Hoşgeldiniz.

İlk Bilgisayar ın Bulunuş Tarihi Bilgisayar ın Bulunuş Tarihi Hakkında Bilgi İngilizce’de bilgisayar (computer) kelimesi , hesaplamak (compute) kelimesinden türetilmiştir. İnsanoğlu ilk defa abaküs kullanarak
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 27      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Bilgisayarın Bulunuş Tarihi

  Sponsorlu Bağlantılar
  İlk Bilgisayarın Bulunuş Tarihi

  Bilgisayarın Bulunuş Tarihi Hakkında Bilgi

  İngilizce’de bilgisayar (computer) kelimesi, hesaplamak (compute) kelimesinden türetilmiştir.

  İnsanoğlu ilk defa abaküs kullanarak bir araç yardımı ile sayıları saymaya başlamıştır. Tarihsel süreç içerisinde kağıt ve kalemin bulunması ile sayılarla işlemler kağıt üzerine taşınmıştır.

  Abaküs; çağdaş hesap makinelerinin ve bilgisayarların atası sayılan hesap aygıtıdır. Abaküste amaç; toplama, çıkarma, çarpma ve bölme yapmaktır.

  Babilliler'in buluşu olan abaküs, yüzyıllar boyunca ticarette büyük önem taşımıştır. Abaküsün temeli Girit ve Miken'e dayanır.17. Yüzyıla gelene dek abaküs ve kağıt kalem ile toplama işlemini gerçekleştiren başka bir makine keşfedilmemiştir.

  1642 yılında Blaise Pascal, vergi toplayıcısı olan babasına yardım edebilmek için ilk basit hesap makinesini icat etmiştir. Bir tekerlekten oluşan ve üzerinde sayılar olan bu basit makine, hesap makinelerinin atasıdır.

  1673 yılına gelindiğinde Alman Gottfried Wilhem von Leibniz, Pascaline’yi geliştirerek çarpma işlemi de yapabilen bir makine haline getirmiştir.


  Paylaş Facebook Twitter Google


 2. Misafir Üye

  Sponsorlu Bağlantılar
  saolun çok şeye yaradı bu yazınız 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.