Hoşgeldiniz.

türkiye'de ilk roman hangisidir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın e ödev Sanayi, Türkiye'nin Sanayisi, Türkiye'deki Sanayi Kolları, Türkiye'de Sanay Türkiye Haritaları, Türkiye Devleti Haritaları,

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  türkiye'de ilk roman

  Sponsorlu Bağlantılar
  türkiye'de ilk roman hangisidir ?

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiye’nin ilk Lazca romanı

  Rize Ardeşen'de yaşayan 28 yaşındaki genç yazar Murat Ercan, 4 kişilik yazı grubuyla 3 yıl çalışarak Lazca bir roman çıkardı. Türkiye'nin ilk Lazca romanı unvanını taşıyan Daçxuri adlı kitap, Lazika Yayın Kolektifi tarafından haziran başında yayımlandı. Lazca "ateş" anlamına gelen 156 sayfalık Daçxuri, basit anlatımıyla farklı bölgelerde farklı aksanlara sahip Lazların da anlayacağı türden. Yazarın kendi köyü olan Timisvati'de geçen hikâye, geçirdikleri trafik kazası sonucu anne ve babasını kaybeden, Mustafa adında 7 yaşındaki bir çocuğun öyküsünü anlatıyor.

  HEDEFLERİ LAZCA DERNEĞİ

  Lazca'nın gramer yapısı ve kelime dağarcığındaki zenginliği ile roman yazmaya uygun olduğunu göstermek istediğini belirten Ercan "Bu dilin sadece konuşma dili olarak kalmasının haksızlık olduğunu düşündük. O nedenle bu proje bizler için çok önemliydi. Hedefimiz Laz Dili ve Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi açmak. Bu sayede sözlük, dil arşivleme, roman ve öykü çalışmaları yapabilir, kaybolmuş ezgi, destanları ortaya çıkarabiliriz.

  İnanıyoruz ki, çalışmalarımızı devlet sahiplenirse insanlar bize daha farklı bakacak" dedi. Daha önce Lazika ve Oropa adlı iki Türkçe romanı da bulunan yazar, uzun yıllardır Laz dili üzerine çalışma yapıyor. Hazırladığı roman ve öykü taslakları ise İrfan Aleksiva, İsmail Bucaklişi, Hasan Uzunhasanoğlu ve Osman Şafak Büyüklü'nün oluşturduğu yazı grubu tarafından büyük bir titizlikle inceleniyor. Etnik bir dille kitap yazıp, dergi çıkarmak gibi projelerin binbir güçlükle yapılabildiğini anlatan Murat Ercan sözlerini şöyle sürdürüyor:

  "Kimileri sanıyor ki birkaç adam ülkeyi karıştırmak istiyor. Oysa sadece Laz kültürünün giderek kaybolmasına dur demek istiyoruz. Bu kadim dilin yitip gitmemesi, daha kullanılır hale gelmesi için eserler ortaya koyma gereği hissettik. Biraz geç kalmış olsak ta sanıyorum bunu yapmayı başardık." 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.