Hoşgeldiniz.

Hatice Sultan Mezarı , Hatice Sultan'ın Mezarı Nerede Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın e ödev Hatice Sultan Kimdir - Hatice Sultan Hakkında Bilgi Hatice Sultan

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Hatice Sultan Mezarı Nerede

  Sponsorlu Bağlantılar
  Hatice Sultan Mezarı,
  Hatice Sultan'ın Mezarı Nerede

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Hatice Sultan Türbesi Osmangazi
  Hatice Sultan’ın Mezarı Bursa, Çekirge’den Kükürtlü Kaplıca’ya inen sokağın köşesinde yer almaktadır. Sultan II.Beyazıt’ın kızı, Kara Mustafa Paşa’nın da zevcesi olan Hatice Sultan’ın türbesini, Bursa Subaşısı Mehmet Bey yaptırmıştır.

  Sultan II.Beyazıt Hatice Sultan’ın kocasını Cem Sultan olayından ötürü zehirletince Sultan Bursa’da inzivaya çekilmiştir.

  Türbe kare planlı olup, üzeri sekizgen kasnaklı bir kubbe ile örtülüdür. Duvarları kesme taş ve tuğla ile örülmüştür. Türbenin içerisi badana yapıldığından bezemesi kaybolmuştur. Yalnızca eski çinilere ait bazı parçalar mihrabın çevresinde bulunmaktadır.

  Mimari ve bezeme yönünden önemli bir özelliği olmayan türbe içerisinde Hatice Sultan’ın sandukasından başka on sanduka daha bulunmaktadır. Türbe, Bursa Eski Eserleri sevenler Derneği tarafından 1959’da onarılmıştır.

  kaynak: lifeinbursa.com 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.