Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

çin'in geleneksel oyun ları nelerdir Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın ingilterenin geleneksel oyunları, ingilizlerin geleneksel oyunları almanların geleneksel oyunları almanyanın geleneksel oyunları japonya geleneksel oyunları,
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 69      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  çin'in geleneksel oyunları

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Çin Gölge Oyunu


  Çin’in geleneksel halk sanat dallarından biri olan gölge oyunu, ülkenin kuzeybatısında yer alan Gangsu, Sha’anxi ve Shanxi eyaletlerinde yaygındır. Gansu eyaletine özgü Longdong Gölge Oyunu, eyaletin doğusunda Ningxia bölgesi ve Sha’anxi eyaletine yakın olan Pingliang ve Qingyang eyaletlerinde yaygındır.

   Longdong Gölge Oyunu, 14.-19. yüzyıllar arasında hüküm süren Ming hanedanı döneminde popüler olmuştur.

   Longdong Gölge Oyunu’nda kullanılan deriler, siyah erkek dana derileridir. Ne çok kalın, ne de çok ince, sert, esnek ve şeffaf olan bu deriler, temizlenip yıkandıktan sonra şeffaflaşıncaya kadar kurutulur. Önce deri üzerine motifler çizilir, sonra bıçaklarla oyulur, boyanır, ardından da örtülür. Bu işlemlerden geçen deri parçaları, dikişten sonra oyuna hazır hale getirilir.


   Soldaki figür, Yuhuang Tanrısı, sağdaki figür de Taishang Laojun Tanrısı’dır. Büyük bir incelikle oyulan bu motiflerde kırmızı, sarı, siyah ve yeşil renkleri hakim.

   Gölge Oyunu’nun en önemli yanı, canlandırılış biçimidir. Deri parçalarından oluşan figürler, bazen yükselen, bazen de alçalan şarkılar eşliğinde oynanır. Bu oyunlar, yöre insanlarının özelliklerini de ortaya koyar.   Longdong Gölge Oyunu’nun gösteri programları, son derece zengindir. Resimdeki “Lou Tong’un Kuzey Seferi” adlı gösteri programı, “Suitang Hikayesi” adlı tarihi bir romandan uyarlanmıştı. Programdaki insan figürleri ve dekorlar, ince işçilikten geçtiği için çok rahat oynanır.
  ........

  Çin'in geleneksel Buz Festivali de vardır. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Kayıtsız Üye

  Sağolun çok yardımcı oldunuz


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri