Hoşgeldiniz.

İşgallere karşı Türk milletinin ve Mustafa Kemal’in tepkisi ne oldu? Türk milleti bu işgallere karşı büyük tepki gösterdi. Vatanı savunmak ve işgallerden kurtarmak amacı ile
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 56      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  İşgallere karşı Türk milletinin ve Mustafa Kemal'in tepkisi ne oldu?

  Sponsorlu Bağlantılar
  İşgallere karşı Türk milletinin ve Mustafa Kemal’in tepkisi ne oldu?

  Türk milleti bu işgallere karşı büyük tepki gösterdi. Vatanı savunmak ve işgallerden kurtarmak amacı ile Anadolu’nun birçok yerinde milli dernekler kuruldu. İşgallere engel olabilmek amacı ile Kuva-yi Milliye adı verilen silahlı birlikler oluşturuldu. Birlikler halk tarafından da desteklendiği için zaman zaman düşmana karşı başarılar sağlanıyordu. Ancak bir merkezden yönetilmediği ve düzenli olmadığı için tam bir başarı sağlanamıyordu.
  Mondros Ateşkes Anlaşması’nın imzalandığı sırada Suriye Cephesi’nde bulunan Mustafa Kemal, ordusu dağıtılınca İstanbul’a döndü. Ateşkes anlaşması ve sonrasında gerçekleşen işgaller Mustafa Kemal’i derinden üzüyordu. O, milletini yakından tanıyor ve esaret altında yaşayama-yacağını biliyordu. Mustafa Kemal’e göre, Türk milleti içinde bulunduğu bu durumdan, birlik ve beraberlik içinde mücadele ederek kurtulabilirdi.
  Mustafa Kemal, milletinin yenilmez azmine güveniyordu. İstanbul’da geçirdiği günlerde planladığı kurtuluş mücadelesini gerçekleştirmek amacı ile Anadolu’ya geçmeye karar verdi.


  Paylaş Facebook Twitter Google


 2. Kayıtsız Üye

  Sponsorlu Bağlantılar
  mondoros ateşkes antlaşması imzalandığı halde hala savaş vardı 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.