Hoşgeldiniz.

Soru Oruca niyetin vakti öğle vaktinin girişi ile mi öğle vaktinin çıkışı (ikindi vaktinin girişi) ile mi sona erer? Zevalden önce orucu bozacak bir fiilde

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  --->: oruçla ilgili soru cevap

  Sponsorlu Bağlantılar
  Soru
  Oruca niyetin vakti öğle vaktinin girişi ile mi öğle vaktinin çıkışı (ikindi vaktinin girişi) ile mi sona erer?

  Zevalden önce orucu bozacak bir fiilde bulunmayanlar için bu sürenin sonuna kadar geçen zaman içinde niyet getirmek caizdir. Ama fecir doğduktan sonra orucu bozacak bir fiilde bulunur, sonra oruca niyet getirirse, bu caiz değildir.(Şerh-i Tahavi)

  O halde, akşamdan baygın veya uykuda kalıp zevaldan az önce uyanan kimse, orucu bozacak bir fiilde bulunmadığı için kendine ge-lince hemen niyet ederse, yani zeval vakti geçmeden oruç tutmaya azmederse, bu niyet sahih olur.(Siracü'l-Vehhac - El-Bedayi' – Kâsani.)

  Buna göre öğle namazının vaktinin girmesine kadar Ramazan orucuna niyet edilebilir

  Paylaş Facebook Twitter Google


 2. Misafir Üye

  Evde yatarak tutulan orucla çalışılarak tutulan oruç arasında fark olduğunu biliyoruz. Peki çalışma zorluklarına göre sevap artar mı? Sonuc itibariyle ne iş yaparsak yapalım oruç bize farz sırf çalışma zorluğu var diye sevap artar mı?


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.