Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

6. Sınıf Dünyada Nüfus Dağılışı Ve Ekonomik Faaliyetler Nelerdir Kalabalık Nüfuslu Yerler Muson bölges i: Buralar çok yağışlı ve iklim sıcak olduğu için tarıma ve
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 13      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Dünyada Nüfus Dağılışı Ve Ekonomik Faaliyetler

  Sponsorlu Bağlantılar
  6. Sınıf Dünyada Nüfus Dağılışı Ve Ekonomik Faaliyetler Nelerdir

  Kalabalık Nüfuslu Yerler

  Muson bölgesi: Buralar çok yağışlı ve iklim sıcak olduğu için tarıma ve hayvancılığa elverişli yerlerdir.Ayrıca sanayinin çok geliştiği Japonya,nüfusun çok yoğun olduğu yerlerdendir.

  Avrupa’nın Akdeniz ve Atlas Okyanusu kıyıları: Buralarda da sanayi çok gelişmiş ve buna bağlı olarak ticaret de gelişmiştir.Ayrıca Avrupa ülkelerinde ulaşım,turizm,kültür,sanat,eğitim ve ekonomik faaliyetlerin çeşitliliği de nüfusu arttırtmıştır.

  Mısırda Nil Nehri çevresi: Kuzey Afrika’nın sıcak ve kurak ikliminde sulama imkanından dolayı,tarımın yapılabildiği ve yılda birkaç defa ürünün alındığı bir yerdir.

  Dünya’da Nüfusun Seyrek Olduğu Yerler

  Çöl bölgeleri: Toprak yapısının tarıma elverişli olmaması,günlük ve yıllık sıcaklık farklarının çok fazla olması,yağışın olmaması çöl bölgelerinde yerleşmelerin olmamasına neden olmuştur.

  Kutup bölgeleri: Buralarda sıcaklığın devamlı sıfırın altında olması,toprağın üzerinin her zaman buzlarla kaplı olması,ekonomik faaliyetlerin yapılmasına imkan vermemiş ve nüfusun buralara yerleşimini engellemiştir.Kutup bölgelerinde yerleşim yeri yoktur.

  Ekvator ve çevresi: Buralar yıl boyunca aşırı nemli ve sıcaktır.Bu da insan yaşamını zorlaştırır.Burada insanlar daha yüksek yerlerde yaşamayı tercih ederler.

  İNSANLAR NERELERDE ÇALIŞIRLAR

  Tarım: Tarım ve hayvancılık ilk insanlardan itibaren insanların temel besin ve geçim kaynağı olduğu gibi bugün de bir çok sanayi kuruluşunun ham maddesini oluşturmaktadır.

  Sanayi: Batı Avrupa ülkeleri,ABD,Japonya ve Çin gibi ülkelerde sanayinin geliştiğin görmekteyiz.Ülkemiz ise sanayileşmekte olan bir ülkedir.Sanayileşmesini tamamlamış ülkeler dünyanın en zengin ve her alanda gelişmiş ülkelerdir.

  Hizmet: Dünya nüfusunun hızlı bir şekilde artması her alanda hizmet verilmesi gerektiği için bu alandaki iş sektörü gittikçe arttmaktadır.Eğitim,sağlık,idari hizmetler,ulaşım hizmetleri gibi alanlarda çalışan insan sayısı da hızla artmakta ve hizmet sektörü hızla gelişmektedir

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Dünyada Ekonomik Faaliyetler İle Nüfus Dağılışı Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır
 3. Dünyada Nüfus Ve Ekonomik Faaliyetlerin Dağılışının Nedenleri
 4. Dünyada Nüfus Ve Ekonomik Faaliyetlerin Yoğun Olduğu Yerler
 5. Nüfus, Türkiye'de Nüfus Sayımları, Nüfus Dağılışı, Nüfus Yoğunluğu Ve Özellikleri
 6. Dünyada Nüfusun Alansal Dağılışı Slaytı - Dünyada Nüfusun Alansal Dağılışı ile ilgili Powe
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri