Hoşgeldiniz.

namaz kılarken kağıda bakarak dua okumak , Namaz da kağıda bakarak okumak Müslüman olan bir kişi , hiç bir sure ve dua bilmediğine göre ,
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Namaz Kılarken Kağıttan Dua Okumak

  Sponsorlu Bağlantılar
  namaz kılarken kağıda bakarak dua okumak,
  Namazda kağıda bakarak okumak  Müslüman olan bir kişi, hiç bir sure ve dua bilmediğine göre, öğrenene kadar kağıttan okursa nasıl olur?

  Namazda Kur’an-ı kerime ya da kâğıda bakıp, öğrenerek okumak bozar; çünkü başkasından öğrenmek demektir. İmam-ı Muhammed ve Ebu Yusuf, mekruh olur dediler.

  Böyle durumlarda, İmam-ı Muhammed ile İmam-ı Ebu Yusuf’un kavline uyarak Fatiha’yı, sure ve duaları kâğıda yazıp karşıya asılsa, oradan okunsa caiz olur mu?

  Öğrenene kadar bu kavle uymak caiz olur. Tam ilmihal'deki bu ifade, (Dürr-ül muhtar) ve bunun şerhi olan (Redd-ül muhtar) kitabından alınmıştır. Orada daha geniş bilgi vardır.


  Namaz kılarken kâğıttan dua okumak

  Caiz değildir. İbni Âbidin’de buyuruluyor ki:

  Kur’an-ı kerime veya kağıda bakıp, öğrenerek okumak namazı bozar. Çünkü başkasından öğrenmek demektir. İmam-ı Muhammed ile imam-ı Ebu Yusuf’a göre mekruh olur.

  Bir de Mushafı yerden alıp açmak amel-i kesirdir yani çok iş yapmaktır. Bir eli bir rükünde üç kere hareket ettirmek mesela üç kere kaşınmak namazı bozar, hatta iki el ile bir hareket de, bozar diyen âlimler olmuştur. (Redd-ül-muhtar)

  Paylaş Facebook Twitter Google


 2. Misafir Üye

  Sponsorlu Bağlantılar
  sadece ebu hanifeye göre bozar..
  ebu yusuf ve imam muhammede göre bozmaz ...diğer mzheplere görede bozmaz ... 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Misafir Üye

  Meraba ben namaz kılmayı bilmiyorum namazda okunan bazı sureleride bilmiyorum onları iyice öğrenene kadar kitaba bakarak namaz kılsam,ve dua okusam namazım kabul olur mu?


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.