Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Dünya Madenciler Günü 4 Aralık Bilindiği üzere 4 aralık tarihi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de dünya Madenciler günü olarak kullanılmaktadır. Uzun bir süreden beri
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Dünya Madenciler Günü 4 Aralık

  Sponsorlu Bağlantılar
  Dünya Madenciler Günü 4 Aralık

  Bilindiği üzere 4 aralık tarihi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de dünya Madenciler günü olarak kullanılmaktadır. Uzun bir süreden beri ülkemizin belli başlı metropollerinde ve çeşitli maden işletmelerinde, kutlanmaktadır.

  4 Aralık tarihi, madenciliğin piri olarak kabul edilen Santa Barbara’ya adanmış olup, Roma imparatorluğu zamanında babasının gazabından kaçarak, madencilerin çalışmakta olduğu bir mağaraya sığınan ve bu madenciler tarafından azize kabul edilen Santa Barbara’nın aynı zamanda izmit’te yaşamış olması ve efsanenin geçtiği mekanların Anadolu olmasının da ayrı bir önemi vardır.

  Madencilerin koruyucu azizesi olarak kabul edilen Santa Barbara’nın 4 Aralık tarihinde bu mağaraya yerleşmesi ve mağarada çalışmakta olan madencileri koruyor olması, önce Anadolu’da daha sonrada avrupa ve tüm dünyada Dünya Madenciler Günü olarak kullanılmaktadır.

  yeşil gözlü genç kadın evinin mutfağıyla salondaki masamsı büyük sehpa arasında mekik dokuyor. Her seferinde elinde iki ta bakla mutfaktan dönüyor. siyah ve yeşil zeytin, beyazpeynir, kaşar peyniri, tereyağı, kendi yaptığı ev reçelleri, dilimlenmiş domates, salatalık, biber, haşlanmış yumurta ve taze ekmekle masayı donatıyor. Dokuz yaşındaki Melike Nur küçük adımlarıyla annesine yardım ediyor. Becerikli karısının hamaratlığını gururla izleyen Musa aydın, çaydanlığın demliğini eline alıyor, ince belli bardak ları yarısına kadar dolduruyor. Diğer yarısını da sıcak su ile takviye ederken “Hadi Mer yem, sen de gel otur artık” diyerek kahvaltıya başlama vaktinin geldiğini bildiriyor.

  Meryem, kendi yarattığı görkemli sofraya otururken kocasına sevgiyle gülümsüyor. Sonra domates tabağının üzerinde gezdirdiği tuzlukla birlikte Zonguldaklı kadınların ortak kadersizliğini masaya serpiyor

  Madenci kızı oldum ama asla madenci karısı olmayacağım diyordumMeryem, belki de büyük konuştuğu için bir madenciyi sevip, evlendiğini düşünüyor. Annesi ve ablalarıyla birlikte yaşadıklarını özetlerken, madenci elbisesi yıkamamaya ahdettiğini söylüyor. Madenci karısı–kızı olmanın çilesiniyse sona saklıyor “Bir de ‘ocaktan bugün sağ çıkacak mı’ korkusu Babamda bunu yaşadım, kocamda yaşamak istemiyordum

  Ama kader işte bir madenciyle evliyim, o korkuyu yine yaşıyorum!” Meryem’in korkusu, kocası Musa’yı on üç yıl önce lise öğrencisi olduğu sırada yakalıyor. 3 mart 1992 günü, zonguldak kömür havzasının iki yüz yıllık tarihindeki en büyük grizu patlaması Kozlu’daki Uzun Mehmet kuyusunda meydana geliyor. O sırada sokakta arkadaşlarıyla top oynayan Musa, koşarak ocağı tepeden gören arsaya geldiğinde babası Mehmet Aydın’ın çalıştığı kuyudan alevler çıkmakta olduğunu görüyor “ insan o ocaktan kimsenin sağ çıkamayacağını düşünüyor. Ama yine de bir umutla işletmenin kapısına yığılıyorsunuz.”

  Tıpkı Gülsün Kaplangil gibi Patlama sesiyle birlikte Türkiye taş kömürü kurumu TTK Kozlu Müessese Müdürlüğü’nün kapısına yığılan kadınların en önünde o yer alıyor. Sonra farklı bir nedenle önlerinde olacağı kadınların arasında, ölüm ocağı kapısında umutla, yaşıyor haberi almak için bekliyor.

  Grizu patlamalarında ölen maden işçilerinin aileleriyle görüşüyoruz. sabah kahvaltısını şehit madenci oğlu Musa Aydın’ın evinde yaptıktan sonra Gülsün Kaplangil’e gidiyoruz. Ortanca kızı Ceyhan’la birlikte yaşayan Gülsün, eşi Celal Kaplangil’in bakım atölyesinde çalıştığı için olağanüstü bir şey olmadan aşağı inmediğini söylüyor “Kazanın olduğu gün ocağa inmesi gerekiyormuş. Birlikte kahvaltı ettik. Karşılıklı oturup birer sigara içtik. Akşam yedi b uçuk, sekizde çıkacağını söyledi. Çıkarım dediği Saatte grizu patladı!”

  Gülsün eşinin ölümünü ancak iki ay sonra kabul edebiliyor. O hale geliyor ki, psikiyatrına “Beni uyutun, uyandığımda her şey yeniden başlasın” diye yalvarıyor. doktor ise bunu ancak sen yapabilirsin” diyor. O da kendisine bir uğraş buluyor Şehit Madenci Aileleri inisiyatifini kuruyor.

  Kendi kocasıyla birlikte ocakta yanarak kömür haline gelmiş kömürcü eşlerinin vicdanı oluyor. Bu türden facialarda acılar, olay anıyla sınırlı kalmıyor. Tersine artçı acılar yola çıkıyor

  Kaynak:yenibilgiler.com/dunya-madenciler-gunu/

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Dünya Madenciler Günü İle İlgili Şiirler
 3. Dünya Madenciler Günü Şiirleri
 4. Dünya Madenciler Günü İle İlgili Şiir
 5. 4 Aralık Dünya Madenciler Günü Hakkında Genel Bilgi
 6. Dünya Madenciler Günü Kısa Yazı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri