Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

çanakkale savaşında mustafa kemalin durumu hakkında bilgi lazım Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın çanakkale savaşında mustafa kemal'in aldığı rütbe çanakkale savaşında mustafa kemal'in başarıları çanakkale

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  çanakkale savaşında mustafa kemal

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Mustafa Kemal ve Çanakkale Savaşı
  Mustafa Kemal Çanakkale Savaşında hangi cephelerde bulunmuştur?


  Çanakkale Savaşı ve Mustafa Kemal  3,5 yıl süren milli mücadeleyi ordumuz ve bütün milletimiz elbirliğiyle başarıya ulaştırmıştır.Zaferi bizzat kazanan orduyu sevk ve idare eden de başta başkomutan Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere onun arkadaşları ve seçkin paşalardır.
  İngilizlerin sebdülbahir ve arıburnu civarına asker çıkarmağa başladıklarını haber alan mustafa kemal bey, emir beklemeksizin, tümenini arıburnu'na tahrik etmiş ve kocaçimen tepesini zapt için ilerlemekte olan düşmanı, taarruzla mağlûp ve perişan ederek, sahile kadar sürüp, gelibolu yarımadası'nın güney kısmını düşmekten kurtarmıştı..
  İngilizler, bu taarruzlarda muvaffak olamayınca, anafarta sahiline çıkardıkları kuvvetle sebdülbahir istikametinde ilerlemeğe başlamışlardı.. bunlara karşı sevkedilen kuvvetimizin kumandanı, taarruzda tereddüt edince, yerine memur edilen mustafa kemal bey, kumandayı üstüne alır almaz, giriştiği şiddetli mukabil taarruzlarla, boğaza hâkim tepelere kadar ilerleyen ingilizleri tekrar mağlûbederek, sahile sürmüştü..

  Mustafa Kemal bey, bu suretle; boğazın düşman eline geçmesine mâni olarak, çanakkale muharebelerinin o andan itibaren siper savaşına çevrilmesini ve nihayet -ingilizlerin aman deyip çekilişleriyle- yarımadanın ve dolayısıyla istanbul'un kurtulmasını temin etmiş oluyordu..

  Bizi asya'ya atarak müttefiklerimizden ayırdıktan sonra, ruslarla birleşmek hususundaki ingiliz emellerine, isabetli kararı ve başarı taarruzu ile ilk mâni olan, şüphesiz ki mustafa kemal bey'dir..

  Bu yararlığı ve müstesna başarısı üzerine, rütbesi livalığa (tuğgenerallik) yükseltilen mustafa kemal bey, bir müddet sonra, anadolu ortalarına kadar ilerleyerek bitlis'i istilâ ve diyarbakır'ı tehdit etmekte olan rus ordusuna karşı gönderilen, kolordu komutanlığına tâyin olunmuştu.. buradaki ilk başarısı, bitlis'i geri almasıdır..
  Ancak biraz sonra bastıran kış ve kar mevsimi ile ordu açlıktan dağılmak tehlikesine düşünce, mustafa kemal paşa da kuvvetlerini geriye alıp taarruzdan vazgeçmeğe mecbur olmuştu..
  Daha sonra, bağdat ve havalisini ingilizlerden kurtarmak maksadıyla yeniden kurulan ve alman generali (falkenhayn)'in idaresine verilen ordulardan birinin kumandanlığına tâyin edilen mustafa kemal paşa, bunun, esasından yanlış ve tatbik kabiliyetinden mahrum olduğunu anlayarak, fikrini umumî karargâha ısrar ile bildirmiş ve kanaatına uyulmayışını görünce de, istifa ile istanbul'a dönmüştü.. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri