Hoşgeldiniz.

Allah (c.c) katinda zamanlarin degerleri birbirine esittir. Ancak öyle zamanlar vardir ki o zamanlarda öyle hadis eler olur kI , o vakte diger zaman dilimlerinden

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Regaip Kandili ve Önemi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Allah (c.c) katinda zamanlarin degerleri birbirine esittir. Ancak öyle zamanlar vardir ki o zamanlarda öyle hadiseler olur kI, o vakte diger zaman dilimlerinden daha üstün bir deger kazandirir. Receb-i serîfin ilk Cuma gecesine isabet eden Regâib Gecesi´de bu müstesna zamanlardan biridir. Cuma geceleri böyle kiymetli vakitlerden biridir. Regaib Gecesi gibi iki kiymetli gecede biraraya gelince, bu gece dahada bir kiymetli oluyor. Bu gece, yalvaris ve yakarislarin Yüce Mevla´ya sunuldugu ve O´nun rahmetinden af istenildigi umut, huzur ve müjde gecesidir.

  Allah Teâla´nin kullarina lütfunun çoklugu, kereminin bollugu ve pek çok günahkari bagislamasi sebebiyle bu geceye Regaib Gecesi" adi verilmistir. Bu gecenin bu degeri nereden kazandigi hususunda degisik rivayetler bulunmaktadir. Bunlardan biri; Hz.Amine validemizin böyle bir gecede Resulullah (s.a.v)´e hamile oldugunu anladigidir.  Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) Regaib gecesinin içinde bulundugu Recep ayinda çok dua ederr, namaz kilar, oruç tutar, iyiliklerin her çesidini yapar, sadaka vermeye özen gösterirdi. Resulullah (s.a.v)´in Receb´in ilk persembe gününü oruçla geçirdigi ve cuma gecesinde, bu kandil gecesine mahsus olmak üzere on iki rekât namaz kildigi kabul edilir. Regâib gecelerinde dua etmek, tevbe ve istigfarda bulunmak, bu geceyi kutsal kabul etmek suretiyle çesitli ibâdetlerle geçirmek, genel olarak alimler arasinda kabul görmüstür.

  Bu aylara "Çok sevapli ibadet aylari" diyen Bedüzzaman söyle isaret ediyor :

  "Her hasenenin sevabi baska vakitte on ise, Receb-i Serifte yüzden geçer, Saban-i Muazzamada üç yüzden ziyade ve Ramazan-i Mübarekte bine çikar ve Cuma gecelerinde binlere ve Leyle-i Kadirde otuz bine çikar." (Sualar, 416)

  Idrak ettigimiz mübarek Regaib Kandili vesilesiyle, ruhumuzu karartan kötü duygu ve düsünceleri kalplerimizden atalim. Ibadetin zevkinden bizi mahrum eden nefsin kötü arzularini frenleyelim. Gönül dünyamizi bulandiran haset, kin, düsmanlik gibi kötü duygulardan temizleyelim.


  Regaib Kandiliniz Mübarek Olsun!

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.