Hoşgeldiniz.

süper yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa pek sevinmedim ama haekezin bası saolsun özgecan abla icin Paylaş Facebook Twitter Google
 • 5 üzerinden 4.97   |  Oy Veren: 154      

 1. Misafir Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Cevap: Ses Yalıtımı Nedir Kısaca

  Sponsorlu Bağlantılar
  süper yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa pek sevinmedim ama haekezin bası saolsun özgecan abla icin

  Paylaş Facebook Twitter Google


 2. Misafir Üye

  ya ben biliyorum ama proje ödevim olduğu için daha açıklamalı olanlara bakıyorum


 3. Misafir Üye

  Size çok teşekkür ediyorum çok yardımcı oldunuz derslerime


 4. Misafir Üye

  güzel ama keşke mdaha fazla örnek olsaydı amam yined e ellerinize sağlık . GOOD JOB


 5. Misafir Üye

  Ayyy cansınız ya sizi seviyom hem kısa hem öz cevap bu olsa gerek!! (*


 6. Misafir Üye

  çok saolun fen ödevime çok yardımcı oldu bir de bu site çok iyi.


 7. Misafir Üye

  Çok işe yaradı teşekkürler


 8. Misafir Üye

  süperrrrrr ödevime çok yardımcı oldunuz


 9. Misafir Üye

  Evet iyi ama çok mu kısa olmuş?


 10. Misafir Üye

  SES YALITIMI NEDİR?

  Yasadığımız konut, okul, isyeri vb. binalar ile çevreyi istenmeyen seslerden yalıtarak gürültünün zararlı etkilerinden korunmak; kayıt stüdyoları, sinema, konser salonu vb. mekânları istenmeyen seslerden yalıtarak gerekli kullanım kosullarını olusturmak; jeneratör, hidrofor, kalorifer vb. gürültülü mahalleri yalıtarak çevreye yaydıkları gürültüyü azaltmak amacı ile yapılan uygulamalara “ses yalıtımı” denir.

  Ses yalıtımı, temel olarak gürültünün insan üzerinde olusturacagı zararlı etkileri en aza indirmek için alınacak önlemleri kapsar. Gürültü, düzensiz yapılı, farklı frekans bilesenlerine sahip olan ve genellikle zamana göre, degisken olan istenmeyen ses toplulugudur.

  Özellikle kentlesmenin plansız yürüdügü bölgelerde, gürültü insan saglıgına ve konforuna zarar veren etkenler arasındadır. Çevredeki bir fabrikanın çıkardıgı rahatsız edici sesler, havaalanı çevresindeki yerlesim bölgesinde duyulan siddetli gürültü, satıcı sesleri, trafik sesleri, komsudan gelen konusmalar insanlar tarafından farklı dozlarda gürültü olarak algılanarak, rahatsız edici olabilir.

  Bazı alanlarda ise, düsük ses seviyesi, isin en önemli gereklerinden biridir. Radyo yayıncılıgında ve müzik stüdyolarında ses seviyesinin düsük olmasının gerekmesi, bir hastanede hastalara sessiz ve huzurlu ortam olusturmak, okulda dısarıdan gelen gürültüleri kesmek, bina yapım asamasında çözülmesi gereken sorunlardır. Yapılarda huzurlu bir ortam saglamak için gürültüyle mücadele etmek gerekir.

  Gürültüyle mücadelede temel olarak iki yöntem kullanılır. Akustik düzenleme ve ses yalıtımı. Akustik düzenleme, kapalı ortamdaki yansıma süresinin düzenlenmesidir. Ses yalıtımı ise, yapı elemanları aracıgıyla iletilen seslerin miktarlarını
  azaltmak için yapılan islemdir.


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.