Hoşgeldiniz.

Nevşehirin Yöresel Yemekleri , Nevşehirin yöresel yemekleri ve tarifleri , Nevşehir Yöresi Yemekler Nevşehir Yöresel Yemekleri Nevşehir ve yöresi yemeklerinin malzemeleri pek fazla olmamakla birlikte
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Nevşehirin Yöresel Yemekleri, Nevşehir yöresi yemekleri ve tarifleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Nevşehirin Yöresel Yemekleri,Nevşehirin yöresel yemekleri ve tarifleri,Nevşehir Yöresi Yemekler

  Nevşehir Yöresel Yemekleri

  Nevşehir ve yöresi yemeklerinin malzemeleri pek fazla olmamakla birlikte bölgesel denebilecek yemekleri vardır. Genellikle et tüketimi fazladır. Yörede sebzeciliğe de önem verildiğinden birçok sebzeyi kendileri yetiştirmekte ve yemeklerinde kullanmaktadırlar. Bölge, şarapları ile de ünlüdür.

  Yöre mutfağından bazı örnekler aşağıdadır:

  Çorbalar
  tarhana, düğü, kesme, sütlü, patates çorbaları ve katma aşı.

  Yemekler
  ağpakla (fasulye, kemikli et) , soğanlama, dıvıl (patates ve bulgur), cacık, ayva dolması, çanak (et ve sebze) ,Nevşehir tavası (et) , zerdi pilavı, sızgıt (kışlık et kavurma), kömbe (bazlama) , kışlık ekmek (yufka), pastırma, sucuk.


  Tatlılar
  Bulama (un, pekmez, ceviz) , aşure, irmik tatlısı, dalaz (yumurta, süt, un, yağ, bal veya şeker), aside (un, pekmez veya şeker), hoşaf. Yörede kaliteli şarap üretimi de yapılmaktadır.

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.