Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Kişisel Temizlik ve Bakım Eğer sağlık lı olmak istiyorsak temizliğe ve tüm temizlik uygulamalarına özen göstermeliyiz. Temizliğin ilk şartı su ve sabun kullanmaktır.Temizlikte kullanılan sabun
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kişisel Temizlik ve Bakım

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kişisel Temizlik ve Bakım

  Eğer sağlıklı olmak istiyorsak temizliğe ve tüm temizlik uygulamalarına özen göstermeliyiz.
  Temizliğin ilk şartı su ve sabun kullanmaktır.Temizlikte kullanılan sabun,havlu,tarak,fırça gibi araçlar kişiye özeldir.Bu araçlar kesinlikle ortak kullanılmamalı, temiz olmalarına özen gösterilmelidir. Manikür araçlarıda bazı hastalıkların (Hepatit B, AIDS vb.) bulaşmasına neden olduğundan bu araçlarında kişiye özel olması gerektiği unutulmamalıdır.

  1. El,Tırnak Temizliği ve Bakımı

  Yemeklerden önce ve sonra , tuvalette her girişte ve çıkışta eller mutlaka yıkanmalıdır. Sadece su ile yıkamak yeterli sayılmaz.Vücudumuzun en çok kirlenen bölümü olan ellerimiz,fonksiyonu gereği her yere temas ettiği için bol miktarda mikroorganizma bulundurur. Bu mikroorganizmaların arındırılabilmesi için eller suyla ve sabunla yıkanmalıdır.

  Tırnaklar, el ve ayak gibi çok kullanılan organlarımızın uç kısımlarında bulundukları için daha fazla kirlenir. Tırnak ilşe et arasına biriken kirler,mikropların vücudumuza bulaşmasına neden olur.Bu nedenle tırnak temizliği çok önemlidir.Düzenli bir şekilde tırnakların tırnak makasıyla kesilmesi, tırnak bakımının en önemli aşamasıdır.El tırnakları yarım ay şeklinde, ayak tırnakları düz kesilmelidir.Aksi halde ayak tırnaklarının kenarında batık ve iltihaplar oluşur.Kesim işleminden sonra eller tekrar sabunla yıkanmalıdır.

  2. Yüz, Boyun ve Koltuk Altı Temizliği

  Her sabah ve akşam yüzün ve boynun su ve sabunla yıkanması gerekir.Yüzde geçmeyen bir sivilce varsa bir hekime danışılmalı, uygun tedavi ve temizlik yöntemleri öğrenilmelidir.

  Yüz temizliği ile birlikte burun ve kulak temizliği de yapılmalıdır.Burun deliklerine başka cisim ve ya parmak sokulmamalı, kıllar koparılmamalıdır.Burun temizliği burun deliklerine bol su çekilerek sümkürme yolu ile yapılmalıdır.
  Dış kulak yolu ve kulak kepçesi fazla miktarda yağ bezi salgıladığı için kulaklar sık sık suyla sabunla temizlenmelidir.Bu temizlik yapılırken kulağın içi ellenmemeli sivri cisim kullanılmamalıdır. Ancak dikkat edilerek kulak pamuğu kullanılabilir.

  Vücudun koltuk altları en çok terleyen bölgelerdir.Her gün banyo yapılamıyorsa bile imkan dahilinde ise su ve sabunla temizlenmeli ya da alternatif temizlik ürünleri kullanılmalıdır.Bu işlem mantarların birikmesine ve ter kokusunu engellemeye yarar.Koltuk altı kılları da düzenli olarak kesilmelidir.

  3. Saç Temizliği ve Bakımı

  Saçlar, haftada en az iki kez saç tipine uygun şampuan ve sabunla saç diplerine masaj yaparak yıkanmalı, yıkama suyu çok sıcak veya soğuk olmamalıdır.Fön, sıcak kurutma, boya,bigudi, maşa,perma gibi saç kalitesini ve sağlığını bozan uygulamalar sık aralıklarla yapılmamalıdır. Saç derisinde kepeklenme varsa hekimin önerisi doğrultusunda uygun şampuan seçilmelidir.

  Parazitlere bağlı bir hastalık olan bitlenme en çok saçlarda görülür.Saçlı bölgede kaşıntı ve yara ,saçlarda sirke adı verilen parazit yumurtaları görüldüğünde derhal bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Bu tip hastalıkların yayılmasında ortak kullanılan temizlik ve bakım eşyalarının önemli bir rolü vardır.

  4. Ayak Temizliği

  Tüm gün çorap ve ayakkabı içinde kalan ayaklar akşam mutlaka suyla sabunla yıkanmalı ve kurulanmalıdır.Temizlik yeterince yapılmamışsa mantar hastalıkları ya da kötü koku gibi sorunlar ortaya çıkar.El ve ayak temizliğine ayrı havlu kullanılmalıdır.

  Ayakta nasır ve aşırı terleme varsa mutlaka bir hekime başvurulmalı, her gün değiştirilmek üzere pamuklu çorap giyilmeli, ayakkabı ve terliklerin aşırı terlemeye neden olan malzemeden yapılmış olanları kullanılmamalıdır.
  Çok dar ayakkabıdan uzak durulmalı, çok yüksek topuklu ayakkabı ya da düz tabanlı ayakkabılar da ayak sağlığını olumsuz etkilemektedir.

  Ayak sağlığı açısında uygun ayakkabı; ayağa tam uymalı, parmakları sıkmamalı, ayak kemerini desteklemeli ve deriden yapılmış olmalıdır.

  5 Genital Bölge ( Üreme Organları) Temizliği;

  Genital bölge yağ ve ter bezlerinin fazla olduğu bir bölgedir.Kötü kokular olmaması için sık sık su ile yıkanıp kurulanmalıdır.Genital bölge kılları düzenli aralıklarla kesilmelidir. Ellerle genital bölgenin temizliği sırasında sünnet derisi geriye çekilerek salgı birikintileri temizlenmelidir.Özellikle bayanların adet dönemlerinde genital bölge temizliğine büyük önem vermeleri gerekir.Her 3-4 saatte bir hazır hijyen ped ya da üzeri gazlı bezle kaplanmış pamuk pedler değiştirilmelidir. Bu dönemde pedlerin sık değiştirilmemesi nedeniyle enfeksiyon riski yüksektir.

  6.Tuvalet Alışkanlığı ve Temizliği


  Sindirim sisteminin düzgün çalışması için düzenli dışkılama alışkanlığının önemi büyüktür.Bu nedenle günde bir kez dışkılamayı sağlayacak şekilde sebze ve meyve yenmeli, bol posalı besinler ve sıvı alınmalı, spor yapılmalıdır.

  7.Banyo Yapma ve Giyecek Temizliği:

  Vucudun dış yüzünü tümüyle kaplayan deri, vücudu hem dış etkenlerden korur ham de vucut sıcaklığının korunmasını sağlayarak solunum organı olarak da görev yapar.

  Deri temizliği 35-40 C lik bir su ile sabun kullanılarak lif ya da süngerden faydalanmak suretiyle derinin ovulması ve su ile kirin akıtılması şeklinde olur.Sabunlanma için adetlerimizden gelen kese kullanılacaksa tahrişe yol açmaması ve deriyi aşırı kurutmamasına dikkat etmelidir.Lif ve kese ile yapılan ovma kan akışını artırıcı bir etkiye sahiptir.

  Banyo sık aralıklarla yapılmalıdır.Haftada en az 2 kez banyo yapmak için özel caba gösterilmelidir. Yorgun,sıkıntılı,gergin günlerde alınan ılık bir banyo gevşemeyi, rahatlamayı sağlayacaktır. Soğuk suyun uyarıcı, sıcak suyun gevşetici etkisi psikolojik durumu da düzeltebilmektedir.

  Küvette yıkanmak yerine duşta su akıtarak yıkanmak daha uygundur Banyo yapılacak yerin ve kullanılacak malzemelerin temizliğine dikkat etmek gerekir.

  Temizliğin önemli bir bölümü de sık sık iç çamaşır değiştirmektir.Kaynatılmış veya yüksek sıcaklıkta makinede yıkanmış, dezenfeksiyon sağlamak için çamaşır suyu kullanılmış ya da yüksek ısıda ütülenmiş iç çamaşırları giyilmelidir. İç çamaşırların pamuk dokuma olması sağlık açısından en uygunudur.Mümkünse özellikle yaz aylarında her gün değiştirilmelidir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kişisel Bakım Vikipedi
 3. Kişisel bakım ve temizlik kuralları
 4. Kişisel bakım nedir
 5. Kişisel temizlik ve önemi
 6. Kişisel Temizlik Kuralları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri