Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Cumhuriyet öncesi Dönemde Iş Hayatında Olmayan Türk Kadın larının Bugün çalıştıkları Meslekler Cumhuriyetimiz Kurulmadan Önce Kadın larımız Sadece Çiftçilik ve Hayvancılık gibi işlerle uğraşmış ,

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Cumhuriyet öncesi dönemde iş hayatında olmayan türk kadınlarının bugün çalıştıkları meslekler

  Sponsorlu Bağlantılar
  Cumhuriyet öncesi Dönemde Iş Hayatında Olmayan Türk Kadınlarının Bugün çalıştıkları Meslekler

  Cumhuriyetimiz Kurulmadan Önce Kadınlarımız Sadece Çiftçilik ve Hayvancılık gibi işlerle uğraşmış,kısıtlıda olsa sağlık ve eğitim alanında çalışmışlardır. Cumhuriyetin Kurulduğu ilk yıllarda kadınlarımız yine çiftçilik ve dışında diğer alanlarda çok aktif olamamıştır.Ancak Ulu Önderimiz Olan Mustafa Kemal ATATÜRK”ün önderdiğindeki devrimler ve yenilikler sonrasında kadınlarımız yavaş yavaş ta olsa toplum hayatında içinde bulunduğu kısıtlı iş alanlarından sıyrılıp hayatın her alanında çalışarak bende varım demiştir.Spordan,askerliğe,sanattan,edebiyata,siya setten bilişime her alanda büyük başarılara ulaşmıştır.Günümüzde bir çok büyük şirketin yönetiminde kadınlar söz sahibidir. Örneğin Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler SABANCI gösterilebilir. Siyaset alanında bayan milletvekili ortalaması bir çok ülkeye göre artış göstermektedir.
  Sektörlere göre tekstil, öğretmenlik, tıp ile ilgili meslekler kadınların çoğunlukta olduğu ya da kadın erkek sayısının birbirine yaklaştığı alanlar olarak göze çarpıyor. Çalışan kadınlar, uzmanlık gerektirmeyen mesleklerde yoğunlaşırken, işgücü piyasasındaki kadınlar, genelde kısmi çalışma, geçici çalışma ve evde çalışma gibi tipik ve kayıtdışı istihdam biçimlerinde ağırlıklı olarak yer alıyor. Bu tür emek-yoğun işlerin başında dokumacılık, konfeksiyon ve evde yapılan parça başı işler geliyor. Kadınlar kentlerde düşük, kırsal alanda oldukça yüksek oranlarda çalışıyor. Kırsal alanda “ücretsiz aile işçisi” olarak çalışan genç kız ve kadınların oranı yüzde 62.6 düzeylerinde bulunuyor.
  Öte yandan, hizmet sektöründe kadın işgücü oranı yüzde 57.5 ile en önde yer alıyor. Kadınlar, ilmi ve teknik elemanlık alanında çalışanların yüzde 24’ünü, üst kademe yöneticisi olarak çalışanların yüzde 1’ini, idari personel olarak çalışanların yüzde 23’ünü, ticaret ve satış personeli olarak çalışanların yüzde 4’ünü, hizmet işçisi olarak çalışanların yüzde 13’ünü, tarım sektöründe çalışanların ise yüzde 9’unu oluşturuyor. Tarım dışı üretim işçisi olarak çalışanların arasında kadınların oranı da yüzde 25 düzeyinde bulunuyor.


  Bazı örnek meslekler;

  Türk Silahlı Kuvvetlerinde Subay ve Astsubay Olarak
  Emniyet Genel Müdürlüğü Kadrolarında Polis ve Amir Olarak
  Her Türlü Kamu Kurumunda Memur ve İşçi Kadrolarında Çalışarak.
  Sağlık Sektöründe Doktor,
  Hemşire,
  Ebe ve Sağlık Memuru,
  Finans Sektöründe Bankacılık,
  Sigorta Brokerliği,
  Borsa Brokerliği ve Dealer Olarak
  İletişim Sektöründe Call Center hizmetleri
  Müşteri Hizmetleri Temsilciliği ve Kurumal İletişim Elemanı Olarak,
  Halkla İlişkiler Biriminde olarak
  Bilişim Sektöründe Ar-Ge ve Teknik Personel Olarak,  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kurtuluş Savaşımızda Büyük Fedakarlıklarda Bulunmuş Türk Kadınlarının İsimleri
 3. Cumhuriyet öncesi dönemde iş hayatında olmayan türk kadınlarının meslekleri
 4. Günümüzde olmayan, gelecekte olabilecek meslekler
 5. Cumhuriyet döneminde çalışmaya başlayan Türk kadınlarının meslekleri nelerdir?
 6. Kurtuluş Savaşında Türk Kadınlarının İsimleri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri