Hoşgeldiniz.

zekat ve sadakayla ilgili hadis ler , zekat ve sadaka hakkında hadis ler , zekat ve sadaka ile ilgili hadis ler Kısaca Benzer Konulara da
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 6      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Zekat ve sadaka ile ilgili hadisler

  Sponsorlu Bağlantılar
  zekat ve sadakayla ilgili hadisler, zekat ve sadaka hakkında hadisler,zekat ve sadaka ile ilgili hadisler

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Zekat ve Sadaka ile ilgili Hadisler

  Hz. Ebü Hüreyre (radiyallâhu anh) anlatiyor: "Hasan ibnu Ali (radiyallâhu anhümâ) zekât hurmasindan bir tanesini alip, hemen agzina atti. Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm): "Hişt, hişt at onu! Bilmiyor musun, biz zekât yemiyoruz!" -veya: "Bize zekât helâl degildir!-" diye müdâhale etti." (KüTüB-i SiTTE/2031)
  Yine Sahiheyn'de gelen bir diger rivayette şöyle denmiştir: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Ben bâzan evime dönüyor, yatagimda veya odamda yere düşmüş bir hurma buluyorum. Onu yemek üzere kaldirdigim vakit, "bu, sadaka hurmasi olmasin?" diye aklima geliyor, korkup (tekrar yere) atiyorum." (KüTüB-i SiTTE/2032)
  Yine Ebü Hüreyre (radiyallâhu anh) anlatiyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) efendimiz, kendisine bir yiyecek getirilince, mahiyeti hakkinda sorardi. Eger "hediye oldugu" söylenirse ondan yerdi, "sadaka oldugu" söylenirse yemeyip Ashabina, "Siz yiyin!" derdi." (KüTüB-i SiTTE/2033)
  (Peygamberimizin azadlisi) Ebü Râfi' (radiyallâhu anh) anlatiyor: "Resülullah (aleyhissalatu vesselâm), Beni Mahzüm'dan bir adami zekât toplamak üzere gönderdi. Adam bana: "Benimle sen de gel, zekâttan sana da bir pay düşsün" dedi. Kendisine "Hele Resülullah'a bir sorayim" cevabini verdim ve sordum. Efendimiz: "Bir kavmin âzadlisi o kavimden sayilir, bize sadaka helâl degildir" buyurdu." (KüTüB-i SiTTE/2034)
  Yezid ibnu Hayyan, Zeyd ibnu Erkam radiyallahu anh'tan naklen anlatiyor: ""Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
  "Haberiniz olsun! Ben size iki agirlik birakiyorum. Bunlardan biri Allah Teâla'nin Kitabi'dir. O, Allah'in (sema-arz arasina uzanmiş) ipi olup, kim ona tutunursa hidayet üzere olur, kim de onu terk ederse dalâlete düşer. ikincisi itretim, Ehl-iBeytim'dir." Biz, Zeyd ibnu Erkam'a sorduk:
  "Kadinlari da Ehl-i Beyt'inden midir?"
  "Hayir! dedi, Allah'a yemin olsun, kadin bir müddet erkekle beraber olur. Sonra (kocasi) onu boşar, o da babasina ve kavmine döner. "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'in Ehl-i Beyt'i asli ve kendinden sonra sadaka olan asabesi'dir."
  (KüTüB-i SiTTE/4463) 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.