Hoşgeldiniz.

Peygamber Efendimiz in Ravzası RASÜLULLÂH’I ZİYÂRETİN ÂDÂBI Ziyârete gidileceği zaman , mümkünse gusül abdesti alıp , en güzel elbiseleri giyerek ve koku sürünerek , bulunduğu
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Peygamber Efendimizin Ravzası

  Sponsorlu Bağlantılar
  Peygamber Efendimizin Ravzası

  Peygamber Efendimizin Ravzası-peygamber-efendimizin-ravzasi.jpg

  RASÜLULLÂH’I ZİYÂRETİN ÂDÂBI

  Ziyârete gidileceği zaman, mümkünse gusül abdesti alıp, en güzel elbiseleri giyerek ve koku sürünerek, bulunduğu yerden aşk ve muhabbetle çıkılıp, salât-ü selâma devam edilerek, kalbi ve kalıbı ile edebin en son haddine riâyet edilerek mütevâzî bir şekilde önüne ve ayaklarına bakarak yürünmelidir.

  peygamber efendimizin ravzasi2.jpg

  Bâb-ı Cibril ya da ona yakın bir kapıdan girilir. Rasülullah’ın ayak ucundan huzura varılıp, kerâhat vakti değilse tahiyyet-ül mescidden sonra, bu saâdete erişmesinden dolayı iki rek’at teşekkür namazı kılınır ve duâdan sonra salât-ü selam getirilerek ziyâret yapılır. En faziletli ve makbul ziyâret ayak ucundan yapılan ziyarettir. Peygamberimiz’e sağlığında nasıl saygı ve hürmet göstermek gerekirse, vefâtından sonra da aynı şekilde olması gerekir. Ravza-i Mutahhera’ya tam yaklaşınca selâm verilip, salâtü selâm okunur.


  Bir fatiha on bir ihlâs okuyarak Rasülullah efendimizin ruh-u şeriflerine hediyye edilir. Kendisi, âile-efrâdı ve ümmet-i Muhammed için duâ eder. Sonrada Hz.Ebu Bekir ve Hz.Ömer radıyallahü anhüma hazretlerini selâmlar, ruhlarına bir fatiha on bir ihlâs okuyup, onları da vesile kılarak Hz.Allah’a duâ edilir.

  Peygamber Efendimizin Ravzası-peygamber-efendimizin-ravzasi1.jpg

  Peygamberimizi ziyârette riâyet edilecek hususlar:

  • İnsanlara zahmet vermekten kaçınmak.
  • Mümkünse Hücre-i Saâdet ile arasındaki mesafe 2m olmalı.
  • İmâm-ı Rabbaâni Hazretleri buyuruyorki: “Ey ziyâretçi kardeş Rasülüllah Efendimizin yanına fazla yaklaşma! Zîra enbiya ve melâike-i kiram rasülüllahı ziyaret ediyor, seninle beraber dağlar, beldeler ziyaret ediyorlar.” (Mektubat-ı Şerife)
  • Sağa sola iltifattan uzak, boynu bükük, önüne bakar vaziyette bulunmak.
  • Yüksek sesle konuşmamak.


  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.