Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Atatürk'ün arabasının markası 1936 , Cadillac 80 serisi Türkiye İş Bankası’nın Atatürk’e armağan ettiği 1936 model Cadillac marka özel otomobil halen Anıtkabir , 23 Nisan
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Atatürk'ün Arabaları, Atatürkün otomobili

  Sponsorlu Bağlantılar
  Atatürk'ün arabasının markası  1936, Cadillac 80 serisi
  Türkiye İş Bankası’nın Atatürk’e armağan ettiği 1936 model Cadillac marka özel otomobil halen Anıtkabir, 23 Nisan Kulesi’nde sergilenmektedir. Atatürk bu otomobili 1936-1938 yılları arasında kullanmıştır. Vefatının ardından da aracın kullanımına devam edilmiştir. 1959’da Maliye Bakanlığı bu otomobili Anıtkabir’e bağışlamıştır. 12 silindirli bu eski Cadillac 80 serisinin motoru 6.8 litrelik ve 150 HP güç üretmektedir. Ön konsolu basit birkaç düğme ve göstergeden ibarettir. Cadillac’ın yuvarlak çerçeveli gösterge tablosundaki saat 09.05’e ayarlanmıştır. 12 silindirli motor, zamanının en güçlülerinden birisidir.


  Muhteşem Lincoln’ler


  23 Nisan Kulesi’nden, Atatürk’ün tören ve makam otomobillerinin sergilendiği Barış Kulesi’ne geldiğinizde Lincoln’lerle karşılaşıyorsunuz. Burada sergilenen iki Lincoln 1935 ile 1938 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı’nca Atatürk’e tahsis edilmiş. Tören otomobili 1934 model bir cabriolet. Yani Lincoln’ün K serisinin tek cabriolet versiyonu. Siyah renkte, 12 silindirli bir motoru var. Atatürk, bu cabriolet’i devlet başkanlarını selamlarken kullanırmış. Aracın bez tavan bölümü arkaya doğru toplanmış duruyor. Bakımsız ve yırtılmış. Atatürk’ün vefatından sonra bir süre daha, hatta Celal Bayar döneminde de kullanılmış. Paslı ve kötü boyanmış yerleri var.

  Hem Lincoln’lerde hem de Cadillac’ta önde yer alan amblemler zamanında kopartılmış ve yerine yenisi konmamış. Her üç otomobilde de bulunan gösterişli V12 amblemleri ise hâlâ sağlam. Adeta zamana karşı koymaya çalışıyor bu üç otomobil. Atatürk’ün kullandığı bir diğer makam otomobili ise de Lincoln K. Kocaman bir ızgarası ve mavi bir V12 amblemivar.

  Arabaya binip inmek için açılan bir basamağı mevcut. İçeride kullanılan malzemeler zamanına göre lüks sayılır. 3 ileri manuel vitesli, Stromberg karbüratörlü, 6.8 litrelik, 150 HP gücünde 12 silindirli bu otomobilden sadece 45 tane üretilmiş. Ayrıca arabanın bir önemli özelliği var; zırhı.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Atatürk hangi okullara gitmiştir, Atatürkün okuduğu okullar, Atatürkün gittiği okullar, At
 3. Dünyanın En iyi Zırhlı Arabaları Dünyanın En Güvenilir ve En Saglam 10 Arabaları.
 4. Atatürk ve Kitap Sevgisi - Atatürkün Kitaba Verdiği Önem - Atatürkün Kitapla ilgili Sözler
 5. Dünyanın En Güzel polis Arabaları Modifiyeli Polis Arabaları alevforum.net
 6. Futbolcuların Lüks Arabaları! Hangi Futbolcu Hangi Otomobili Kullanıyor (Foto Galeri)
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri