyi bir yardimci olablrmi.tesekkur ederim


 5. Misafir Üye

  kolay bir cevap oldu benim için saolun.


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.