Hoşgeldiniz.

namaz da fatiha okumanın hükmü nedir? her rekâtta Fatiha okumak; imamın , cemaatin ve yalnız başına namaz kılan kimsenin üzerine vaciptir. Çünkü bu konuda ki
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Namazda fatiha okumanın hükmü

  Sponsorlu Bağlantılar
  namazda fatiha okumanın hükmü nedir?

  her rekâtta Fatiha okumak; imamın, cemaatin ve yalnız başına namaz kılan kimsenin üzerine vaciptir. Çünkü bu konuda ki görüşlerin içinde en doğru ve en güzel olan görüş budur. Rasulullah (sav) şöyle buyurur:

  "Kim bir namaz kılar da içinde Kur'an'ın anasını (yani Fatiha suresini) okumazsa o namaz ek------." Resulullah bu sözünü üç kere tekrar etti.

  Ebu Hureyre (r)'a "Ama biz imamın arkasında oluyoruz" denildi. O da şöyle cevap verdi:

  "İçinden oku. Ben Resulullah (s)'in şöyle söylediğini işittim:

  "Allah buyurdu ki: Ben, namazı kulumla kendi aramda iki kısma ayırdım. İstekte bulunduğu kısım kulumundur. Kul "el-hamdü lillahi Rabbi'l-âlemîn" dediğinde, Allah Azze ve Celle "Kulum bana hamdetti" buyurur. Kul: "er-Rahma-nirrahim" dediği zaman Allah Azze ve Celle "Kulum beni sena etti (övdü)" bu¬yurur. Kul: "Mâliki yevmi'd-din" dediği zaman ise Allah "'Kulum Beni temcid etti' buyurur. Bir rivayette de "Kulum işini Bana ha¬vale etti" diye buyurduğu bildirilmiştir. Kul: "İyyake na'budu ve iyyake nesta'in" dediğinde Allah: "Bu benimle kulum arasındadır ve istekte bulunduğu kısım kulumundur" buyurur. Kul: "îhdina's-Sırate'l-Mustakîm, Sıratellezine en'amte Aleyhim, ğayri'l-Mağdubi Aleyhim vele'd-dâllîn" dediğinde, "Burası kulumundur, istekte bulunduğu için kulumundur" diye buyurur.

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.