Hoşgeldiniz.

BANG HASTALIĞI İnek sütünde ve idrarında bulunan mikroplarla insanlara geçen , bir hastalık. Hastalığın etmeni olan Bacillus abortus , Bang tarafından 1896 yılında bulunmuştur. Ancak

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Bang Hastalığı

  Sponsorlu Bağlantılar
  BANG HASTALIĞI

  İnek sütünde ve idrarında bulunan mikroplarla insanlara geçen, bir hastalık. Hastalığın etmeni olan Bacillus abortus, Bang tarafından 1896 yılında bulunmuştur. Ancak 1924 yılından sonra, bu mikrobun inşalarda da hastalık meydana getirdiği anlaşılmıştır.

  Hastalık, çiğ süt içenlere ve hastalık mikrobu taşıyan sütlerden yapılmış yiyecekleri yiyenlere geçer. Daha çok, çiftçi, veteriner gibi ineklerle devamlı temas halinde bulunanlarda görülür .İnsanlarda hastalık genel bir kırıklık, ateş baş ve karın ağrısı, kusma ile başlar. Bütün belirtileri ile Malta hummasına benzeyen bu hastalık, 3 - 6 ay devam edebileceği gibi bir yıldan fazla da sürebilir.

  Bu hastalıktan korunmak için, inek sütüne ve bu sütten yapılan yiyeceklere dikkat etmek gerekir. Hastalığın tam ve kesin tedavisi, hekimin vereceği ve çoklukla antibiyotikler olan ilâçlarladır.


  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.