Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

ingilterenin yaşam tarzı nasıldır ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Mitolojik Dönemdeki Yaşam Tarzı Nasıldır Suaygırının Yaşam Tarzı Nasıldır? yabancı çoçukların yaşam tarzı ingilizlerin yaşam
 • 5 üzerinden 4.79   |  Oy Veren: 14      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  ingilterenin yaşam tarzı

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  İngiltere'de Yaşam
  İngiltere hakkında sizi bilgilendirmek amacıyla hazırlananbu bölümde; İngiltere'de ulaşım, yemek, konaklama, iklim gibi pek çok konudafaydalı notlar bulabilirsiniz.


  İklim ve Giyim  İngiltere iklimi Türkiye’den daha soğuk olmakla beraberTürkiye’nin kuzey kesimlerinden giden öğrenciler için kış ayları çok büyükdeğişiklikler göstermeyecektir. Londra’da yazın ortalama derece 19C kışın ise5C civarındadır. Kuzeye çıkıldıkça hava serinlemekle birlikte fark çok fazladeğildir. Edindurgh’da yaz aylarının ortalama sıcaklığı 13C kışları ise 3Ccivarındadır.  Dolayısıyla yanınızdaki giysilerin kışlık ağırlıklıolmasında fayda vardır. İngiltere bol yağış alan bir ülke olduğundan sugeçirmeyen bir anorakla şemsiyenizi yanınızda götürmenizde fayda vardır. Yazaylarında çok fazlaca sıcak günler de olacağından, yanınızda yazlık eşyaalmanız tavsiye edilir.  Kampüs yaşamında giyim genellikle rahat ve resmiyettenuzaktır. Genellikle spor gömlekler, blue-jean’ler ve kazaklar giyilmektedir.Eğer spora ilginiz varsa tenis ve squash raketi gibi spor malzemeleriniziyanınızda götürünüz. Ayrıca bir çalar saat ve haftalık bilet gibi kartlar içingerekli olabilecek 6 adet vesikalık resmi yanınızda bulundurmanızda fayda vardır.  Telefon  Havaalanlarında, istasyonlarda, postanelerde ve sokaklardatelefon bulabilirsiniz. Nasıl kullanacağınıza ilşkin bilgi ise telefonkulübelerinin içinde yazılıdır. Telefon kulübelerinin çoğunda 10 pence’denbaşlamak üzere 2 sterline kadar madeni paralar, telefon kartları veya kredikartları kullanılabilir. İngiltere içindeki telefon ücretleri saat 13.00’densonra ucuzlar, saat 18.00’den sonra, Cumartesi ve Pazar günleri yapılacakkonuşmalar daha da ucuzdur. Milletlerarası görüşmeler ise 20.00’den sonra vePazar günleri yapılacak konuşmalar daha ucuz olacaktır. Telefonla aramayapılırken İngiltere ve Türkiye arasındaki 2 saatlik fark göz önünealınmalıdır.  Türkiye’yi aramak için 00-90-şehir kodu-telefon numarasıçevirmeniz gerekmektedir. Her tür acil durumda ise 999 numaralı telefonabaşvurabilirsiniz. Bu numaradan, telefon kulübelerinden bile ücretsizyararlanmak mümkündür. İngiltere içindeki şehirler arası görüşmelerde ise0-şehir kodu-telefon numarası çevirmeniz gerekli. Aileleriniz Türkiye’denİngiltere ile bağlantı kurabilmek için 00-44-şehir kodu-telefon numarasıçevirmeliler. Bir alternatif de telefon görüşmelerinizi internet üzerindenyapmanızdır.  Yanınızda Türkiye’den götüreceğiniz cep telefonunuz olursa,mümkün olduğunuca az kullanmaya çalışın zira çok masraflı olacaktır.

  Konaklama  İngiltere’ye gidecek öğrencilerin kalacakları yerleriTürkiye’den ayrılmadan organize etmiş olmalarında fayda vardır. Bir üniversiteveya kolejden kabul mektubu gelen her öğrenci zaman kaybetmeden okula başvurupkalacak yer olanaklarını değerlendirmelidir. Genellikle öğrenim kurumlarıyabancı öğrencilere, başvurularını Ağustos ayı başına kadar yaptıklarıtaktirde, bir yıl okul yurtlarında kalabilmelerine ilişkin garantiverebilmektedir.

  Kalacak yerler bellibaşlı 3 grupta toplanabilir:  1. Üniversite veya kolejin sahip olduğu, ve kampüs içindeveya yakınında bulunan yurtlar,

  2. Öğrencilerinkendilerinin veya öğrenci birliği ya da kalacak yer büroları aracılığıylabulacakları yerler,

  3.Aile yanı konaklama  Birinci katagoride bulunanlar:  . “Geleneksel” yurtlar: Bunlar içinde genellikle tekkişilik, bazı hallerde paylaşılan odaları bulunan büyük binalardır. Bazıbinalar sadece erkek, bazıları ise kızlar içindir. Birçok yerde kız ve erkeköğrenciler aynı yurtlarda kalmaktadırlar. Geleneksel yutlarda hergün yemekverilmektedir. Dini nedenlerle veya hastalık dolayısıyla yemeyi arzulamadığınızşeyler varsa bunları önceden bildirmeniz gerekmektedir.  . İçinde yemek yapma olanakları bulunan yurtlar, evler veyakatlar: Bu tür kalacak yerler de üniversite veya koleje aittir ancak buralardakendi alışverişinizi yapıp yemeğinizi kendini pişireceksiniz.  . Öğrenci evleri: Bunlarda üniversiteye ait olup, üniversitetarafından idare edilmektedir. Yabancı bir ülkede ilk yılını geçireceköğrencilerin üniversitelere ait binalarda kalmaları her zaman daha faydalıdır.Bu şekilde hem yeni arkadaşlar edinmek için elinize fırsat geçecek hem deyurtların sağladığı birçok hizmetten otomatik olarak faydalanmış olacaksınız.Gecikme gibi nedenlerden dolayı okulda kalacak yer bulamadığınız taktirdeaşağıdaki seçenekleri değerlendirebilirsiniz:  a) Hosteller: Hostellerin yoğun olduğu bölge geneldeLondra’dır ve geleneksel yurtlara benzemektedirler. Bazılarında hazır yemekçıkmakta bazılarında öğrencilerin kendi yemeklerini yapabilmeleri içinolanaklar bulunmaktadır. Arkadaş edinmenize de yardımcı olacak bu tip yerlerdeilk senenizi geçirirken çevrenizi tanıma ve sonraki senelerde kalmakistediğiniz ortama karar verme olanağı bulabilirsiniz.

  b) Pansiyonlar: Bubaşka birisinin evinde yemekler dahil kalabilmeniz anlamına gelmektedir. Başkabir aile ile aynı evde yaşayacağınız için kendinizi onların yaşam tarzınauydurmanız gerekecektir. Kendinizi istediğiniz kadar hür hissetmeyebilirsiniz,ancak yalnızlık çekmeyeceğiniz kesindir.

  c) Odalar: Bu içindeuyuduğunuz ve yaşadığınız oda tipidir. Bazen içinde yemek yapabilirsiniz., bazızamanlar içinde paylaşılan bir mutfak kullanabilirsiniz. Banyo genelde ortakkullanılmakta, kendi çamaşırlarınızı kendiniz yıkamanız gerekmektedir.

  d) Katlar ve Evler:İngiltere’de bir süre kaldıktan ve arkadaş edindikten sonra, birlikte olmaktanmutlu olacağınız kişilerle birleşerek masraflarını ortak ödeyeceğiniz,mobilyalı bir ev veya kat tutmanız mümkündür. Bu tür bir yer kiralarken, kirasözleşmesinde anlamadığınız bir madde olduğu taktirde kesinlikle sözleşmeyiimzalamayınız.  . Aile yanı konaklama: Özellikle dil okullarına gidecek olanöğrenciler, okul tarafından bulunan ailelerin yanında konaklayabilmektedirler.Öğrenciler aile yanında konaklamayı seçmişlerse şu noktalara özellikle dikkatetmelidirler:

  1. Aileye eve varıştarihini ve saatini bildiriniz.

  2. Aile ve okulkurallarına uyunuz

  3. Belirli bir saygıçerçevesinde yaşayınız  Sağlık  İngiltere’de 6 aydan fazla full-time öğrenim görecek olanöğrencilerin tümü İngiliz Milli Sağlık Servisi’nden (National Health Servisi –NHS ) ücretsiz faydalanabilir. Bu servisle doktora muayene olmak ücretsizdir.Ancak almanız gereken her ilaç için aynı ücret olan £6 civarı bir ücretödemeniz gerekecektir. Genellikle üniversitenizin bağlı olduğu bir klinikolacaktır bu konudaki araştırmayı gider gitmez yapınız ve HASTA OLMAYIBEKLEMEYİNİZ! Yakınınızda bulunan bir doktorun listesine kayıt yaptırmanızgerekecektir. Doktor sizi hastası olarak kabul ettikten sonra size üzerinde NHSnumaranız olan bir kart gönderecektir. Bu kartı doktoru görmeniz gerektiğindekullanacağınızdan kaybetmemeye özen gösteriniz. Doktorun hasta kabul saatlerinönceden bilmenizde ve NHS numaranızı yakınınızda bulunan arkadaşlarınıza veyaev sahibinize vermenizde fayda vardır.  İngiltere’de 6 aydan az kalacak öğrenciler mutlaka özelsağlık sigortası yaptırmalidirlar.  Diş ve Göz Doktorları NHS’e kayıtlı olanların bulunduklarınbölgedeki diş doktoruna da kayıt yaptırmaları ve de özel hasta olmadıklarınıbildirmeleri gerekmektedir. NHS’e kayıtlı olanlar göz muayenelerini £15karşılığı bir ücretle yaptırabilirler. Lens ve gözlükler ise ayrı ücretetabidir. Göz ve dişle ilgili hastalıkların bakımı pahalı olduğundan Türkiye'denayrılmadan bu konudaki kontrollerinizi yaptırmış olmanız yararınıza olacaktır.
  Ulaşım  Londra’da İngiltere’nin diğer yöreleriyle bağlantı sağlayan8 tren istasyonu bulunmaktadır. Biletler 1. sınıf ve 2.sınıf olmak üzere ikiyeayrılırlar. 1. Sınıf biletler %50 oranında daha pahalıdır. İngiltere’nin büyükçoğunluğu gayet rahat olan 2.sınıfta seyahat etmeyi tercih eder. Bilet almakyer garantilemek anlamına gelmemektedir, çoğu bilette numara olmayabilir. Çokkalabalık trenlerde ayakta kalma olasılığı vardır. İşe gidiş ve dönüşsaatlerinin dışında yapılan yolculuklarda bilet ücretleri çok daha düşüktür.Bazı hallerde gidiş-dönüş bilet almak tek yönden daha ucuza gelmektedir. Tren biletinialırken yetkiliye en ucuz seçeneği sorabilirsiniz.  İngiltere'de otobüsle yolculuk daha ucuz olmakla beraberdaha uzun sürebilir. Şehirlerarası otobüslerin kalktığı en belli başlıistasyonlardan birisi Londra'da Victoria Otobüs Terminali'dir. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri