Hoşgeldiniz.

Kuranı kerim ayetleri kimler tarafından yazılıyordu ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın e ödev Peygamberimizin Kutsal Kitabımız Kur'an-ı Kerim'deki Ayetleri Açıklayan Söz Kuranı Kerim Ayetleri
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 44      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Kuranı kerim ayetleri kimler tarafından yazılıyordu

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kuranı kerim ayetleri kimler tarafından yazılıyordu ?

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Kur'an âyetleri geldikçe Peygamberimiz (s.a.s.), vahiy kâtiplerini çağırır, âyetleri hangi surenin, neresine yazılacağını gösterirdi. Vahiy kâtipleri de gösterildiği gibi yazarlardı. Nâzil olan ayetleri Ashab-ı Kiram okur ve birçoğu da ezberlerdi. Böylece Kur'an-ı Kerim, Peygamberimizden günümüze dek hem yazılarak, hem de ezberlenerek muhafaza edilmiştir.

  Peygamberimizin sağlığında âyetler inmeye devam ettiği için Kur'an'ın yazıldığı sahifeler mushaf hâline getirilememişti. Kur'an, vahyin sona ermesiyle tamam oldu.

  Peygamberimiz (s.a.s.) in vefatından sonra Halife olan Hz. Ebu Bekir, ashabın ileri gelenlerinden bir komisyon kurdu. Bu komisyon, ayrı ayrı sahifelerde bulunan Kur'an sure ve ayetlerini bir araya topladı, hafızların ezberledikleri Kur'an ile karşılaştırarak, yazıp Mushaf haline getirdi.

  Kur'an sahifelerinin bir araya toplanarak kitap hâline getirilmiş şekline "Mushaf" denir.

  Böylece Kur'an-ı Kerim, Allah'tan Peygamberimize vahyedildiği gibi muhafaza edimiş, hiç bir değişikliğe uğramadan günümüze kadar gelmiştir. Kıyamete kadar da böyle devam edecektir.

  alıntı 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Misafir Üye

  Gayet açıklayıcı bir yazı olmuş saol


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.