Hoşgeldiniz.

6.sınıf ısı yalıtımı nedir bilgiye ihtiyacım var Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın e ödev Ses Yalıtımı Nedir Kısaca Isı Yalıtımı Nedir Vikipedi Isı Yalıtımı Nedir
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 18      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Isı Yalıtımı Nedir 6.Sınıf

  Sponsorlu Bağlantılar
  6.sınıf ısı yalıtımı nedir bilgiye ihtiyacım var

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Isı Yalıtımı Nedir 6.Sınıf

  Günlük yaşantımızda ısı kayıplarını engellemek ve ısı akışını yavaşlatmak için ısıyı iyi iletmeyen maddelerden yararlanırız. Böylece ısı yalıtımı sağlarız. Bu amaçla kullanılan ve ısıyı iyi iletmeyen maddelere yalıtım malzemeleri denir. Cam yünü, plastik, ahşap, köpük yalıtım malzemelerine örnek verilebilir. Bazı maddeleri belirli sıcaklıklarda tutmamız gerekir. Örneğin; dondurmayı soğuk, çorbayı sıcak tüketmeyi tercih ederiz. Dolayısıyla bu maddeleri yalıtım malzemeleri kullanılarak yapılan kaplarda muhafaza ederiz. Ev ve iş yerlerimize lokantalardan sipariş verdiğimiz yemekler plastik köpükten yapılmış tabaklarla gelir. Çünkü plastik köpük ısıyı iyi iletmez. Böylece yemek uzun süre sıcak kalır.

  Yalıtım malzemelerinden bazılarının yapısında hava bulunur. Örneğin, kışlık kıyafetlerin yapımında kullanılan pamuk, yün ve kuş tüyü gibi malzemelerin yapısında hava bulunur. Battaniyelerin ve bina yalıtım malzemelerinin yapısında da hava kullanılır.

  Hava iyi bir yalıtkan olduğu için ısı akışını azaltır. Çünkü havayı oluşturan tanecikler arasında oldukça fazla boşluk vardır. Bundan dolayı bu tanecikler arasındaki ısı iletimi yavaş olur. Böylece ısı yalıtımı sağlanır.

  Kuşlar soğuk havada tüylerini kabartarak tüylerinin arasına hava girmesini sağlarlar. böylelikle soğuktan korunurlar

  Kuşlar soğuk havada tüylerini kabartarak tüylerinin arasına hava girmesini sağlarlar. böylelikle soğuktan korunurlar

  Kutup ayıları kalın kürkleri sayesinde çok soğuk ortamlarda bile vücut sıcaklıklarını koruyabilirler. Bazı durumlarda ise ısı akışını yavaşlatmak için havası boşaltılmış yalıtım malzemeleri kullanılır. Bu boşluklar vakum olarak adlandırılır. Örneğin; termos ve çift cam da vakum özelliğinden yararlanılarak ısı yalıtımı sağlanır.

  Binalarda Isı Yalıtımı

  Kışın üşümemek, yazın sıcaktan bunalmamak için binalarımızda yalıtım malzemeleri kullanmayı tercih ederiz. Isı yalıtımı insanları sadece kışın soğuğundan değil, yazın bunaltıcı sıcağından da korumayı amaçlar. Binalarda ısı kaybının nedenleri yandaki şekilde oranları ile verilmiştir. Binalarda ısı yalıtımı;

  -Binaların dış cephe duvarlarında cam ve doğramalarında, çatı ve döşemelerinde,

  -Tesisat borularında, havalandırma kanallarında, buhar iletim borularında,

  -Toprakla temas eden bölümlerinde, katları ayıran döşemelerde,

  -Garaj, depo gibi ısıtılmayan bölümlere bakan duvarlarda yapılır.

  Isı Yalıtım Malzemeleri

  Her yalıtım malzemesinin kullanım alanı farklıdır. Örneğin; fırınlarda, pencerelerde, soğuk hava depolarında ve duvarlarda farklı yatlım malzemeleri kullanılır. Öte yandan aynı yer için kullanabileceğimiz birden fazla yalıtım malzemesi olabilir. Binalarda ısı ısı yalıtımı yapılırken çeşitli malzemeler kullanılır. Dış Cephe Isı yalıtımında genellikle Köpük Kullanılır. Camlarda Çift cam sistemi (PVC), Kalorifer ve sıcaksu tesisatlarında plastik boru ve izocam, cam yünü gibi malzemeler kullanıır. Çatılarda Ziftli Kağıt kullanılmaktadır.

  Isı yalıtım malzemelerinin seçiminde dikkat edilmesi gereken özellikler;

  -Ekonomik açıdan uygun olmalıdır.

  -Çevreye zarar vermemelidir.

  -Kolay uygulanabilir olmalıdır.

  -Asitlere ve asit yağmurlarına karşı dayanıklı olmalıdır.

  -Böcek ve mikroorganizmalar tarafından tahrik edilmemelidir.

  -Hafif, yanmaz ve elastik olmalıdır.

  -Isı iletkenlik değerinde değişim olmamalıdır.

  -Zaman içinde bozunup çürümemelidir.

  -Aşınma ve paslanma yapmamalıdır. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Misafir Üye

  biraz daha net olabilirdi ama teşekkürler


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.