Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sıcak su kaynakları dünyanın neresinde yoğunlaşmıştır? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Gelişmiş Gelişmekte Olan Ve Geri Kalmış Şeklinde Nitelendirilen Bölgeler Dünyanın Neresind Yeryüzünde fay hatları

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Sıcak su kaynakları dünyanın neresinde yoğunlaşmıştır

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Sıcak Su Kaynakları  Yerkabuğundaki fay hatları üzerinde bulunan kaynaklardır. Fay kaynakları da denir. Suları yerin derinliklerinden geldiği için sıcaktır ve dış koşullardan etkilenmez. Sular geçtikleri taş ve tabakalardaki çeşitli mineralleri eriterek bünyelerine aldıkları için mineral bakımından zengindir. Bu tür kaynaklara; kaplıca, ılıca, içme gibi adlar verilir. Sıcak su kaynaklarının özel bir türüne gayzer denir.  Gayzer : Volkanik yörelerde yeraltındaki sıcak suyun belirli aralıklarla fışkırması ile oluşan kaynaklardır.

  Sıcak su kaynakları fay hatlarının yoğun olduğu bölgelerde yoğunlaşır. Dünyada deprem kuşaklarının ve fay hatlarının bulunduğu gölgelerde sıkça sıcak su kaynaklarına rastlanır.

  Yani cevap: Etkin fay hatlarının bulunduğu bölgeler.

  Sıcak su kaynaklarının dağılışı: 1- Levha Kenarlarındaki Jeotermal Sistemler
  A. Aktif Kıta Kenarlarındaki Jeotermal Sistemler: Yeni Zelanda, Yeni Gine, Endonezya, Taiwan, Meksika,
  Hindistan ve Avrasya levhasının çarpışmasıyla oluşan Alp-Himalaya kuşağı,( 150 km genişlikte, 3000km uzunluktadır.) Çin’den başlayarak Kuzey Hindistan ( Tibet ),Pakistan, İran ve Türkiye ve Akdeniz kıyısı ülkeler ( Yunanistan, İtalya, Yugoslavya).
  (


  B) Okyanus ortası Sırtlar Üzerindeki Jeotermal Sistemler: Okyanus ortası sırtlarda aktivite gösteren volkanik faaliyetlerle ilgili olup örnek olarak İzlanda, Azor adaları verilebilir.

  2- Kıta içi Yarıklarda Bulunan Sistemler: Örnek: Doğu Afrika Rifti, Afar Üçgeni, Kızıl deniz gibi bölgeler, Ren Grabeni, Baykal Rifti.

  UYARI : Yerin derinliklerinde bulunan suların sıcaklığı yıl içinde fazla bir değişme göstermez. Fay kaynakları volkanik ve kırıklı bölgelerde görülür.  Türkiye’de Sıcak Su Kaynaklarının Dağılışı  Türkiye kaplıca ve ılıca bakımından zengin bir ülkedir. Bursa, İnegöl, Yalova, Bolu, Haymana, Kızılcahamam, Sarıkaya, Erzurum, Sivas Balıklı Çermik, Afyon, Kütahya, Denizli çevresindeki kaplıca ve ılıcalar en ünlüleridir 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri