Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Atatürk'ün Edebi Kişiliği Hakkında , Atatürk'ün Edebi Kişiliği Mustafa Kemal Atatürk'ün Edebi Kişiliği; Atatürk , müzik din lemeyi , kitap okumayı , dans etmeyi ,

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Atatürk'ün Edebi Kişiliği, Atatürk'ün Edebi Yönü

  Sponsorlu Bağlantılar  Atatürk'ün Edebi Kişiliği Hakkında,
  Atatürk'ün Edebi Kişiliği


  Mustafa Kemal Atatürk'ün Edebi Kişiliği; Atatürk, müzik dinlemeyi, kitap okumayı, dans etmeyi, ata binmeyi, uçuş seyretmeyi ve yüzmeyi çok severdi. Rumeli türkülerine, zeybek oyunlarına, güreşe, ilgisi vardı. Tavla ve bilardo oynamaktan keyif alırdı. Sakarya adlı atına ve köpeği Fox’a çok değer verirdi. Zengin bir kitaplık oluşturmuştu. Temiz ve düzenli giyinmeye özen gösterirdi. Doğayı çok severdi. Sık sık Atatürk Orman Çiftliği’ne gider, modern tarıma geçiş yolunda yürütülen çalışmalara bizzat katılırdı. İleri derecede Fransızca ve az Almanca biliyordu. Devlet adamlarının, sanatçıların, bilim adamlarının, dostların davet edildiği, ülke sorunlarının da konuşulduğu akşam yemekleri Çankaya Köşkü’nde sık rastlanan bir durumdu.

  Atatürk’ün çocuğu olmamıştı, savaş yıllarından başlayarak birçok çocuğun hamiliğini üstlenmiş, birçoğunu da evlat edinmişti. Atatürk’ün manevi evlatları, Afet İnan, Sabiha Gökçen, Ülkü Adatepe, Nebile Hanım, Rukiye Erkin, Zehra Aylin, Sığırtmaç Mustafa, Abdurrahim Tuncak, İhsan’dır.

  İzmir’e girerken Yunan komutanının Türk bayrağını çiğnemesine ithafen, İzmir’de Yunanları bozguna uğrattıktan sonra basması için önüne serilen Yunan bayrağını yerden alması bilinen bir olaydır.

  kaynak: edebiyatfakultesi


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Namık Kemal'in Yeniliği Fikri ve Edebi Yönü
 3. Namık Kemal'in Fikri ve Edebi Yönü
 4. Ahmet yesevinin edebi kişiliği
 5. Behçet necatigil edebi kişiliği
 6. Edebi akımlar nelerdir - Edebiyat alanında görülen akımlar, Edebi Akımlardan Örnekler ve E
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri