Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Ne haksızlık e din , ne de haksızlığa b oyun eğin sözünün anlamı nedir Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Haksızlık Yapmak Haksızlığa Uğramaktan Daha Acıdır

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Ne haksızlık edin, ne de haksızlığa boyun eğin sözünün anlamı

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  hz. muhammed haksızlıklara karşı çıkardı

  Peygamberimiz, tabiat olarak haksızlıktan nefret eden biriydi. Daima doğru olanı araştırır, haklının yanında olurdu. İnsanların haklarına saygı göstermede çok titiz davranırdı. Bu nedenle hayatı boyunca, haklı olduğu halde hakkını alamayan zayıfların, güçsüzlerin ve korumasızların yanında olmuştur.

  Hz. Muhammed’in (s) gençlik yıllarında Mekke, insan hakları açısından kötü durumdaydı. Bir kimse hayatını sürdürebilmek için büyük bir kabileden olmak veya onların koruması altına girmek zorundaydı. Aksi takdirde bir bahaneyle bütün malına el konulabilir, hatta kendisi köle olarak satılabilirdi.

  Dışarıdan bir kervan geldiğinde Mekke’de sığınacak bir kabile bulmak zorundaydı. Bilinen, güçlü bir kabile kervanı koruması altına aldığında, o kervan Mekke’de ticaret yapabilir, herhangi biri, onlara saldırmaya cesaret edemezdi. Ama korumasız bir şekilde Mekke’ye giren kervanın bütün malları kısa sürede yağmalanırdı.

  Bir gün Mekke’ye bir tüccar gelmişti. Mekke’de sülalesi kalabalık, güçlü biri, bu tüccarın mallarını gasp etti. Tüccar kimden yardım dilediyse, hiç kimse oralı olmadı. Tüccar ne yapacağını şaşırmıştı. Meydanın ortasında bağırmaya başladı:

  “–Sizde hiç insaf yok mu? İçinizde hakkı, adaleti bilen bir kişi bile yok mu?”

  Onun bu çırpınışı Peygamberimizin amcası Zübeyir’in ve birkaç arkadaşının dikkatini çekti. Durumu değerlendirmek için bir evde toplandılar. Aralarında, henüz genç yaşta olan Peygamberimiz de vardı. Kendi aralarında şöyle karar aldılar:

  –Mekke’den veya Mekke dışından herhangi biri haksızlığa uğradığında, onun hakkı korunacak.
  – Mekke’de haksızlık yapılmasına asla izin verilmeyecek.

  Toplantıya katılanlar, sözlerinde duracaklarına dair yemin ettiler. Bu antlaşmaya “Hılful-Fudul” yani erdemliler antlaşması adı verildi. Erdemliler topluluğu ilk iş olarak haksızlığa uğramış tüccarın malını, Mekkelinin elinden kurtardı. Aradan yıllar geçtikten ve peygamber olarak görevlendirildikten sonra, bu topluluğun çalışmalarından övgüyle söz eden Peygamberimiz: “Bugün olsa, aynı topluluğa yine katılırdım” demiştir.

  Peygamberimizin tarihe geçen güzel sözlerinden biri şöyledir:
  “–Ne haksızlık edin, ne de haksızlığa boyun eğin!” 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri