Hoşgeldiniz.

canlıların besin zinciri nedir özellikleri hakkında bilgi lazım Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın e ödev Besin Zinciri Nedir 5.Sınıf Besin Zinciri Nedir Vikipedi Canlıların Besin
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 14      

 1. sinem
  Sponsorlu Bağlantılar


  Canlıların Besin Zinciri Nedir

  Sponsorlu Bağlantılar
  canlıların besin zinciri nedir özellikleri hakkında bilgi lazım

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Canlıların Besin Zinciri Nedir

  Doğada canlılar başka bir canlıyı besin olarak kullanırken kendileri de başka canlıların besini olurlar. Canlıların birbirlerini tüketmelerine göre sıralanmaları ile oluşan zincire besin zinciri denir.

  Besin zinciri;üretici, tüketici ve ayrıştırıcılardan oluşur. Üreticiler besin zincirinde ilk basamakta yer alır. Üreticiler kendi besinini üreten (fotosentez yapan) canlılardır. Tüketiciler otla beslenen ve etle beslenen olarak ikiye ayrılır. Ayrıştırıcılar ölmüş bitki ve hayvan artıklarını parçalayarak doğaya kazandıran mikroskobik canlılardır. Ayrıştırıcılar besin zincirinin her basamağında görev yaparlar.

  Besin Zinciri.gif

  Zincirin her halkası ayrı bir tür tarafından oluşturulur. Ancak hiçbir zaman doğada tek sıralı zincire rastlanmaz. Bir canlı besin olarak birden fazla türü besin olarak kullanırken kendisi de birden çok türün besini olur. Bu durum zincirlerin birbirine karışıp beslenme ağları oluşturmasına neden olur.

  Canlıların Besin Zinciri Nedir-besin-zinciri1.jpg 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.