Hoşgeldiniz.

Selânik Atatürk Evi Atatürk'ün Doğduğu Ev Atataürk'ün Selanikteki Evi Atatürk'ün Selanikte Doğduğu Evin Resimleri Atatürk’ün Doğduğu Ev: Atatürk’ün doğduğu ev konusunda , farklı görüşler mevcuttur.
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 4      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Selânik Atatürk Evi, Atatürk'ün Selanikte Doğduğu Evin Resimleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Selânik Atatürk Evi

  Atatürk'ün Doğduğu Ev
  Atataürk'ün Selanikteki Evi
  Atatürk'ün Selanikte Doğduğu Evin Resimleri

  Atatürk’ün Doğduğu Ev: Atatürk’ün doğduğu ev konusunda, farklı görüşler mevcuttur. Bunlardan birincisi, Atatürk’ün Ahmet Subaşı Ma-hallesi’nde bir evde doğduğuna dairdir. İkincisi de, günümüzde müze olarak kullanılan Islahane Semti (Aya Dimitri Mahallesi Apostolu Pavlu Caddesi Numara 75)’ndeki evdir.

  Evin Müze Haline Getirilmesi: Selanik Belediye Meclisi, Türkiye Cumhuriyeti’nin 10. Yılı münasebeti ile 1933’te aldığı bir kararla, Atatürk’ün doğduğu evi kendisine hediye etmiştir. Atatürk, kendisine verilen bu evin müze haline getirilmesini istedi. Bunu müteakiben uzun süren çalışmalar neticesinde ev, tamir ve tefriş edilerek 10 Kasım 1953’te bir törenle “Selanik Atatürk Evi Müzesi” adı ile ziyaretçilere açıldı.

  Ev, 1966’da yeniden tefriş edildi. Ancak 1970’li yıllarda yaşanan bir depremde hasar gören ev, yeniden tamir edildi. 1980’de üçüncü defa düzenlenerek, 19 Mayıs 1980’de yeniden ziyarete açıldı.

  Bu gün, Türk-Yunan dostluğunun bir simgesi olan ev, bütün dünya vatandaşları tarafından ziyaret edilmektedir.

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Atatürk'ün Selanikte Doğduğu Evin Resimleri
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.