Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

cam eritmekte ne kullanılır Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Diş İpi Neden Kullanılır Noktalı virgül nerelerde kullanılır nasıl kullanılır neye göre kullanılır Güneş saati dünyanın
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  cam eritmekte ne kullanılır

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  CAM


  Cam, geniş kullanım alanı ile stratejik açıdan önemli bir maddedir. Keşfedilişinden günümüze kadar, bir taraftan çeşitleri artarken, diğer taraftan da kullanıldığı yerler her geçen gün daha da genişlemiş, zamanla vazgeçilmez bir tüketim maddesi olmuştur.

  Bilindiği üzere kullandığımız camlar, yapay camlardır; bununla birlikte, cam, yeryüzünde doğal olarak da bulunmaktadır. Doğal cam, obsidyen olarak bilinmektedir. Doğadaki camın varlığı insanlara yol göstermiş, camdan yaygın bir biçimde faydalanabilmek mümkün olmuştur.
  Cam, maddenin katı ile sıvı arasındaki özgün bir halidir.

  Cam yapımının ilk basamağı doğru maddelerin uygun oranda bir araya getirilmesidir. Günlük hayatımızda karşımıza çıkan ve camın hammaddesini oluşturan maddeler;kum, soda ve kireçtir. Kum, cam yapımında ana malzemedir. Soda, düşük sıcaklıkta akıcı hale gelmesini sağlar. Kireçse, kimyasal etkilere dayanıklılığını artırır. Bir araya getirilen bu maddeler 15000̊’deki fırınlarda eritme işlemine tabi tutulur.

  İnsanoğlu volkanik cam veya obsidyen diye anılan doğal camı çok eski zamanlarda keşfetmiş ve bu doğal madeni işleyerek, bıçak, ok ucu, silah süsleme aracı ve mücevher olarak kulanmıştır.

  Suni camın ilk olarak nasıl üretildiğine dair hiçbir kanıt olmamasına rağmen, Romalı bir tarihçi olan Pliny, camı ilk olarak Finikeli denizcilerin bulduğuna işaret eder.
  Hikayeye göre denizciler, Suriye'nin Prolemais bölgesindeki sahilde bir kamp kurarlar ve ateş yakarak kaplarını, aynı zamanda yükleri olan soda blokları üzerine koyarlar. Ertesi gün uyandıklarında, ateşin sıcaklığından dolayı kum ve sodanın camı oluşturduğunu görürler.


  CAM MALZEMELERİN ÜRETİMİ
  Cam malzeme üretimi, ardışık dört devreden (iki kademede - bunlar ergimiş camın elde edilmesi ile cama biçim verilmesi, parlatılması ve kesilmesidir) oluşmaktadır.
  • Ana Maddelerin Hazırlanması
  • Eritme
  • Biçimlendirme
  • Tavlama
  Ana Maddelerin Hazırlanması:
  Camın bileşimine girecek ana maddelerin her şeyden önce yabancı maddelerden arındırılıp iyi bir şekilde öğütülmesi gerekir. Tek tip cam üreten tesislerde öğütülmüş ana maddeler, silolarda depolanır ve siloların alt tarafındaki kapakları açılmak suretiyle istenen miktarda malzeme, terazili bir arabaya alınır.

  Eritme:
  Günümüzde eritme işlemi, kapasitesi azami 2 ton olan krözelerde (potalı fırınlarda) veya kapasitesi 1000 ton dolayındaki havuz fırınlarda yapılmaktadır. Fırınların yapımında ateşe dayanıklı, silisyum, alüminyum, zirkon gibi yüksek nitelikli refrakter malzemeler kullanılır. Havuz fırın biçim yönünden yüzme havuzuna benzediği için havuz fırın denmiştir. Çok miktarda cam üretilmesi gereken üretim süreçlerinde kullanılır. Bu fırında yaklaşık 800-1000 ton dolayında erimiş cam bulunur. Camı oluşturacak ana maddeler, özel bir itici mekanizma ile havuz fırınının ağız kısmından içeri itilir ve eritme işi başlar.Potalı fırınİçerisinde ayrı ayrı cam türlerine ait ana maddelerin eritildiği birden fazla fırın vardır. Cam türlerinin fazla olduğu ancak cam miktarının az olduğu üretim süreçlerinde havuz fırınının kullanılması uygun değildir. Bu yüzden potalı fırın kullanılır. Potalı fırında ana madde miktarı en fazla 2000kg dolayındadır.

  Biçimlendirme
  Ana maddelerin hazırlanması ve eritme evrelerinden sonra sıra dinlendirilmiş cam hamurunun biçimlendirilmesine gelir.
  Cam malzeme, sekiz yöntemle biçimlendirilir:
  a) Üfleme (Şişirme) Yöntemi
  b) Dökme-Silindirleme Yöntemi
  c) Çekme Yöntemi
  d) Yüzdürme Yöntemi
  e) Presleme Yöntemi
  f) Lif Haline Getirme Yöntemi
  g) Köpük Haline Getirme Yöntemi
  h) Diğer biçimlendirme yöntemleri

  Tavlama:Bu evrenin amacı; fabrikasyon üretiminde cam soğurken oluşan iç gerilmeleri yok etmektir. Tepeden ısıtılan sürekli bir kanal içinde camı yeniden ısıtarak iç gerilmelerin giderilmesi sağlanıncaya kadar bekletmek ve daha sonra yavaş yavaş soğutularak uygulanır.

  CAM TÜRLERİ

  Soda kalsik Camı: Elektrik ampulü, fluoresan ampulleri, pencere camları v.b.
  Kurşun Camı (Kristal Cam) Gamma ve X ışınlarından korunmak amacıyla kullanılır.
  Borosilikat Labuvatuar (teknik) cam olarak kullanılmaktadır. Mutfak eşyası, büyük boyutlu astronomik aynalar yapılmaktadır.
  Alüminosilikat Camı Termometre, yanma tüpleri, alevle doğrudan temas edecek her türlü parçanın yapımında kullanılır.
  Silisyum Camı UV lambaları ile mikrop öldürücü özel lambaların yapımında kullanılır.

  ...........
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Cam İşleme Sanatı


  Camın Tarihi

  Cam, doğal ve insan eliyle yaratılmış cam olmak üzere ikiye ayrılır. Obsidyen olarak adlandırılan doğal cam yanardağdan püsküren lavların, yanardağın eteklerinde soğuması ile oluşur, yarı değerli taş olarak kabul edilir. Bedenin elekriğini boşaltmak için uygun bir taştır, kızgınlık ve öfke duyguları yok eder.

  Hayatımızı bir çok kullanım alanıyla çevreleyen insan yapımı camın ilk kez Mısırlılar ve Finikeliler tarafından I.Ö. II. YY' da üretildiği söylenegelmektedir, bunun yanında Mezopotamya' da bulunan ilk cam örneklerinin I.Ö. III YY' a ait olduğu sanılmaktadır. Camın en temel maddesi kumdur, kaynama noktasını düşürmek için formüle soda, sertleşmesi ve uzun ömürlü olması için de kireç eklenir.

  Camın yapı, dekorasyon ve diğer fonksiyonel alanlar dışında kullanım bulduğu alanlardan biri de cam boncuklardır, hatta camın ilk kullanım alanı çeşitli süs boncuklarıdır ve bu boncukların kıymetli taşlardan yapılan takıların yerine yerleştirilmek istendiği bilinmektedir. Mısırda ve diğer eski uygarlıklarda cam boncuktan yapılmış takılara rastlanmıştır. Anadolu' da yaygın olarak üretilen nazar boncuğu yapımına alternatif olarak, günümüzde değişen teknolojik koşullar sayesinde daha modern tekniklerle cam boncuklar üretilebilmektedir, fakat temelde yapılan işlemler aynıdır.

  Burçin Evrim tarafından kurulmuş CamCam cam boncuk atelyesi, varolan en modern yöntemlerle el yapımı cam boncuklar üretmekte, daha sonra bunları altın, gümüş, kristal ve deri ile birleştirerek değerli cam takılar, aksesuarlar haline getirmektedir. CamCam atelyesinde kullanılan camlar boncuk yapımı için özel olarak üretilmiş ve üretim sırasında renklendirilmiş olan Venedik' in Murano adasında üretilen Effetre camları, Prag' da üretilen Ornela camları ve Almanya' nın Lauscha kentinde üretilen Lauscha camlarıdır. Her markanın ve her rengin karakteristik özellikleri vardır. Kesitleri 2 ila 10 mm arasında değişen cam çubukların pastel, transparan, opalino, filigrano, dichroic, striking diye adlandırılan farklı türleri vardır. Farklı markaları birbiri ile kullanabilmemiz için aynı COE (oefficient of expansion) derecesine sahip olmaları gerekir, en çok kullanılan Moretti camlarının COE si 104 tür.

  Transparan ve opak renklerde Moretti cam çubukları
  Boncukların yapılması için öncelikle camı saracağımız mandrel olarak adlandırılan 1.5,2.5 ya da 3mm kesitli çelik çubukların cam sarılacak kısmının kaolen ve alumina esaslı bir karışım ile kaplanmış olması gerekir ki, eriyik halindeki cam çeliğe yapışmasın ve boncuk soğuduktan sonra rahatça çubuktan çıkarılsın. Cam eritilerek çubuğa damlatılır, yer çekiminden faydalanarak ve çubuğu istediğimiz yönde çevirerek, çeşitli aletler kullanılarak boncuğa şekil verilir.Bu işlemler sırasında isteniyorsa boncuğa başka renkler katılır, çiçek ve benzeri desenler yapılır, ya da boncuk varaklarla süslenir. Şekli ve deseni tamamlanan boncuk ateşte bir süre tavlandıktan sonra küle ya da vermakulit denilen maddeye gömülür ya da boncuk tavlama fırınlarında kontrolü olarak soğumaya bırakılır, stresi alınır. Boncuklar soğuduktan sonra mandrelden dikkatlice ayrılır ve delikleri içinde kaolen kalmayacak şekilde iyice temizlenir. Aniden soğuyan boncuk içinde stres barındırır ve çatlaması muhtemeldir bu yüzden boncuğun tavlanmasında ve soğutulmasında çok dikkatli olmak gerekir. Füzyon fırınlarında olduğu gibi camın stresini ölçmek mümkün olmadığı için, boncuğu doğru şekilde tavlamak ve stresini almak, camı tanımak ile mümkündür.  Mandrel üzerinde soğumuş boncuklar

  Camı şekillendirmekte kullanılan el aletleri
  Boncukları eritmek için farklı şalümolar kullanılmaktadır, CamCam atelyesinde ağırlıklı olarak propan gazı ve saf oksijen ile camı eriten şalümolar kullanılmaktadır. Altın ve gümüş varak ile veya metalik desen ile işlenecek boncuklarda ise boncuk yapımı için özel olarak üretilmiş olan gaz şalümosu tercih edilmektedir. Boncuk yapımında camın eritilmesi için 850 ile 1200 derece arasında çalışmak gerekir. Kullanılan cam markası ve yapılacak boncuğun büyüklüğüne göre ateşin ısısı ve şiddeti ile oynamak gerekmektedir.  Kor halindeki çelik çubuğa sarılmış boncuğun grafit ile şekillendirimesi


  Cam boncuk yapımında kullanılan camlardışında altın, gümüş, bakır ve paladyum varaklar, aventurin olarak adlanırılan yıldız taşı, murrini denilen küçük desenli camlar, fritler, enamel denilen cam tozları ve hatta kubik zirkonlar kullanmak mümkündür.


  Frit, çiçek desenli murrini (mille fiore), aventurin

  Bugün Venedik' te, Amerika' da ve Almanya' da kullanılan cam boncuk yapımında yukarıda anlatılan teknikler ve aletler kullanılmaktadır. Türkiye' de cam boncuk yapımı ve alev sanatına duyulan ilgi her geçen gün artmaktadır, bu konuda kuşkuşuz Beykoz' daki Cam Ocağı' nın büyük katkıları vardır.

  Ülkemizde yurt Hindistan ve Çin' den gelen, kilo ile satılan cam boncuklar çok revaçtadır, kullanılan malzemenin kalitesi ve işçiliği modern cam boncuk yapımındakinden oldukça farklıdır. Yukarıda anlattığım teknikler ve malzemelerle üretilen cam boncuklar değerli takı statüsüne sahiptirler. Cam çok güzel ama çok hassas bir malzemedir, kaliteli ve güzel tasarımlar ortaya koymak için onu tanımak gerekir.


  ........ 5. Cam Nedir, Cam Neden Oluşur ve Cam Nasıl Yapılır


  Cam, aşırı soğutulmuş alkali ve toprak alkali metal oksitleriyle, diğer bazı metal oksitlerin çözülmesinden oluşan bir sıvı olup ana maddesi (SiO2) silisyumdur, cam akışkan bir maddedir. Camlar erimiş haldeki amorf yapısını koruyarak katılaşan inorganik cisimler olarak tanımlanabilir. Üretim sırasında hızlı soğuma nedeniyle kristal yapı yerine amorf yapı oluşur. Bu yapı cama sağlamlık ve saydamlık özelliğini kazandırır.

  Camı Oluşturan Ana Maddeler [değiştir]Adi camın bileşimine giren üç grup madde vardır. Bunlar cam haline gelebilen oksitler, eriticiler ve stabilizatörler denilen maddelerdir. Camın bileşimine giren bu maddeler kum-soda-kireç olarak da adlandırılabilirler. Adi camın bileşimine giren maddelerin dışında cama önemli özellikler kazandıran ve üretimde bazı yararlar sağlayan yardımcı bileşenler vardır.

  Camlaşıcılar [değiştir]Camlaşma özelliği olan bu maddeler genelde ağ oluşturan bazı oksitlerdir. Kuvars kumu bunların başında gelir. Ağ oluşturan oksitlerin en önemlileri ise SiO2, B2O3 ve P2O5 (fosfor) dir.

  Eriticiler [değiştir]Ağ oluşturan ve cam haline gelebilen oksitlerin erimelerini kolaylaştırmak amacıyla cam bileşimine katılan maddelere eriticiler denir. Bu maddeler camlaşıcıların erime sıcaklığını düşürerek onların erimelerini kolaylaştırır. Özellikle 1713˚C'deki silisyumun erime derecesi 1500˚C'ye düşer. Eriticiler ağ içine girerek onu değiştirdiği için eriticilere modifikatör de denmektedir. Eriticilerin başlıcaları Na2O, K2O, Li2O dur.

  Stabilizatörler (Sabitleştiriciler) [değiştir]Stabilizatörler, camın kimyasal dayanımı, kırılma indisi, dielektrik özellikleri üzerinde etki yaparlar. Formülüne stabilizatör ilave edilmemiş bir cam su karşısında stabil özellik göstermez. Bu camlara su camı denilir. Stabilazatör olarak kullanılan maddelerin başlıcaları CaO, BaO, PbO, MgO ve ZnO dur.

  CaO kireç taşının (CaCO3), MgO ise dolamitin (MgCO3) cam formülüne katılması ile sağlanmış olur. Bu iki maddenin ısıtılması ile bünyelerindeki CO2 çıkar ve geriye oksitler kalır. CaCO3 = CaO+ CO2 gibi.

