Hoşgeldiniz.

Keman Akort Sistem leri [IMG]http://www.***************/images.gif[/IMG] BATI MÜZİĞİ Batı müziği ve orkestral klasik müzikte keman tellerinin akort sistem i üstten alta (kalın telden - ince tele)

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Keman Akort Sistemleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Keman Akort Sistemleri
  [IMG]http://www.***************/images.gif[/IMG]BATI MÜZİĞİ

  Batı müziği ve orkestral klasik müzikte keman tellerinin akort sistemi üstten alta (kalın telden - ince tele) doğru SOL - RE - LA - Mİ şeklindedir .. Yeni başlayan kemanistler için akort yapmayı kolaylaştıran akort cihazları mevcuttur.. Tuner denilen bu cihazlarla harflere göre ( G - D - A - E ) akort yapmak oldukça kolaydır. Hassas ayarlar için ince ayar burguları (fix) kullanılabilir.


  Aşağıdaki ses dosyalarını indirerek batı müziği akort sistemine göre kemanınızı akort edebilirsiniz.

  Sol (G) | Re (D) | La (A) | Mi (E)


  TÜRK MÜZİĞİ

  Türk müziğinde akort sistemi batı müziğinde olduğu gibi , üstten alta (kalın telden - ince tele) doğru SOL - RE - LA - Mİ şeklinde olabileceği gibi SOL - RE - LA - RE şeklinde de olabilir. İkinci tür akort sistemi daha çok tercih edilen sistemdir. Ancak adlandırmada farklılık vardır. Teller sol-re-la-mi olarak akort edilir fakat adlandırılırken DO - SOL - RE - LA olarak adlandırılır. Aynı şekilde ikinci tür akort Sistemi de DO - SOL - RE - SOL olarak adlandırılır ve notasyonda bu isimler esas alınır.  Aşağıdaki ses dosyalarını indirerek Türk müziği akort sistemine göre kemanınızı akort edebilirsiniz.


  Do (G) | Sol (D) | Re (A) | Sol (D)


  Do (G) | Sol (D) | Re (A) | La (E)  Çok Önemli Not:
  Türk müziği ile uğraşan ve yeni başlayan arkadaşlar tuner yardımıyla kemanlarını akort etmek için parantez içindeki kırmızı renkli harfleri esas almalıdır. Burada dikkat edilecek husus örneğin ” Do ” sesinin harf karşılığı ” C ” olmasına rağmen keman teli aynı oktavda C yani Do sesine kadar çıkamamakta ve genellikle kopmaktadır. Bu durum diğer teller içinde aynıdır.


  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.