Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Türkiye'de Cüzzam Hastalığının Tarihi , Tarihçesi , Kronolojisi Hakkında Bilgi Ülkemizde cüzzam ile mücadeleyle , ilk kez Prof. Dr. Mazhar Osman’ın 1919 yılında 40 kadar

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Türkiye'de Cüzzam Hastalığının Tarihi, Tarihçesi, Kronolojisi Hakkında Bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiye'de Cüzzam Hastalığının Tarihi, Tarihçesi, Kronolojisi Hakkında Bilgi

  Ülkemizde cüzzam ile mücadeleyle, ilk kez Prof. Dr. Mazhar Osman’ın 1919 yılında 40 kadar lepra hastası için Bakırköy Akıl Hastanesi’nde özel bir bölüm açmasıyla başlandı. Bu girişim, ülkemizdeki ilk cüzzam hastanesinin de temelini atan bir adım niteliğini taşıyor.

  Cüzzamın ülkemizde kontrol altına alınması konusundaki en kapsamlı girişim, 1976 yılında İstanbul’da Prof. Dr. Türkan Saylan ve arkadaşlarınca kurulan Cüzzamla Savaş Derneği olarak kabul ediliyor.Ayrıca Ankara’da da Cüzzam Savaş ve Araştırma Derneği adında gönüllü örgütler bulunmaktadır.

  Ankara’daki dernek Lepra Mecmuası adıyla bilimsel bir yayın organı çıkarmaktadır. İstanbul’daki dernek ve vakıf ise çeşitli sosyal etkinlikler yaparak ve yardımseverlerle ilişkiye geçerek hastaların sosyal sorunlarını çözümlemek, ekonomik açıdan yardımcı olmak, hasta çocuklarının eğitimlerini sürdürmeleri amacıyla burs vermek, hastalara iş bulmak ve özellikle kendi yaşadıkları çevrede üretken hale getirmek için yoğun çaba harcamaktadır.

  Tüm merkezler ve gönüllü kuruluşlar Sağlık Bakanlığı ile işbirliği yaparak her yıl Ocak ayının son haftasında Cüzzamla Savaş Haftası düzenlemektedirler. Tüm dünyada her yıl ocak ayının son pazar günü Devlet Sağlık Örgütü’nün önerisiyle "Dünya Cüzzam Günü" olarak anılmaktadır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kocaeli,Kocaeli hakkında genel bilgi,Kocaeli ili hakkında kısa bilgi,Kocaelinin tarihi,Koc
 3. Türkiye’de Kadın Haklarının Tarihi, Gelişimi, Ortaya Çıkışı, Kronolojisi Hakkında Bi
 4. Cüzzam Hastalığının Türkiye'de Görüldüğü Yerler Nelerdir, İstatistikler
 5. Bilgi Cüzzam (Lepra) Hastalığının Belirtilerinin Ortaya Çıkması
 6. Bilgi Cüzzam (Lepra) Hastalığının Belirtileri Nelerdir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri