Hoşgeldiniz.

Yaralının hayati organlarının kontrol altında tutulması İlk yardımcı , yaralının hayati faaliyetlerinin normal olarak devam edip etmediğini kontrol etmelidir. Solunum ve dolaşım gibi faaliyetlerin bozulmasının

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Yaralının hayati organlarının kontrol altında tutulması

  Sponsorlu Bağlantılar
  Yaralının hayati organlarının kontrol altında tutulması


  İlk yardımcı, yaralının hayati faaliyetlerinin normal olarak devam edip etmediğini kontrol etmelidir. Solunum ve dolaşım gibi faaliyetlerin bozulmasının, azalmasının, durmasının dışarıdan fark edilecek bazı belirtileri vardır.
  Nabız: Kalp atışlarının yüzeysel atardamarlardan hissedilmesidir. Nabızdaki atımların sayısı ve düzensizliği dolaşım sisteminin normal çalışmadığını bildirir.

  Nabız en kolay bilek ve boyundan alınır.
  Kalp atışının diğer bir kontrol şekli de göğüsün orta sol kısmına kulak dayayarak kalp seslerini dinlemektir.
  Göz bebeklerinin kontrolü: Göz bebeğinin büyük olması ve ışıkta küçülmemesi kazazedenin hayatının tehlikede olduğunu gösterir.
  Solunum kontrolü: Solunum göğüs hareketlerinin izlenmesiyle veya yüzümüzü yaralının ağzına, burnuna yaklaştırmak suretiyle hissedilir. Diğer bir yöntem de, yaralının ağzına burnuna ayna tutmaktır, buğu olması solunumun varlığını gösterir.

  -Deride soğuk terleme ve solukluk, dil ve dudaklarda solunum yetmezliğini gösterir.
  · Vücut ısısının kontrolü: Hayati belirtilerden bir diğeri de vücut ısısının düşme ve yükselmesidir.

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.