Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Atatürk'ün Dil İle , Harf Devrimi İle İlgili Sözler i , Görüşleri ATATÜRK'ÜN DİL İLE , HARF DEVRİMİ İLE İLGİLİ SÖZLERİ , GÖRÜŞLERİ (1 –

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Atatürk'ün Dil İle, Harf Devrimi İle İlgili Sözleri, Görüşleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Atatürk'ün Dil İle, Harf Devrimi İle İlgili Sözleri, Görüşleri

  ATATÜRK'ÜN DİL İLE, HARF DEVRİMİ İLE İLGİLİ SÖZLERİ, GÖRÜŞLERİ (1 – 7 KASIM TÜRK HARF DEVRİMİ HAFTASI İLE İLGİLİ YAZI)

  Kültür ve bilim işlerimiz üzerine ulusça gönüllerimizin titrediğin! bilirsiniz. Bu işlerin basında da Türk tarihini doğru temeller üzerine kurmak; öz Türk diline değeri olan genişliği vermek için candan çalışılmakta olduğunu söylemeliyim. Bu çalışmaların göz kamaştırıcı verimlere ereceğine şimdiden inanabilirsiniz.

  Her şeyden önce bu gelişmenin yapı taşı olan işe değinmek isterim. Her araçtan önce büyük Türk ulusuna onun bütün emeklerini kısırlaştıran çorak bir yol dışında, kolay bir okuma-yazma anahtarı da vermek gerekir.

  Büyük Türk ulusu bilgisizlikten, az emekle kısa yoldan ancak kendi ve soylu diline kolayca uyan böyle bir araçla sıyrılabilir. Bu okuma-yazma anahtarı ancak Latin kökünden alınan Türk alfabesidir.

  Küçük bir deneme, bu Türk harflerinin, Türk diline ne kadar uygun olduğunu, kentte ve köyde yaşı ilerlemiş Türk çocuklarının ne kadar kolay okuyup yazmalarıyla güneş gibi ortaya çıkarmıştır. TBMM'nin kararıyla, Türk harflerinin yasalaştırılması bu yurdun yükselme savaşında başlı başına bir geçit olacaktır.

  İlerlemiş uluslar topluluğuna aydın, yetişkin bir ulusun dili olarak er geç girecek Türkçe'ye bu yeni canlılığı kazandıracak olan üçüncü Büyük Millet Meclisi yalnız sonu gelmez Türk tarihinde değil, bütün insanlık tarihinde seçkin bir yer tutacaktır.
  Efendiler,

  Türk dilinin kendi benliğine, aslındaki güzellik ve zenginliğe kavuşması için, bütün devlet teşkilatımızın dikkatli, ilgili olmasını dileriz.

  Dil Kurumu, en güzel ve feyizli bir iş olarak türlü bilimlere ait Türkçe terimleri tesbit etmiş ve bu suretle dilimiz yabancı dillerin etkisinden kurtulma yolunda esaslı adımım atmıştır.

  Türk dili, dillerin en zenginlerinden biridir, yeter ki dil bilinçle işlensin. Ülkesini, yüksek bağımsızlığım korumasını bilen Türk ulusu, dilini de yabancı dillerin boyun-duruğundan kurtaracaktır.

  Türk milletinin milli dili ve milli benliği bütün hayatında hakim ve esas kalacaktır.

  Türk milletinin dili Türkçe'dir.

  Türk dili, Türk milletinin kalbidir, beynidir.

  Bizim zengin ve ahenkli dilimiz yeni Türk harfleriyle kendini gösterecektir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Türk Harf Devrimi Haftası İle İlgili Şiir
 3. Türk Harf Devrimi İle İlgili İlk Reform Önerileri
 4. Atatürk Devrimleri , Harf Devrimi
 5. Atatürk’ün Harf Devrimi ile İlgili Anısı
 6. Atatürk'ün Basın İle İlgili Görüşleri Sözleri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri