Hoşgeldiniz.

Konuşma insanın aklını kullanma sanatıdır ile ilgili kompozisyon Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Zamanını İyi Kullanma İle İlgili Kompozisyon İş insanın aynasıdır konulu kompozisyon Zamanını
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 17      

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Konuşma insanın aklını kullanma sanatıdır ile ilgili kompozisyon

  Sponsorlu Bağlantılar
  Konuşma insanın aklını kullanma sanatıdır ile ilgili kompozisyon


  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Sözlü kompozisyon, dilin malzemesini oluşturan kelimelerin bir düzen içerisinde anlamlı bir bütün oluşturacak biçimde sözle ifade edilmesidir. Sözlü kompozisyonun amacı, kişiye kendi meramını açık, anlaşılır, tam ve doğru bir şekilde ifade etme becerisi kazandırmaktır.

  Konuşma

  Herhangi bir düşüncenin, olayın, isteğin... dinleyenlere sözle anlatılmasına konuşma denir. İnsan (belki de tabiatının bir gereği olarak) duygu ve düşüncelerini başkalarıyla paylaşmak, bildiklerini diğer insanlara öğretmek, herhangi bir gerçeği ifade etmek, ilgi duyduğu konuları öğrenmek... amacıyla konuşmaya ihtiyaç duyar. Bu ihtiyacın en güzel biçimde, usulüne uygun olarak karşılanması, konuşmanın önemini kavramak ve güzel konuşma ilkelerine uymakla mümkündür.

  Güzel konuşmanın önemi


  İnsanların birbirleriyle iletişimlerinde söz, yazıdan daha önce, daha etkili ve daha pratiktir. İnsanı diğer canlılardan ayıran önemli özelliklerden biri olan konuşmanın, usulüne göre yapılması hemen her alanda başarılı olmanın temel şartlarındandır. Başarılı yöneticilerin, tanınmış avukatların, liderlerin, toplum içinde saygın bir yeri olan kişilerin ayırıcı vasıflarından biri de güzel ve etkili konuşmalarıdır. Böyle insanlar düşüncelerini güzel konuşma sanatının incelikleriyle ifade ettikleri için kendilerini dinletmesini bilirler ve herkesin kalbini kazanırlar. Zira bunlar, Aristo’nun dediği gibi düşündüklerinin hepsini söylemez fakat söylediklerini düşünür de söylerler. Konuşma sanatını bilmeyen birisi ne kadar akıllı, ne kadar değerli olursa olsun, kendisini dinletemez, muhatabını inandıramaz, etrafındakileri kendisinden uzaklaştırır, konuşmaya başladığı andan itibaren kendisine zarar vermeye başlar.

  Güzel konuşmanın önemini veciz olarak özetlemek için, konuyla ilgili özlü sözlerden bazıları aşağıya alınmıştır:

  Söz biliyorsan konuş ibret alsınlar, bilmiyorsan sus adam sansınlar.

  İnsanın eti yenmez, derisi giyilmez, tatlı dilinden başka nesi var?

  Dilin cismi küçük, cürmü büyüktür. (Atasözü)

  Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır. (Atasözü)

  Dilim, seni dilim dilim dileyim. (Atasözü)

  Söz gümüşse sükut altındır. (Atasözü)

  Söylediklerinizi dinletmek için kimseyi kolundan tutmayın, zira insanlar sizi dinlemek istemiyorlarsa onları tutacak yerde çenenizi tutsanız daha iyi edersiniz.

  (Chesterfield)

  Güzel söz söyleme sanatı varsa, bir de güzel anlama ve dinleme sanatı vardır.

  (Epiktetos)

  Ya susun ya da susmaktan iyi şeyler söyleyin.

  (Pisagor)

  Konuşma, insanın aklını kullanma sanatıdır.

  (Eflatun)  Dil ürünlerinin incelenmesinde, sözlü olanlardan çok yazıya geçirilenler esas alındığı için grameri ilgilendiren özellikle yazı dilidir. Ancak çok yakın bir zamanda (belki de bu kitabın baskısı bitmeden) konuşmalar bir bilgisayar programı aracılığıyla olduğu gibi yazıya aktarılabilecektir. Defalarca gözden geçirildiği hâlde kitaplarda bile zaman zaman ne kadar büyük yanlışların olduğu hatırlanırsa böyle bir ortamda sözlü anlatımlara öncekilerden daha fazla dikkat etmek gerekeceği muhakkaktır. Dolayısıyla, konuşurken yapılan yanlışlardan bir an önce kurtulmak için mümkün olduğu kadar çaba harcanmalıdır.

 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.