  Yardımcı Bileşenler (İkincil Bileşenler) [değiştir]Bu bileşenler genelde adi camın formülüne girmezler, ancak değişik cam türlerinde değişik etkiler sağlamak üzere kullanılan oksitlerdir. Örneğin
  Mangan dioksit (MnO2): Camın rengini açar
  Arsenik (As2O3): renk verici, saflaştırıcı
  Sülfür (Na2SO4): redükleyici
  Potasyum nitrat (KNO3): camın saydamlığını giderir.
  Cam Malzemelerin Üretimi [değiştir]Cam malzeme üretimi, ardışık dört devreden (iki kademede - bunlar ergimiş camın elde edilmesi ile cama biçim verilmesi, parlatılması ve kesilmesidir) oluşmaktadır.
  Ana Maddelerin Hazırlanması
  Eritme
  Biçimlendirme
  Tavlama
  Ana Maddelerin Hazırlanması
  Camın bileşimine girecek ana maddelerin her şeyden önce yabancı maddelerden arındırılıp iyi bir şekilde öğütülmesi gerekir. Tek tip cam üreten tesislerde öğütülmüş ana maddeler, silolarda depolanır ve siloların alt tarafındaki kapakları açılmak suretiyle istenen miktarda malzeme, terazili bir arabaya alınır.
  Eritme
  Günümüzde eritme işlemi, kapasitesi max. 2 ton olan krözelerde (potalı fırınlarda) veya kapasitesi 1000 ton dolayındaki havuz fırınlarda yapılmaktadır. Fırınların yapımında ateşe dayanıklı, silisyum, alüminyum, zirkon gibi yüksek nitelikli refrakter malzemeler kullanılır.
  Havuz fırın
  Biçim yönünden yüzme havuzuna benzediği için havuz fırın denmiştir. Çok miktarda cam üretilmesi gereken üretim süreçlerinde kullanılır. Bu fırında yaklaşık 800-1000 ton dolayında erimiş cam bulunur. Camı oluşturacak ana maddeler, özel bir itici mekanizma ile havuz fırınının ağız kısmından içeri itilir ve eritme işi başlar.
  Potalı fırın
  İçerisinde ayrı ayrı cam türlerine ait ana maddelerin eritildiği birden fazla fırın vardır. Cam türlerinin fazla olduğu ancak cam miktarının az olduğu üretim süreçlerinde havuz fırınının kullanılması uygun değildir. Bu yüzden potalı fırın kullanılır. Potalı fırında ana madde miktarı en fazla 2000kg dolayındadır.
  Biçimlendirme
  Ana maddelerin hazırlanması ve eritme evrelerinden sonra sıra dinlendirilmiş cam hamurunun biçimlendirilmesine gelir. Cam malzeme, sekiz yöntemle biçimlendirilir:
  a) Üfleme (Şişirme) Yöntemi
  b) Dökme-Silindirleme Yöntemi
  c) Çekme Yöntemi
  d) Yüzdürme Yöntemi
  e) Presleme Yöntemi
  f) Lif Haline Getirme Yöntemi
  g) Köpük Haline Getirme Yöntemi
  h) Diğer biçimlendirme yöntemleri
  Tavlama
  Bu evrenin amacı; fabrikasyon üretiminde cam soğurken oluşan iç gerilmeleri yok etmektir. Tepeden ısıtılan sürekli bir kanal içinde camı yeniden ısıtarak iç gerilmelerin giderilmesi sağlanıncaya kadar bekletmek ve daha sonra yavaş yavaş soğutularak uygulanır.
  Cam türleri [değiştir]Soda kalsik Camı
  Dünyada üretilen camların %90’ı soda kalsik camıdır. Kolayca eritilebilir, ucuzdur fakat ısıl şoklara mukavemet ve kimyasal kararlılık gibi haller dışında her yerde kullanılabilir. Normal elektrik ampulü, fluoresan ampulleri, pencere camları v.b. malzemelerin üretiminde kullanılırlar. Yapısında %5 oranında CaO vardır.
  Kurşun Camı (Kristal Cam)
  Soda kalsik camında kirecin yerini PbO aldığında kurşun camı elde edilmiş olur. Yapısında %80 oranında bazı hallerde daha fazla kurşun oksit bulundurur. Kurşun oksit, camın erime noktasını düşürerek yumuşama noktasını CaO'li camlarınkinin de altına düşürür. Ayrıca cama kolay işlenebilme, ışığı yansıtma ve yayma özelliği kazandırır. Kurşun oksit miktarının %80'i geçtiği cam türü gamma ve X ışınlarından korunmak amacıyla kullanılır. Oldukça pahalı bir cam olduğu için baryum oksitli camlar kullanılır.
  Borosilikat Camı
  Borosilikat camlarının yüksek yumuşama noktası vardır. Buna rağmen, ısıl şoklara karşı büyük bir mukavemet sağlayan büyük bir genleşme katsayısı, su ve asitlere karşı çok iyi mukavemet göstermesi ve üstün elektriksel özellikleri vardır. Bu nedenlerden dolayı labuvatuar (teknik) cam olarak kullanılmaktadır. Mutfak eşyası, büyük boyutlu astronomik aynalar yapılmaktadır.
  Alüminosilikat Camı
  %20 den fazla alümin, az miktarda bor, bir miktar kireç ile çok az alkali içerirler. Ancak alkali bulunmadığı zaman camın eritilmesi ve işlenmesi zorlaşır. Yumuşama noktasının yüksek ve dilatasyon katsayısının küçük olması termometre, yanma tüpleri, alevle doğrudan temas edecek her türlü parçanın yapımında kullanılır.

  Silisyum Camı (%96 SiO2)
  %96 oranında silisyum içeren bu cam, presleme ve üfleme yöntemleri ile şekillendirme bu camlara uygulanır. Dilatasyon katsayısı küçüktür. Bu cam türü, çok saydam oluşu nedeniyle UV ışınlarını çok iyi geçirirler. Bu nedenle UV lambaları ile mikrop öldürücü özel lambaların yapımında kullanılır.
  Silisyum Camı (%99 SiO2)

  Çok saf kuvars kumunun eritici madde olmadan eritilmesiyle elde edilir. Bu camın üretimi ve şekillendirilmesi çok yüksek sıcaklıkta (1750˚C'de) olur. Bu nedenle üretilecek malzemelerin şekil ve boyutları sınırlı olmak zorundadır. Genleşme katsayısının küçük, yumuşama noktasının çok yüksek olması ve UV ışınlarını çok iyi geçirmesi gibi olumlu özellikleri vardır. Dielektrik özellikleri de iyidir. Ancak maliyetin yüksek oluşu nedeniyle eletroteknikteki uygulamaları sınırlıdır. Isıl şoklara karşı mukavemeti en yüksek camdır.


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri