Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

ipek yolu'nun geçtiği ülkelere etkisi nedir Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın günümüzde ipek yolunu geçtiği ülkeler nelerdir? ipek yolu nasıldır detaylı lütfen ipek yolu'nun, geçtiği
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  ipek yolu'nun geçtiği ülkelere etkisi nedir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  İpek Yolu Orta Asya'nın büyük çöllerin-den yüksek dağlarından uçsuz bucaksız boz-kırlarından geçerek Çin ile Akdeniz kıyılarını birleştiren çok eski bir kervan yoludur. Adını Çin'de üretilen ve çok değer verilen ipekten alan bu yolla başta Roma olmak üzere batı ülkelerine baharat da gelirdi.

  Söylenceye göre ipek Çin'de Nuh Tufanı'ndan 400 yıl önce bulunmuştu. İÖ 206'da başlayan Han hanedanı döneminde ipek Çin uygarlığının önemli öğelerinden ve simgele-rinden biri oldu. Bazı ödemelerde ve devlete hizmet edenlerin ödüllendirilmesinde değerli bir ödeme aracı olarak kullanılmaktaydı. Al-tın gibi ipek de tasarruf amacıyla saklanıyor ve yabancı ülkelerle ticarette para yerine kullanılıyordu. Çin'e büyük zenginlik getiren ipek üretiminin yabancı ellere geçmesini en-gellemek amacıyla ipekböceğini geliştirme ve yetiştirme yöntemleri çok gizli tutulur kozala-rı Çin dışına çıkartmak ölümle cezalandırı-lırdı.

  Batıyı Uzakdoğu'ya Hindistan'ı Çin'e bağ-layan İpek Yolu sayısız tehlikelerle doluydu. Yol boyunca karşılaşılacak acımasız eşkıyala-ra yabanıl hayvanlara bitmez tükenmez kum çöllerine saldırgan kabilelere karşı hazırlıklı olmak böylesi tehlikelere karşı koymak gere-kiyordu. Pamir Dağları'nın karlı geçitlerinden yük taşıyan yaklar uçurumları umursamadan yol alırlar bazı güç geçitlerde tüccarlar malla-rını kendileri taşırlardı. Zaman zaman kar fırtınaları kervan yollarını kapatır hayvanla-rın ve insanların hastalanıp ölmelerine yol açardı. Aşılan dağların ardından çöller başlar-dı. Kervanlar yakıcı güneşten korunmak için geceleri yol alırdı. Soygunculara karşı güvenli olması için toplu yolculuk edilir 50–100 bazen de 1.000 deveye ulaşan kervanlar oluşurdu.

  Bu ticaretten yalnız tüccarlar değil kervan yollarının geçtiği ülkeler ve yerleşim yerleri de kazanç sağlardı. Bu nedenle İpek Yolu aracılığıyla yapılan ticaretin aksamadan yürü-mesinde çıkarları vardı. Bu yol üzerinde egemenliğini kuran bu yolu ele geçiren devlet hem siyasal hem de ekonomik güç bakı-mından üstün konuma gelmekteydi. Bu ne-denle birçok savaş oldu. Örneğin Türkistan'a giden yolların egemenliğini Hunların elinden almak için Çinliler Hunlarla büyük çatışma-lara girdiler. İÖ 60'a gelindiğinde İpekİpek Yolu'nun geçtiği yörelerde dört güçlü imparatorluk kurulmuştu: Batıda Ro-ma Uzakdoğu'da Çin ve Hindistan'ın kuze-yinde Kuşan İmparatorluğu ile İran'da Partlar. Bu imparatorlukların tümü de ticaretin esen-lik içinde yapılması güvenliğinin sağlanması konusunda kararlı bir siyaset izlediler. Bunun sonucu olarak da ticari taşımacılık karayoluy-la gerçekleşerek İpek Yolu önemini sürdürdü.Batıyı Uzakdoğu'ya Hindistan'ı Çin'e bağ-layan İpek Yolu sayısız tehlikelerle doluydu. Yol boyunca karşılaşılacak acımasız eşkıyala-ra yabanıl hayvanlara bitmez tükenmez kum çöllerine saldırgan kabilelere karşı hazırlıklı olmak böylesi tehlikelere karşı koymak gere-kiyordu. Pamir Dağları'nın karlı geçitlerinden yük taşıyan yaklar uçurumları umursamadan yol alırlar bazı güç geçitlerde tüccarlar malla-rını kendileri taşırlardı. Zaman zaman kar fırtınaları kervan yollarını kapatır hayvanla-rın ve insanların hastalanıp ölmelerine yol açardı. Aşılan dağların ardından çöller başlar-dı. Kervanlar yakıcı güneşten korunmak için geceleri yol alırdı. Soygunculara karşı güvenli olması için toplu yolculuk edilir 50–100 bazen de 1.000 deveye ulaşan kervanlar oluşurdu.

  Bu ticaretten yalnız tüccarlar değil kervan yollarının geçtiği ülkeler ve yerleşim yerleri de kazanç sağlardı. Bu nedenle İpek Yolu aracılığıyla yapılan ticaretin aksamadan yürü-mesinde çıkarları vardı. Bu yol üzerinde egemenliğini kuran bu yolu ele geçiren dev-let hem siyasal hem de ekonomik güç bakımından üstün konuma gelmekteydi. Bu ne-denle birçok savaş oldu. Örneğin Türkistan'a giden yolların egemenliğini Hunların elinden almak için Çinliler Hunlarla büyük çatışma-lara girdiler. İÖ 60'a gelindiğinde İpekİpek Yolu'nun geçtiği yörelerde dört güçlü imparatorluk kurulmuştu: Batıda Ro-ma Uzakdoğu'da Çin ve Hindistan'ın kuze-yinde Kuşan İmparatorluğu ile İran'da Partlar. Bu imparatorlukların tümü de ticaretin esen-lik içinde yapılması güvenliğinin sağlanması konusunda kararlı bir siyaset izlediler. Bunun sonucu olarak da ticari taşımacılık karayoluy-la gerçekleşerek İpek Yolu önemini sürdürdü.
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri