Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Hipertansiyon yaşı 13'e indi İleri yaş hastalığı olarak bilinen hipertansiyonun görülme yaşı dünyada ve Türkiye’de giderek düşüyor. Artık 13-14 yaşlarında hipertansiyon görülme sıklığı artıyor. Nedenlerini

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Hipertansiyon yaşı 13'e indi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Hipertansiyon yaşı 13'e indi

  İleri yaş hastalığı olarak bilinen hipertansiyonun görülme yaşı dünyada ve Türkiye’de giderek düşüyor. Artık 13-14 yaşlarında hipertansiyon görülme sıklığı artıyor. Nedenlerini Dr. Özlem Batukan Esen anlatıyor.

  Dünyada 1.5 milyarın üzerinde hipertansiyon hastası bulunuyor. Her yıl, 7 milyon insan, yüksek kan basıncı nedeniyle hayatını kaybediyor. Hipertansiyondan ölümlerin başında; inme, böbrek yetmezliği, kalp krizleri ve yetmezlikleri geliyor.

  İleri yaş hastalığı olarak bilinen hipertansiyonun görülme yaşı dünyada ve Türkiye’de giderek düşüyor. Özellikle aşırı kiloların kan basıncı üzerindeki olumsuz etkisi nedeniyle, 13-14’lü yaşlarda hipertansiyon görülme sıklığı artıyor.

  Memorial Şişli Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Özlem Batukan Esen, tuz tüketiminin hipertansiyonu tetikleyici etkisi ve genç yaşta yüksek tansiyon nedenleri hakkında şu bilgileri veriyor:

  Her yıl 7 milyon insan tansiyondan ölüyor
  Dünya Sağlık Örgütü’nün kayıtlarına göre dünyada 1.5 milyardan fazla insanda hipertansiyon bulunmakta ve her yıl 7 milyon insan yüksek kan basıncı ve bundan kaynaklanan hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor. Yüksek tansiyon kaynaklı ölüm nedenlerinin başında; inme, kalp krizi, kalp yetmezliği ve böbrek yetmezliği gibi hastalıklar geliyor.

  Obezite ve stres tansiyon yaşını düşürdü
  Günümüzde tuz tüketimin artması, hareketsiz yaşam, aşırı kilo, stresli yaşam şartları yüksek tansiyona zemin hazırlayan en önemli faktörler arasında yer alır. Özelikle 13-14’lü yaşlardan itibaren alınan aşırı kilolar, hareketsizlik ve stres, genç yaşlarda tansiyon hastası olma riskini artırır. Obezitenin, dünyada en önemli sağlık problemlerinden biri olmasıyla, yüksek tansiyon daha küçük yaşlarda görülmeye başladı.

  Dünyada 1 milyardan fazla insan şişmanlık sorunu yaşıyor. Bunların 300 milyonu da sağlıksız obezite sınırında olduğu için hipertansiyon ve diyabet hastasıdır. Çocuklar da obeziteden en çok etkilenen yaş grubudur. Dünyada 6 çocuktan biri aşırı kilo sorunu yaşıyor.

  Hipertansiyon Türkiye’de gençlerin hastalığı
  Türkiye’de 20-40 yaş arası yetişkinlerin yaklaşık % 30’u hipertansiyon hastasıdır. Hipertansiyonun özellikle 30-35 yaşları arasında giderek artan bir sağlık sorunu haline gelmesindeki en önemli nedenler; hareketsiz yaşam, stres ve aşırı kilolara karaciğer yağlanmasının eşlik ettiği santral obezitedir.

  Bu sorun, doğrudan yüksek tansiyonla ilişkilidir. Gençler arasında kafein ve sigara tüketiminin aşırı derecede artması da yüksek tansiyon yaşının düşmesinde etkili olan bir başka nedendir.

  Tuz tüketiminin artması tansiyonu tetikliyor
  Türkiye’de tansiyon sorununun giderek artması ve hipertansiyon yaşının düşmesinin en önemli nedenlerinden biri de tuz tüketimidir. Her alanda tuz tüketiminin minimum seviyede olması gerekir. Tuzu azaltmanın yanında daha az katı yağ ve hamur içeren yiyecekler tercih edilmelidir. En doğru ve sağlıklı beslenme tarzı, tuz tüketim alışkanlığından yoksul olanıdır.

  Sucuklu yumurta tek başına bir günlük tuz ihtiyacını karşılar
  Günlük minimum tuz gereksinimi 1 tatlı kaşığı yani 6 gramdır. Bu miktar, tüm gün tüm besinlerden alınması gereken tuz miktarıdır. Bu miktarın dışına çıkmak, yüksek tansiyona zemin hazırlar.

  Örneğin; sabah kahvaltıda yenen bir porsiyon sucuklu yumurta, tek başına bir günlük tuz ihtiyacını karşılar. Çünkü sucuklu yumurtadaki tuz miktarı, 5.5 gramdır. Fast food tarzı beslenmeyi alışkanlık haline getirenler ve et ağırlıklı beslenenler bu riskle karşı karşıyadır.


  Yüksek tuz miktarına sahip yiyecekler
  • Sucuklu yumurta 5.5 gram
  • Lazanya 3.5 gram
  • Kurufasulye 8.6 gram
  • Pirzola 3.5 gram
  • Fast food 3 gram
  • İskender 8 gram
  • 1 dilim pizza 5.5 gram
  Sabah kahvaltısında sucuklu yumurta, öğle yemeğinde etli kuru fasulye, akşam da iskender tüketen bir kişinin günlük aldığı tuz miktarı 22.1 gramdır.


  Kahvaltıda örnek tuz mönüsü
  • 3 dilim beyaz peynir (250 mg sodyum)
  • 2 dilim beyaz ekmek (585 mg sodyum)
  • 5-6 adet siyah zeytin (900 mg sodyum)
  • 3 dilim kaşar peyniri ( 710 mg sodyum)
  • 1 yumurta (138 mg sodyum)
  • Tereyağı (85 mg sodyum)
  • 1 salatalık (6 mg sodyum)
  • 1 bardak süt ( 100 mg sodyum)
  • Toplam: 6.9 gram tuz
  Hipertansiyon ölümcül hastalıklara neden olabilir
  • Hipertansiyon göz, böbrek ve kalp gibi organlarda hasara neden olur. Gözde körlüğe neden olabilecek sorunlara yol açabilir. Böbrek fonksiyonlarının yitirilmesine bağlı böbrek yetersizlikleri hipertansiyonun bir sonucu olarak ortaya çıkar. Hipertansiyon, aort anevrizmasına neden olur. İnme ve felçle sonuçlanabilecek beyin hasarlarına da neden olur.
  • Ergenlik döneminde aşırı kilolu çocuklarda mutlaka tansiyon ölçümü yapılmalıdır. Her erişkinin 20 yaşından sonra tansiyon değerini bilmesi için düzenli ölçüm çok önemlidir. İdeal tansiyon değerinin 12-8’in altında olması gerekir. Ailesinde tansiyon hastası olan birinin aşırı kiloları da söz konusu ise 6 aylık periyotlarla tansiyon kontrolü yaptırmalıdır.
  • Özellikle menopozun 2’nci ve 3’üncü yılından sonra kadınlarda hipertansiyon görülür. Ailesel yatkınlık olmasa bile bu dönemde kişi tansiyon hastası olabilir. Menopoz dönemine kadar tansiyon sorunu yaşamayanlar da menopoz sonrası mutlaka tansiyon açısından değerlendirilmelidir.
  • Tansiyon ölçümü ilk kez yapılıyorsa mutlaka iki koldan da ölçülmelidir. Kişi rahat pozisyonda olmalıdır ve geniş kıyafetler giymelidir.
  • Tansiyon hastaları sarımsağı asla ilaç yerine tüketmemelidir. Toz sarımsak ya da doğal sarımsağın yemek ve salatalara katılması, ilaç yerine değil gıda takviyesi olarak kullanılmalıdır.
  İlaç kullanmayan genç hastalar bilgilendirilmeli
  Hipertansiyon hastası gençlerin yalnızca % 12’si hastalığının farkındadır. Çünkü genel tabloya bakıldığında hipertansiyon hastalarının yaklaşık % 50’si hastalığını bilmeden hayatını sürdürür. Hipertansiyon hastaları ilaç kullanmamak için çeşitli bahaneler bulabildikleri için, yüksek tansiyonu ilaçla tedavi edilmek durumunda olan hastaların yaklaşık %50’si hedeflenen tansiyon değerlerine ulaşamaz.

  Özellikle genç yaştaki erkek hastaların ilaç kullanmak istememelerindeki nedense, bazı ilaçların iktidarsızlık gibi yan etkilerinden çekinmelerinden kaynaklanır. Ancak yeni üretilen ilaçların yan etki profili daha düşük olduğu için gençler bu konuda bilgilendirilmelidir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kuran-ı kerim ne zaman nasıl indi
 3. Hipertansiyon Nasıl Düşürülür
 4. Kemik yaşı nedir nasıl ölçülür Kemik yaşı ne demektir?
 5. Hipertansiyon nedir, Hipertansiyon neden olur, Hipertansiyon belirtileri
 6. Kızlarda Ergenlik - Ergenlik Yaşı - Ergenliğe Giriş Yaşı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri