Hoşgeldiniz.

bayram namaz ı sünnet mi bu konuda bilgi verirmisiniz Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın e ödev Teravih Namazı Sünnet Mi bayram namazı kaç tekbirdir Bayram

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Bayram namazı sünnet mi

  Sponsorlu Bağlantılar
  bayram namazı sünnet mi bu konuda bilgi verirmisiniz

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Bayram Namazının Hükmü nedir ne nelerdir?

  Bayram namazının hükmü vaciptir.(147 Şafiîlere göre sünnettir.)

  Rabbin için, namaz kıl ve kurban kes"(148 Kevser, 2.) mealindeki ayet-i kerime ile Peygamber Efendimizin devamlı kılması ve kıldırması bayram namazının vacip olmasının delilidir

  kılınışı:

  Ezan ve kamet okunmadan cemaat namaza hazırlanır ve "Niyet ettim Allah rızası için Bayram namazını kılmaya, uydum hazır olan imama" şeklinde niyet edilip iftitah tekbiri alınarak eller bağlanır ve namaza başlanır.

  Sübhâneke okunduktan sonra imam açıktan arka arkaya üç tekbir alır; cemaat da içinden bu tekbirleri tekrar eder.

  Tekbirler alınırken eller kulaklara kadar kaldırılır. İlk iki tekbirde eller yanlara bırakılır; üçüncü tekbirde eller bağlanır. İmam Fatiha'yı, sûre veya âyeti okuduktan sonra, rükû ve secdelere varılıp ikinci rekâta kalkılır, imam, açıktan Fatiha ve sûre veya âyeti okuduktan sonra, yine üç defa açıktan tekbir alır, cemaat de sessizce tekbirleri tekrar eder.

  (150 Şafiîlere göre birinci rek'atta yedi, ikinci rek'atta 5 tekbir getirilir ve tekbirler her iki rekatta da kıraattan önce alınır. (En-var, 1/107).) Tekbirler alınırken yine eller kulak hizasına kadar kaldırılır ve her üç tekbirde de eller yanlara bırakılır; daha sonra alınacak bir tekbirle de rükûa gidilir. Secdeler yapılır ve oturulur. Ettehiyyatü, Allâhüm-me Salli, Allâhümme Bârik ve Dualar okunduktan sonra sağa ve sola selâm verilmek suretiyle namaz tamamlanmış olur.

  Namazdan sonra imam minbere çıkarak sünnet olan bayram hutbesini okur. Hutbede imam tekbir getirdikçe cemaat de hafif sesle tekbiri imamla birlikte okur.(151 Raddu'l-Muhtar, 2/166.)

  Bayram Namazı Ne Zaman Kılınmaya Başlanmıştır?

  Bayram namazı hicretin ikinci yılında kılınmaya başlanmıştır. Meşruiyeti Kitap, Sünnet ve İcma' ile sabittir.

  Bayram Namazı Kimlere Vaciptir?

  Bayram namazı kendisine cuma namazı farz olan herkese vaciptir.(149 Şafiîlere göre bayram namazını kılmak mukim, yolcu, erkek ve kadın herkes için sünnettir.)
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.