Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Kentsel yerleşim yerlerinde yaşamanın olumsuz yönleri nelerdir Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Kırsal yerleşim yerlerinde yaşamanın olumsuz yönleri nelerdir Kırsal yerleşim yerlerinde yaşamanın olumlu ve
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 83      

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Kentsel yerleşim yerlerinde yaşamanın olumsuz yönleri nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  1 Göçler nedeniyle kentsel nüfus hızla artmaktadır

  2 Konut yetersizliği, gecekondulaşmaya buda düzensiz kentleşmeye neden olmaktadır

  3 Aşırı nüfuslanma çeşitli çevre sorunlarına yol açmaktadır(çevre kirliliği)

  4 Alt yapının yetersiz kalması(yol, su, elektrik, atıksu)

  5 Ulaşım hizmetleri aksamakta, trafik sorunları yaşanmaktadır

  6 Sosyal ve kültürel imkânlar giderek yetersiz hale gelmektedir
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Kentsel yerleşim yerlerinde yaşamanın olumsuz yönleri

  Olumsuz sorunların başında konut yetersizliği gelmektedir. Çeşitli nedenlerle nüfusu hızla artan büyük kentlerimizde mevcut konutlar ihtiyacı karşılayamamaktadır. Bu durum sağlıksız ve plansız bir şekilde yapılan gecekonduların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu da kentlerimizin plansız bir şekilde büyümesine ve çarpık bir görünüm almasına yol açmaktadır. Hızlı nüfus artışı bu kentlerimizde içme ve kullanma suyunun sağlanmasında da güçlüklerle karşılaşılmasına neden olmaktadır. Ayrıca alt yapı sisteminin yetersiz olması yapılması gereken hizmetleri aksatmaktadır.

  Büyük kentlerimizin bir diğer önemli sorunu da kent içi ulaşımdır. Kentlerimiz büyüyüp geniş alanlara yayılırken buradaki ulaşım sistemi aynı hızla gelişememektedir. Bu da trafik sıkışıklığı ulaşım güçlüğü zaman ve enerji kaybına neden olmaktadır. Ancak büyük kentlerimizin bazılarında son yıllarda toplu taşımacılıkla bu sorunlar çözümlenmeye çalışılmaktadır. Bu gibi yerlerde kent içi ulaşımı rahatlatmak için belediye ve halk otobüsleri ile dolmuş ve taksi sayıları artırılmış metro ve raylı sistem çalışmaları başlatılmıştır. Ankara'da kısa bir süre önce hizmete giren Metro ve Ankaray başkentimizin ulaşım sorununu büyük ölçüde azaltmıştır. Bu türlü çalışmalar diğer büyük bazı kentlerimizde de başlatılmıştır.

  Günümüzde giderek artan sanayileşmenin bir sonucu olarak ortaya çıkan çevre kirliliği de büyük kentlerimizin önemli sorunları arasına katılmıştır. Sanayi kuruluşlarının bacalarından çıkan gazlartaşıtların egzoz gazları soba kalorifer vb. yerlerden havaya karışan gazlar ile sanayi atıklarıkentlerde çevre kirliliğine neden olmaktadır. Bu kirlilik özellikle kış mevsiminde kendini göstermektedir. Bu bakımdan çevre kirliliği daha çok bu mevsimde insan sağlığını tehdit etmekte ve ölümlere neden olmaktadır. Bacalara filtre takılması sanayi tesislerinin kent dışına taşınması kaliteli kömür kullanılması veya doğal gaz kullanımının artırılması bu tehlikeleri büyük ölçüde önleyebilecektir.

  Hızlı nüfus artışının yaşandığı kentlerimizde gürültü de insan sağlığını tehdit edecek boyutlara ulaştığında önemli bir sorun olarak görülmektedir.

  Bütün bu sorunların yanında okulların kapasitelerinin yetersiz kalması da söz konusudur. Bu durum kentlerimizdeki okullarda ikili öğretim yapılmasına neden olmaktadır. Ayrıca sağlık kuruluşlarının yeşil alan ve spor tesislerinin yetersiz kalması da hızlı nüfus artışının yarattığı sorunlardandır.

  Bütün bu olumsuzlukların yaşanmaması veya en aza indirilmesi insanların ekonomik durumlarının iyileştirilmesi ve köyden kente göçün durdurulmasıyla mümkün olacaktır.


 5. çk teşekkür edrim ecem çok işime yaradı sAqOl]


 6. Kayıtsız Üye

  çok saol ecem seni seviyoruz


 7. Kayıtsız Üye

  Sağol ecemcim yaa )


 8. Kayıtsız Üye

  saol ecem işimi gördün


 9. Kayıtsız Üye

  ÇOK Sağol Ecem çok işime yaradı


 10. amca

  senin sayende 100 aldım eceemm


 11. gülsümalkan

  çookk teşekkür edrm ecem çok işime yaradı bu bilgiler saoll


 12. Kayıtsız Üye

  çook teşekkürler merve sağol senin sayende yüz aldım


 13. Kayıtsız Üye

  teşekkür ederim saolun


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri