Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Lösemi , Tanımı , Özellikleri , Sorulara Cevaplar 1. Lösemi Nedir? Lösemi , damarlarımızda dolaşan kanın yapım yeri olan kemik iliğinin normal olmayan , kök

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Lösemi, Tanımı, Özellikleri, Sorulara Cevaplar

  Sponsorlu Bağlantılar
  Lösemi, Tanımı, Özellikleri, Sorulara Cevaplar

  1. Lösemi Nedir?

  Lösemi, damarlarımızda dolaşan kanın yapım yeri olan kemik iliğinin normal olmayan, kök hücrelerin doğurduğu blast isimli kötü hücrelerce istila edilerek kan yapımının duraklamasıdır. Çocuklarda en sık 2-5 yaşlarında görülmektedir. Tahminen Türkiye’de her yıl 1200-1500 yeni lösemi vakası ortaya çıkmaktadır.


  2. Normal Kan Hücreleri Nelerdir Ve İşlevleri Nedir?

  Normal kan hücreleri temel olarak üç grupta toplanabilir:
  -Eritrositler (Alyuvarlar): vücutta dokulara oksijen taşırlar.
  -Lökositler (Akyuvarlar): vücudu mikroplara karşı korurlar.
  -Trombositler(Kan pulcukları): kanın pıhtılaşmasını sağlar.


  3. Löseminin Kemik İliğiyle İlişkisi Nedir?

  Kan hücrelerinin ana yapım yeri kemik iliğidir. Buradaki Ana (kök) hücrelerden çoğalırlar. Kök hücrelerdeki bir bozulma sonucu blast isimli kötü hücreler kan dolaşımıyla yayılırlar.


  4. Blast Nedir?

  Blast, lösemi hastalarında görülen kötü huylu hücrelerdir. Kemik iliğinde üretilen blastlar normal kan hücrelerinin üretilmesine engel olur, ama normal kan hücrelerinin yaptığı işleri yapamazlar.


  5. Lösemi Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

  Tam olarak kanıtlanmış olmasa da genetik bozulmalara yol açan ve günlük hayatta karşılaştığımız kimyasal maddeler, gıdalardaki katkı maddeleri, kullanılan ilaçlar, radyasyonla karşılaşma öyküsü, zehirli gazlar suçlanan faktörler arasındadır.


  6. Lösemi En Sık Hangi Yaşlarda Görülür?

  Her yaşta görülebilmesine karşın, çocuklarda özellikle 2-5 yaş arasında daha sıktır.


  7. Lösemi Kalıtsal Bir Hastalık Mıdır?

  Çok nadir görülen bazı lösemi tiplerinde kalıtsallık (aileden geçiş) söz konusu olsa da, lösemi genel olarak kalıtsal değildir.


  8. Lösemi Bulaşıcı Bir Hastalık Mıdır?

  Lösemi kesinlikle bulaşıcı değildir.


  9. Lösemi Bulaşıcı Bir Hastalık Değilse, Hastalar Neden Maske Takar?

  Lösemide, lökositlerin sayısının düşük olması nedeniyle vücudu dışarıdan gelecek mikroplara karşı koruyabilecek bir savunma sistemi yoktur ya da zayıflamıştır. Bu yüzden dışarıdan gelebilecek hastalık etkenlerine karşı kendilerini koruyabilmek için maske takmak zorundadırlar.


  10. Löseminin Belirtileri Nelerdir?

  Lösemi hastalığının belirtileri arasında, yüksek ateş, iştahsızlık, solukluk, lenf bezlerinde büyüme, vücutta kırmızı noktalar görülmesi, burun ve diş eti kanamaları, vücutta morarmalar, kemik ağrıları, zayıflama sıktır. Ama çok değişik başka belirtiler de görülebilir.


  11. Çocuğumda Bu Belirtileri Gördüğümde Ne Yapabilirim?

  Lösemi hastalığının yukarıda sayılan belirtilerinin bazıları başka birçok hastalıkta da görülebileceği için, sözü edilen belirtilerden bir ya da bir kaçını gören ana-babanın yapması gereken şey, en yakın sağlık kurumuna başvurmaktır. Kan tetkikleri yapıldıktan sonra bir hematoloji uzmanına danışmaktır.


  12. Löseminin Tanısı Nasıl Konulur?

  Tanı uzman doktor tarafından konulabilir. Tanımlamada kullanılan çeşitli tıbbi uygulamalar, temel ve ileri düzey kan ve kemik iliği tahlilleridir.


  13. ALL Ve AML NE DEMEKTİR?

  Bu terimler, löseminin türlerinden bazılarının kısaltılmış isimleridir. ALL (akut lenfoblastik lösemi) diğer lösemi tiplerine göre çocuklarda daha sık görülmektedir. AML (akut myeloblastik lösemi) başka bir akut lösemi alt tipidir.


  14. Lösemi Hastalığının Tedavisi Mümkün Müdür?

  Evet, lösemi tedavi edilebilen bir hastalıktır. Örneğin, standart risk AAL’de %91?e varan oranda tam iyileşme sağlanmaktadır. Ama tedavisi oldukça masraflıdır ve uzun sürer.


  15. Tedavi İçin Geç Kalmış Olabilir Miyiz?

  Lösemi hastalığı tedavi edilmediğinde çok kötü sonuçlara yol açabilir ama acaba geç mi kaldık diye düşünülmeden hemen bir kuruma başvurulmalıdır.


  16. Lösemi Nasıl Tedavi Edilir?

  Lösemi, tanı konulduktan sonra uzun süreli bir kemoterapi (ilaç tedavisi) ve sonrasında uzman doktorlarca uygun görülürse %5 oranındaki vakalarda kemik iliği nakli ile tedavi edilir.


  17. Lösemi Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Lösemi alt tiplerine göre değişiklik göstermekle birlikte hastalığın tedavisi ortalama 2-3 yıl kadar sürer.


  18. Lösemi Tedavisinde Başarı Oranı Nedir?

  Lösemi hastalığının grubuna göre başarı oranı değişmektedir. ALL standart risk grubunda başarı şansı % 91?dir.


  19. Lösemi Tedavisinde Ülkemizde Uygulanan Tedaviler İle Yurtdışında Uygulanan Tedaviler Arasında Fark Var Mıdır?

  LÖSEV-LÖSANTE Çocuk Hastanesi’nde yurtdışında uygulanan tedavi protokolleri uygulanmaktadır. Sonuçlar yurt dışı merkezlerle karşılaştırılmaktadır.


  20. Tedavide Kemoterapi Yanı Sıra Neler Önemlidir?

  Tedavinin uygun bir merkezde yapılması, temiz ve steril ortamın sağlanması, iyi ve dengeli beslenme ve psikolojik destekler tedavinin başarılı olmasında çok önemlidir.


  21. Kemoterapinin Yan Etkileri Var Mıdır?

  Evet. Her ilacın olduğu gibi, lösemi tedavisinde kullanılan ilaçların da yan etkileri vardır. Ağızda yaralar oluşması, bağışıklık sisteminin zayıflaması, kan hücrelerinin sayısının azalması, kanama, ishal gibi yan etkiler görülebilir.


  22. Lösemi Hastalarının Saçları Neden Dökülür?

  Lösemili hastalara uygulanan kemoterapi ilaçlarının yan etkilerinden biri de saç dökülmesidir. Tedavinin tamamlanmasıyla, diğer yan etkilerin yanı sıra saç dökülmesi de ortadan kalkar ve saçlar yeniden uzar.


  23. Lösemili Çocuklar Enfeksiyonlardan Nasıl Korunabilir?

  Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta temiz ve hijyenik bir ortam sağlanmasıdır. Örneğin:
  -Temiz, iyi pişirilmiş katkı maddesi içermeyen organik besinlerle beslenme
  -Kalabalık ortamlardan kaçınma
  -Hastalık bulaştırabilecek kişilerle temasın engellenmesi
  -Ağız ve vücut temizliği
  -Hijyenik ortam


  24. Lösemili Çocuklara Aşı Yapılabilir Mi?

  Lösemili çocukların aşı dahil tüm tıbbi uygulamaları kendi doktorunun kontrolü altında yapılmalıdır. Özellikle, aşı kampanyaları süresince tedavi gören lösemili çocuklara doktoruyla konuşulmadan hiçbir aşı yapılmamalıdır. Kemoterapi süresince rutin çocukluk aşıları yapılmamalıdır.


  25. Çocuğumu Lösemiden Nasıl Koruyabilirim?

  Ailelerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta, çocuklarının olabildiğince dengeli beslenmesini sağlamak, katkı maddesi içeren yiyeceklerden uzak tutmaktır. Kanserojen tüm gıdalar her türlü kanseri oluşturabilirler.


  26. Tedavisinde Hangi İlaçlar Kullanılır?

  Kemoterapi adını verdiğimiz ilaçla tedavide birbirinden farklı 10 çeşit kadar ilaç kullanılmaktadır. Bunların bir kısmı da çekirdek yapılarını bozmaktadır.


  27. Beslenme Önemli Midir?

  Beslenme çok büyük önem taşımaktadır. Kemoterapinin yan etkileri nedeniyle ağızdan beslenme bozulmaktadır. Ayrıca mide barsak sistemini koruyan mukoza hücreleri de yok olmaktadır. Kolay sindirilebilen, kaloriden zengin, steril beslenmeye dikkat edilmelidir.


  28. Temizlik Ve Hijyen Önemli Midir?

  Lösemili çocukların tedavileri boyunca ağız ve vücut temizlikleri çok önemlidir. Normalde bulunan bakteriler ve fırsatçı mikroorganizmalar vücut direncinin çok düştüğü dönemlerde yaygın enfeksiyonlara neden olular. Yine anal (makad) bölgesinin, el ve ayakların her zaman temiz tutulması gereklidir. Kullanılan çamaşırların, giysilerin, yatak çarşaflarının, havluların, çatal kaşık vs.nin özenle yıkanması ve sık değiştirilmesi gereklidir.


  29. Psikolojik Desteklerin Rolü Var Mıdır?

  Her şeyde olduğu gibi moral desteği büyük önem taşır. Umudun hep yükseklerde olması zorunludur. Yaşam bağları ne kadar kuvvetli olursa tam iyileşme de o oranda çabucak sağlanır.


  30. Her Lösemili Çocuk Kemik İliği Nakli Olur Mu?

  Hayır. Tedavinin son aşamasında gerekli görüldüğü taktirde olur. Bu genelde %5 kadar vakada olabilir. Tabi ki tam uygun vericisi de bulunmalıdır.


  31. Lösemili Çocukların Yememesi Gereken Gıdalar Nelerdir?

  Turp, ayva, havuç gibi sert yiyecekler; kaynamamış içme suyu tüketmemelidirler. Kızartmalar, turşular, çok baharatlı yiyecekler, kremalar, ketçaplar, mayonezler tercih edilmemelidir. Gıdalar evde pişirilerek hazırlanmalıdır.


  32. Okullar Çok Kalabalık Çocuk İçin Sorun Yaratır Mı?

  Doktorunun izin vermesi halinde okula gitmelerini öneriyoruz. Okula başladıktan sonra okul müdürü ve öğretmenleri ile vakfımız görevlileri görüşmekte; çocuğun durumu ile ilgili detaylı bilgi vermektedir. Okul çocuklarımızı yaşama bağlamaktadır. Vakfımız bünyesinde lösemili çocuklar için bir okul bulunmaktadır, buraya da gelebilirler.


  33. Kordon Kanı Saklamak Ne Kadara Mal Olur?

  İlk alma nakliye ve dondurma işlemi dünya standartlarında 1000-1200 USD civarındadır. Daha sonra yılda 80-100 USD kira ücreti alınmaktadır. Bu konudaki geniş bilgileri KORDON BANKASI bölümümüzden alabilirsiniz.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. İtfaiyenin Tanımı, İtfaiyecinin Tanımı, Anlamı, Özellikleri
 3. Lösemi Hastalığının Belirtileri, Lösemi Hastalığının Nedenleri, Lösemi Hastalığında Teşhis
 4. Lösemi Hastalığı, Nedenleri, Çeşitleri, Özellikleri, Tedavisi Nedir
 5. Kan Kanseri (Lösemi), Nedenleri, Çeşitleri, Özellikleri, Tedavisi Nedir
 6. UNESCO'nun Tanımı, Özellikleri, Kuruluşu
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri