Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Atatürk'ün Felsefesi Hakkında Bilgi Atatürk'ün Felsefesi 75. kuruluş yılını kutlama sevincin yaşadığımız Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk harbiye mezunu bir Osmanlı generalinden beklenemiyecek bir entellektüel

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Atatürk'ün Felsefesi Nedir

  Sponsorlu Bağlantılar

  Atatürk'ün Felsefesi Hakkında Bilgi
  Atatürk'ün Felsefesi


  75. kuruluş yılını kutlama sevincin yaşadığımız Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk harbiye mezunu bir Osmanlı generalinden beklenemiyecek bir entellektüel kapasite ve eylemin de sahibidir. Musatafa Kemal'in duygu ve düşünce dünyasını yansıtan, vizyonunu ortaya koyan basılı yayınları incelendiğinde, kendisinin eylemle felsefe yapan ve yaşadıklarına orijinal kavram ve yorum getirebilen bir düşünce gücüne sahip olduğu görülebilmektedir. Ne yazık ki Mustafa Kemal ve eserlerini araştıran entellektüeller, O nun bu olağanüstü entellketüel kapasitesini vurgulamaktan kaçınmaktadırlar. Mustafa Kemal' e büyük kumandanlık, dahi devlet adamlığı, büyük devrimcilik yakıştırılabilirken, bu yönlerini inceleyen çok sayıda çalışma bulunurken, bu eylemlerin kaynağını oluşturan büyük düşünce gücü ve yaratıcı-önder kişilik yapısı fazla gündeme getirilmemektedir.
  Atatürk, duygu ve düşüncelerini yazılı ve sözlü araçlarla ifade etmekte büyük bir ustalığa sahip bir kişidir. Samimi bir inceleme bu ustalığın günlük askeri veya siyasi çalışmalarını oluşturan rutin yazışmalara dahi yansıdığını ortaya koymaktadır. Atatürk'ün duygu, düşünce ve vizyonunu yansıtan basılı metinler aşağıdaki gibi sınıflandırılabilir.

  1- Anıları
  2- Özel Mektupları
  3- Askerlikle ilgili yazı ve çevirileri
  4- Çanakkale Savaşları Raporları
  5- Söylev ve Demeçleri
  6- Bildiri, telgraf ve genelgeleri
  7- Büyük NUTUK
  8- Elyazısı ile yazdıkları ve yazdırdıkları
  9- Anekdotlarda anılan sözleri
  10- Adını taşımayan yazıları


  Bütün bu dökümanlar , öncelikle Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesine Bağlı Türk İnkilap Tarihi Enstitüsü ve Türk Tarih Kurumu tarafından basılarak yayınlanmış, Prof. Dr. AFETİNAN'ın gayretli çalışmaları ile çok sayıda orijinal el yazması bize ulaşmış ve çeşitli anılar ve derlemeler bazı gazeteci ve yazarların çalışmaları ile toparlanmış ve bunlar ayrıce çeşitli yayın evleri tarafından defalarca yayımlanmış bulunmaktadır. Bütün bu çalışmaların değerlendirilerek Atatürk'ün düşünce sistematiğini ortaya koyan bir çalışmaya Prof. Dr. SİNANOĞLU dışında rasladığımızı söyleyemiyoruz. Osmanlı generali Mustafa Kemal'i Cumhuriyetin sivil Cumhurbaşkanı olmaya götüren liberter postülalar ve düşünce sistematiği (EPİSTEMOLOJİ) net bir şekilde ortaya konamadığından,Atatürk ile hiç bağdaşmayan veya O' nun özgürlükçü vizyonu ile tutarlı olmayan olumsuz gelişmeler O' nun adına uygulamaya konabilmektedir.

  ATATÜRKÇÜ : RADİKAL, HÜMANİST, POZİTİVİST (A:RH+)

  Atatürk' e ait bulabildiğimiz bütün dökümanlar üzerinde yaptığımız incelemeler O' nun İnsan, Toplum ve Tarih konularında özgün bir epistemolojiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. O ısrarla bizim devlet modelimiz, ekonomimiz, devrimimiz Batıda kopya edilen bir uygulama değildir diye vurguladığı halde, düşünce ve eylemleri araştırmacılar tarfından ısrarla Batılı epistemolojik kalıplara uyarlanmaya çalışılmaktadır. Atatürk bizim devletimiz "Vahdeti Kuvva " (kuvvetler birliği) ilkesine dayanır, bunun dışında bir yöntemi kabul edemeyiz dese de, O' nun adına O' nun anayasısını değiştiren düşünürlerimiz fütürsuzca Çift Meclis modelini getirebilmekte, bu model ülkeyi bir askeri müdahele aşamasına getirince yine kendi gönüllerine göre buyrukçu bir anayasa yapabilmektedirler.
  Atatürk' ün uzman bir savaşcı, devlet adamı ve entellektüel olması O' na özgün bir epistemoloji kazandırmıştır. Bu epistemoloji bireyin sadece kendi özgürlüğünde değil, bütün toplumun özgürlüğünden sorumlu olması ve gerektiğinde tek başına kalsa dahi bunun gereğini yerine getirmesi aksiyomuna dayanmaktadır. Atatürk bu anlayışını, Gençliğe Hitabesinde öz ve açık bir şekilde ortaya koymaktadır.
  Atatürkçü düşünce bireye toplumunun özgürlükleri için gerekli olan kurumları aklın ve bilimsel yöntemin ışığında, gereğinde savaşarak yaratması, gereğinde ise yaratılan kurumları savaşarak koruması misyonunu yükler. Bu nedenle bir Atatürkçü RADİKAL, HÜMANİST ve POZİTİVİST epistemolojilerin sentezi olan bir (A:RH+) epistemolojiye sahiptir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Bilim Felsefesi Nedir
 3. Eğitim Felsefesi Nedir?
 4. Ahlak Felsefesi Nedir, Ahlak Felsefesi kısaca bilgi
 5. Siyaset Felsefesi Nedir?
 6. Bilgi Felsefesi Nedir?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri